Masanızın Seviyesini Yükseltin: Çift Monitör Kurulumunuzu Geliştirmenin 8 Yolu

Masanızın Seviyesini Yükseltin: Çift Monitör Kurulumunuzu Geliştirmenin 8 Yolu

İki veya daha fazla monitör kullanıyorsanız, bilgisayar kurulumunuzu optimize etmek için birkaç seçenek vardır.

İster çok çalışıyor olun ister sıkı oynuyor olun, birden çok monitör, işleri halletmek için size daha fazla alan sağlar. Diğer ekranınızda web sayfalarına atıfta bulunurken bir ekrana bir belge yazın. Bir ekranda Discord'da sohbet ederken diğer ekranda oyun oynayın. Bir ekranda Slack'te sohbet ederken diğer ekranda Zoom aramanıza dikkat ediyormuş gibi yapın.

Bu günlerde, çift monitör kurmak kolaydır, ancak ikinci bir ekran takıp buna bir gün demeyin. Her şey ayarlandıktan sonra, bu çoklu monitör kurulumunun sizin için çalışmasını sağlamak için yapabileceğiniz daha çok şey var.

1. Ekranları Sıralayın

Monitörleriniz aynı marka ve model ise, muhtemelen bu bölümü atlayabilirsiniz; ikisini de taktığınızda, Windows masaüstünüzü otomatik olarak yatay olarak genişletecektir. Her monitörün standını mükemmel bir şekilde hizalanacak şekilde ayarlayın ve yarışlara başlayın.

Ancak iki farklı monitörünüz varsa, birbirleriyle iyi oynamalarını sağlamak için biraz daha çalışmanız gerekebilir. Örneğin, dizüstü bilgisayarınızı harici bir ekrana takıyor ve yan yana kullanıyor olabilirsiniz. Bu, bazı garip davranışlar üretecektir, ancak düzeltilmesi kolaydır.

Masaüstünde sağ tıklayın ve Görüntü Ayarları'nı seçin. Bu sayfadan, Windows 10 ve Windows 11 kullanıcıları, monitörlerin masaüstündeki yönüne uymaları için dikdörtgenleri sürükleyebilmelidir; diyelim ki biri diğerinden biraz daha düşükse. Onları düzgün bir şekilde sıraya koymak için biraz deneme yanılma yapmanız gerekebilir.

Monitörleri doğru şekilde hizalayarak, imleci ekranlar arasında hareket ettirirken sorunlardan kaçınacaksınız. Ekranda yukarı veya aşağı zıplamak yerine, diğer monitörde aynı noktada görünecektir. Bu aynı zamanda imleci ekranlar arasında hareket ettirmenin imkansız hale geldiği alanları da önleyecektir (veya en azından hafifletecektir).

Mac kullanıcıları, monitörleri kurulumunuz için en anlamlı şekilde hizalamak için Sistem Tercihleri > Ekranlar'ı açmalı ve ardından Düzenleme sekmesini tıklamalıdır.

2. Monitörleri Eşleştirin

1080p monitörünün yanında 4K monitörünüz varsa, Ekran Ayarları'nı açın ve her monitörün çözünürlüğünü ve ölçeklemesini ayarlamak için Ölçek ve düzen bölümüne gidin. Dolayısıyla, bir monitör 4K ve diğeri 1080p ise, her monitörü kendi doğal çözünürlüğüne ayarlayabilir, ancak daha yüksek çözünürlüklü olanın ölçeğini artırarak pencerelerinizin her birinde aynı boyutta görünmesini sağlayabilirsiniz.

Daha da ileri gitmek için, her monitörün yerleşik ayarlarını kullanarak parlaklığı ve rengi mümkün olduğunca yakın eşleştirmek üzere ayarlayabilirsiniz. Tüm bu ayarları değiştirdikten sonra, monitörleriniz çok daha yakın bir şekilde eşleşmelidir, bu da pencereleri aralarında taşımayı daha kolay ve daha keyifli hale getirir.

Mac'te ölçeklendirmeyi ayarlamanız gerekiyorsa, Sistem Tercihleri > Ekranlar'ı açın ve monitörünüz için ikincil bir ayarlar menüsü açılacaktır. Bu menüden Ölçekli'yi seçin ve yeni bir çözünürlük ön ayarı seçin. Ayrıca Ekran menüsünden parlaklığı ve rengi ayarlayabilirsiniz.

3. Görev Çubuğunuzu Düzenleyin

Varsayılan olarak, Windows, görev çubuğunuzu her iki monitöre de genişletir, bu da kullanışlı olabilir - ancak beğeninize göre biraz daha özelleştirebilirsiniz. Görev çubuğuna sağ tıklayın ve Görev Çubuğu Ayarları'nı seçin. Burada Windows 10 kullanıcıları için pek çok kullanışlı seçenek var, ancak Çoklu Ekran bölümüne inerseniz, neyle ilgilendiğimizi göreceksiniz.

İlk anahtar, görev çubuğunu ikincil ekranınızdan kaldırır. Tüm kısayollarımı tek bir yere koyduğundan, kişisel olarak birden fazla monitör kullanmayı bu şekilde seçiyorum.

Bununla birlikte, her iki ekranda da geniş tutmayı seçerseniz, tek tek simgelerin nerede görünmesini istediğinize karar verebilirsiniz: her iki monitörde, ana görev çubuğunda ve o uygulamanın penceresinin açık olduğu görev çubuğunda veya yalnızca uygulamanın etkin monitöründe. Ayrıca, görev çubuğu düğmelerinin Windows XP stili etiketlere sahip olmasını isteyip istemediğinizi de seçebilirsiniz.

Windows 11'de, aynı Görev Çubuğu Ayarları menüsünü açın, ardından görev çubuğunu tüm ekranlarda gösterme ve uygulamaların nerede görüntülenmesi gerektiğine ilişkin seçenekler için Görev Çubuğu davranışları açılır menüsünü açın.

4. Dizüstü Bilgisayarı Kapalı Tutun

İki monitörünüz varsa, dizüstü bilgisayarınızı kapak kapalıyken çalıştırabilirsiniz. Windows kullanıcıları Başlat menüsünü açıp "Kapak" kelimesini arayabilir. Kontrol Panelini açmak ve belirli koşullar altında dizüstü bilgisayarınızın güç seçeneklerini görüntülemek için Kapağı kapatmanın ne yapacağını değiştir'i tıklayın.

Kasayı kapattığımda seçeneği için, Fiş takılı altındaki açılır menüyü Hiçbir şey yapma olarak değiştirin. Yapışmasını sağlamak için Değişiklikleri kaydet'i tıklayın. Bu, artık dizüstü bilgisayarınızın kapağını kapatabileceğiniz ve bilgisayar çalışmaya devam ederek monitörlerinizden her şeyi görmenizi sağlayacak anlamına gelir.

Mac kullanıcıları, Sistem Tercihleri > Pil ve Güç Adaptörü sekmesi altında aynı şeyi yapabilir. Kaydırıcıdan sonra Ekranı kapat'ı tamamen sağa çekin, böylece Asla'da olur. Ekran kapalıyken bilgisayarın otomatik olarak uyumasını engelle seçeneğinin yanındaki kutuyu da işaretlemeniz gerekir. Artık dizüstü bilgisayarı kapatabilir ve kullanmaya devam edebilirsiniz.

5. Süper Geniş Duvar Kağıtlarını Arayın

Süslü duvar kağıtları üretkenliğinizi artırmayacak olsa da, birden fazla monitöre sahip olmanın en havalı parçalarından biridir, bu yüzden onu buraya eklememiz gerekiyor. Çoğu duvar kağıdı sitesinde bazı çoklu monitör seçenekleri bulunur, ancak Çift Monitör Arka Planları, WallpaperFusion ve /r/ gibi alt dizinler dahil olmak üzere süper geniş duvar kağıtlarında uzmanlaşmış birkaç yer vardır.

Beğendiğiniz bir duvar kağıdınız (veya duvar kağıtları koleksiyonunuz) olduğunda, masaüstünü sağ tıklayın ve Kişiselleştir'i seçin (ardından Windows 11'de Arka Plan'ı tıklayın). Söz konusu resme veya klasöre göz atın ve tüm ekranlarınızdaki alanı doldurmak için Yay'ı seçin.

Mac kullanıcıları masaüstünü sağ tıklayıp Masaüstü ve Ekran Koruyucu menüsünü açmak için Masaüstü Arka Planını Değiştir'i seçebilir. Kendi arka planınızı yüklemek için görünen menüde sol alt köşedeki artı (+) düğmesini tıklayın.

6. Kısayollarınızı İnceleyin

Birden çok monitörün güzelliği - özellikle ultra geniş ve süper geniş monitörlerle karşılaştırıldığında - pencereleri her ekranın kenarlarına "yerleştirme" ve aynı anda tonlarca pencereyi görüntülemeyi kolaylaştırmasıdır. Pencerelerinizi her zaman sürükleyip fare ile yeniden boyutlandırabilseniz de, bu zahmetli ve zaman alıcıdır.

Bu nedenle, Windows 10 ve Windows 11 için yardımcı olabilecek (birden çok monitörlü veya monitörsüz) birkaç kısayol vardır:

Win + Left ve Win + Right: Etkin pencereyi mevcut monitörün sol veya sağ tarafına yaslayın. Monitörler arasında taşımak için tuşlara tekrar basabilir veya orijinal konumuna geri getirebilirsiniz.

Win + Up ve Win + Down: Geçerli pencereyi büyütün veya küçültün. Pencere şu anda yakalanmışsa, bu aynı zamanda pencereyi yakalanmış konumundan yeniden boyutlandıracaktır.

Shift + Win + Left ve Shift + Win + Right: Etkin pencereyi, kenarına yapıştırmadan sonraki monitöre taşıyın.

Shift + Win + Up: Pencereyi dikey olarak büyütün, bu özellikle ikincil ekranınızda bir görev çubuğunuz yoksa kullanışlıdır.

Win + Home: Dikkatinizi dağıtmak için üzerinde çalıştığınız pencere dışındaki tüm pencereleri simge durumuna küçültün. Tüm pencereleri geri getirmek için tekrar basın.

Windows 11, belirli pencereleri (bir web tarayıcısı gibi) ekranda farklı hizalamalarda düzenlemenize olanak tanıyan Snap Layouts adlı daha da iyi bir çoklu görev özelliğine sahiptir. Mac kullanıcıları, tüm açık pencereleri hızlı bir şekilde görüntülemek ve istediğinize geçmek için F3'e bastığınız Görev Kontrolü'ne sahiptir. Ek ayarlar Sistem Tercihleri > Görev Kontrolü altında bulunabilir.

7. Gezici İmleci Düzeltin

Üçlü monitörler, Nvidia Surround veya AMD Eyefininity ayarlarını kullanarak oyunu tüm ekranlarınıza yaymanıza izin verirken, artı işaretiniz monitör çerçevesinin üzerinde olacağından ikili monitörler süper geniş oyun için iyi çalışmaz. Bununla birlikte, diğerinde bir izleme, sohbet penceresi veya GPU monitörü varken bir monitörde oyun oynayabilirsiniz.

Çoğu oyun bu şekilde hıçkırık olmadan çalışabilir, ancak bazı durumlarda hala oyun içindeyken imlecinizin diğer monitöre "kayabileceğini" görebilirsiniz. Bunu The Witcher 3, Doom ve Metro: Last Light dahil olmak üzere birden fazla başlıkta yaşadım.

Neyse ki, girişimci bir geliştirici bu sorunu İmleç Kilidi (Yeni bir pencerede açılır) adlı bir araçla çözmeye başladı ve benim deneyimime göre güzel çalışıyor. Programı başlatın, Programı Aç kutusunu işaretleyin ve ardından oyunun EXE dosyasının yolunu girin. Bu, kullanmanız için yeni bir kısayol oluşturacaktır.

Şimdi, bu kısayolu kullanarak oyunu başlattığınızda, Alt + Tab dışında kalmadığınız sürece imleciniz oyun penceresine "kilitli" kalmalıdır. Bu işe yaramazsa, söz konusu oyun, İmleç Kilidi'nin video eğitiminde(Yeni bir pencerede açılır) öğrenebileceğiniz birkaç ekstra seçeneğe ihtiyaç duyabilir.

8. DisplayFusion ile Daha Fazlasını Yapın

Tüm bunlardan sonra hala daha fazlasını istemeye devam ederseniz, DisplayFusion(Opens in a new window) adlı bir üçüncü taraf aracı, birden çok monitör düşünülerek tasarlanmıştır. Sistem tepsinizde çalışan DisplayFusion ile duvar kağıtlarınız üzerinde daha fazla kontrol sahibi olabilir, özel klavye kısayolları oluşturabilir, pencereleri herhangi bir ekranın kenarlarına hizalayabilir veya dikkatinizin dağılmaması için etkin olmayan monitörü otomatik olarak karartabilirsiniz.

Cidden, bu program kullanışlı seçeneklerle dolu, bu yüzden kendiniz denemek için ücretsiz sürümü indirin. Ücretli sürümden biraz daha sınırlı özellikler (Yeni bir pencerede açılır), ancak gördüğünüzü beğenirseniz, 29 $ 'a bir lisans satın alabilirsiniz. Sekiz yıl önce satın aldım ve bir an olsun pişman olmadım. Mac kullanıcıları, Rectangle(Opens in a new window) adlı ücretsiz ve açık kaynaklı bir seçeneğe sahiptir.


Yazarın Diğer Yazıları

Chrome Kullanıcıları Yakında Daha Fazla Pil Tasarrufu Sağlayacak! Önceki

Chrome Kullanıcıları Yakında Daha Fazla Pil Tasarrufu Sağlayacak!

Bilgisayar Yanıt Vermiyor mu? Mac'te Uygulamalardan Çıkmaya Nasıl Zorlanır? Sonraki

Bilgisayar Yanıt Vermiyor mu? Mac'te Uygulamalardan Çıkmaya Nasıl Zorlanır?

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.