İngiltere; Google Play Store'ye 1.3 Milyar Dolarlık Dava Açtı

İngiltere; Google Play Store'ye 1.3 Milyar Dolarlık Dava Açtı

İngiltere; Google Play Store kullanıcılarını yanıltan ve aldatan faliyete sahip uygulama varlıklarının çokluğu nedeniyle, Google firmasına 1.3 Milyar dolarlık büyük bir toplu dava açtığı açıklandı. Bu davanın birçok ülke için örnek teşkil etmesi, Google markasının yeni güvenlik adımları atmasına neden oldu.

Dünya, İngiltere'nin Google firmasına açtığı 1.3 Milyar dolarlık davayı konuşuyor. Bu durum, birçok ülke için büyük bir adım olacak ve bu durumu örnek alan birçok ülke, Google firmasına dava açma hızını artacağı söyleniyor.

İngiltere Rekabet Temyiz Mahkemesi'ne açılan dava, teknoloji devi Google'ın Play Store'daki rekabeti caydırdığını ve mağaza içi satın alımlarda yasa dışı olarak yüzde 30 komisyon aldığını iddia ediyor. 

Dava ayrıca Google'ın Play Store'u diğer ürün ve hizmetleriyle entegre ettiğini ve önceden yüklenmesini ve masaüstünüzde belirgin bir şekilde görüntülenmesini gerektirdiğini belirtiyor.

Bu, alışveriş yapanların "büyük çoğunluğu" alışveriş yapmak için Google mağazasına yönlendirildiğinden, Android cihazlardaki diğer uygulamalarla rekabeti engelliyor. 

Davanın yazarları, Google'ın uygulama satın alımlarında aldığı yüzde 30'luk komisyonu "sıradan insanlardan sebepsiz yere alınan yasadışı ve kazanılmamış ücretler" olarak nitelendirdi.

İngiltere; Google Play Store'ye 1.3 Milyar Dolarlık Dava Açtı

İngiltere; Google Play Store'ye 1.3 Milyar Dolarlık Dava Açtı

Bir Google sözcüsü, davanın açılmasıyla ilgili olarak şunları söyledi: "Bu dava, Android ve Google Play tarafından sağlanan avantajları ve seçenekleri ve aynı zamanda faaliyet gösterdiğimiz rekabetçi pazarı görmezden geliyor."

Google'a göre tüketiciler ve geliştiriciler, rakip uygulama mağazalarından birini seçme şansına sahiptir. Tüketiciler diğer uygulamaları veya tüm uygulama mağazalarını indirerek, Google Play'e tamamen gerek duymadan işlemleri yapabilir.

Bu yılın başlarında İngiltere, Apple'a 1.5 milyar sterlin (2,1 milyar dolar) tutarında tazminat talep eden benzer bir toplu dava açmıştı.

İngiltere; Google Play Store'ye 1.3 Milyar Dolarlık Dava Açtı

Google, Arama Spam'larına Karşı Mücadele Edeceğini Açıkladı

Google, uygulama mağazasını sürekli olarak temizlemeye çalışsa da site düzenli olarak sorunlarla karşılaşıyor. Google, daha çok güvenlik sistemlerine sızan kötü amaçlı yazılımlara ve spam'lara karşı sorun yaşıyor.

Şirket, bu nedenle geliştirici belgelerini güncelledi ve 29 Eylül'de Play Store politikasında yapılacak değişikliklerin yürürlüğe gireceğini belirten bir bildirim yayınladı. Bu yeni güncelleme politikası sayesinde; uygulamaların, simgelerin, ekran görüntülerinin ve daha fazlasının adları değişebilecek.

Resmi Google gönderisine göre gelen yasaklar aşağıdaki gibidir:

  • Uygulama başlıkları 30 karakterden uzun olamaz.
  • "Ücretsiz", "hızlı" ve "şimdi indir" gibi gereksiz tanımlamalara yer olmayacak.
  • Gereksiz büyük harf kullanımı (bir marka adının parçası olmadığı sürece), noktalama işaretleri, emoji veya ifadeler kullanılmayacak.
  • Ayrıca Play Store'da "1 Numaralı Yarış Oyunu" gibi performansı veya sıralamayı belirten metin veya resim yasaklanacak.
  • Uygulama simgesinde veya ekran görüntülerinde yanıltıcı öğelere yer olmayacak.

Yazarın Diğer Yazıları

Bileşen Sorunları Devam Ederken Tablet Pazarı Büyümeye Devam Ediyor Önceki

Bileşen Sorunları Devam Ederken Tablet Pazarı Büyümeye Devam Ediyor

QLED ve OLED: Bu TV türleri arasındaki fark nedir? Sonraki

QLED ve OLED: Bu TV türleri arasındaki fark nedir?

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.