iOS 16'da iPhone'unuzun Kilit Ekranını Nasıl Düzenlersiniz?

iOS 16'da iPhone'unuzun Kilit Ekranını Nasıl Düzenlersiniz?

Apple'ın iOS 16'sı, Kilit Ekranınızı özel duvar kağıtları, arka planlar ve widget'larla kişiselleştirmek için birçok yol sunar ve bunları artık kontrol edebilirsiniz.

iPhone'un Kilit Ekranı yıllardır oldukça yumuşaktı. Tarihi, saati ve en son bildirimlerinizi kontrol edebilirsiniz, ancak başka bir şey yapamazdınız. Ancak iOS 16 ile Apple, Kilit Ekranınızı daha çekici, kullanışlı ve kişisel hale getirmek için çeşitli seçenekler ekler.

Güncelleme, Kilit Ekranı arka planını kendi fotoğraflarınızla süslemenize, ekrana uyan resimler için öneriler almanıza ve resimlere filtreler uygulamanıza olanak tanır. Hatta mevcut koşullara uyan canlı hava durumu arka planlarını, gün boyunca değişen Dünya, Ay veya güneş sistemi görüntülerini, döşenmiş emoji ekranlarını ve basit renkli arka planları bile görüntüleyebilirsiniz.

Yeni işletim sistemi ayrıca kullanıcıların daha etkileşimli hale getirmek için Kilit Ekranına widget eklemesine veya değiştirmesine izin veriyor (Ancak bu yılın sonuna kadar Canlı Etkinlikler kullanıma sunulmayacak (Yeni bir pencerede açılır). Ve birden fazla Kilit Ekranı görüntüsü oluşturabilir ve ruh halinize uyacak şekilde birinden diğerine geçebilirsiniz.

iOS 16'da Yeni Bir Kilit Ekranı Arka Planı Oluşturun

İlk göreviniz yeni bir duvar kağıdı arka planı oluşturmaktır. Bunu yapmak için Ayarlar > Duvar Kağıdı'na gidin ve Yeni Duvar Kağıdı Ekle'ye dokunun. Alternatif olarak, Kilit Ekranını görene kadar Ana Ekranı yukarıdan aşağı kaydırın. Ekranın herhangi bir boş alanına uzun basın, ardından Özelleştir > Yeni Ekle'ye dokunun.

Buradan, Kilit ekranınızı değiştirmenin birkaç yolu vardır. Üstteki simgelerle, belirli duvar kağıdı görüntüsünü, widget'ları ve Kilit Ekranını doldurmak istediğiniz diğer öğeleri özelleştirebilirsiniz. Ekranı aşağı doğru uzatan kategorilerle, önceden tanımlanmış resimler ve widget'lar içeren bir duvar kağıdını daha hızlı seçebilirsiniz.

iOS 16'da Kilit Ekranı Duvar Kağıdını Ayarlayın

Astronomi duvar kağıdı, kaydırıp seçebileceğiniz Dünya, Ay ve güneş sisteminin birkaç farklı görünümünü sunar. Bölgenizdeki mevcut hava durumuna uyan değişen arka planları almak için Hava Durumu duvar kağıdını seçin.

Favori emojinizle döşenmiş bir arka plan oluşturmak için öne çıkan Emoji duvar kağıdına dokunun. Mevcut emojiyi değiştirmek için sol alttaki gülen yüz simgesine dokunun. Mevcut emojiyi silin ve kullanmak istediklerinizi seçin.

Diğer öne çıkan duvar kağıtları, özelleştirilebilir renk ve widget seçenekleri içeren Pride ve Unity'yi içerir. Renkli duvar kağıdı ile sol alttaki daireye dokunarak arka plan rengini değiştirebilir ve sola veya sağa kaydırarak rengin tonunu ayarlayabilirsiniz.

Dinamik duvar kağıdı, sola veya sağa kaydırarak rengi değiştirmenize olanak tanır. Üç nokta simgesine dokunduğunuzda, açık ve koyu arasındaki görünümü değiştirebilir ve telefonunuzu eğdiğinizde duvar kağıdının hareket ettiği perspektif yakınlaştırmayı etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

Önceden tanımlanmış bir duvar kağıdı seçmeyi tercih ediyorsanız, Hava Durumu ve Astronomi, Emoji, Koleksiyonlar ve Renk kategorilerini görüntülemek için ekranı aşağı kaydırın. Belirli bir resme dokunun ve onu olduğu gibi kullanabilir veya öğeleri ve bazı durumlarda görüntünün kendisini değiştirebilirsiniz.

Hemen özelleştirmek üzere bir resim seçmek için, Emoji, Hava Durumu, Astronomi veya Renk için üst kısımdaki simgelerden birine dokunun. Ardından, değiştirmek istediğiniz resmi, rengi veya diğer öğeyi seçin.

iOS 16 Kilit Ekranı Widget'larını Özelleştirin

Duvar kağıdınızı değiştirdiğinizde, tarih, saat, takvim, hava durumu ve alarm dahil olmak üzere ekrandaki widget'lar vurgulanır. Düzenlemek için bu öğelerden herhangi birine dokunabilir veya daha kullanışlı bir şeyle değiştirebilirsiniz.

Fitness etkinliği, hatırlatıcılar veya hisse senedi fiyatları gibi farklı bir içerikle değiştirmek için tarihe dokunabilirsiniz. Metnin yazı tipini ve rengini değiştirmek için zamana dokunun. Bunlardan herhangi birini silmek veya farklı öğelerle değiştirmek için takvim, hava durumu ve alarm bölmesine dokunun. Bitirdiğinizde, yeni duvar kağıdınızı tamamlamak için Bitti'ye dokunun.

iOS 16'da Kilit Ekranına Fotoğraf Ekleme

Belki kendi fotoğraflarınızla doldurarak Kilit Ekranınıza daha kişisel bir dokunuş katmak istersiniz. iOS 16 ile, öne çıkan fotoğraflar koleksiyonunu görüntülemek ve aralarından seçim yapmak için ekranın üst kısmındaki Fotoğraflar simgesine dokunabilirsiniz. Kitaplığınızdaki her fotoğrafı görmek için Tümü simgesine de dokunabilirsiniz.

Kullanmak istediğiniz fotoğrafı seçtikten sonra, Doğal, Siyah Beyaz, Çift Ton ve Renkli Yıkama dahil olmak üzere farklı filtrelerle görüntülemek için sağa kaydırın.Görüntüyü yakınlaştırmak ve uzaklaştırmak için parmaklarınızı sıkıştırabilir veya hareket ettirebilirsiniz.

Siz telefonunuzu eğdikçe duvar kağıdının hareket etmesi için Perspektif Yakınlaştırmayı etkinleştirmek için üç nokta simgesine ve arka plan ile ön plan arasında derinlik oluşturmak için Derinlik Efekti'ne dokunun. Bunları düzenlemek veya değiştirmek için herhangi bir widget'a da dokunabilirsiniz. Farklı bir resim seçmek için sol alt köşedeki fotoğraf simgesine dokunun.

Ayrıca Kişiler simgesini seçip Önerilen Fotoğraflar altında herhangi bir resmi seçerek de fotoğraf çekebilirsiniz. Kilit Ekranınızda her zaman aynı fotoğrafa bakmak istemiyorsanız, Gün boyunca Kişiler ve diğer kategorilere dayalı bir dizi fotoğrafı görüntülemek için Fotoğraf Karıştır'a dokunun.

Görüntüler arasındaki aralıkları ayarlamak için Sıklığı Karıştır'a dokunun; Dokunmada, Uyanmada, Saatlik veya Günlük. Apple'ın kullanmanızı önerdiği fotoğrafları kabul etmek için Özellikli Fotoğrafları Kullan düğmesine dokunun. Ardından filtreyi değiştirmek için sola ve sağa kaydırabilirsiniz. Belirli bir fotoğrafı karışımdan çıkarmak veya isterseniz aralığı değiştirmek için üç nokta simgesine dokunun. Bitti'ye dokunun.

Fotoğraf Karıştırma'da önerilen fotoğrafları beğenmediyseniz, bunun yerine Fotoğrafları Manuel Olarak Seç'e dokunun. Tüm fotoğraflarınızı görüntülemek için Tümü'ne dokunun, ardından eklemek istediğiniz fotoğrafları seçin ve Ekle'ye dokunun. Ardından filtreyi ayarlayabilir, belirli bir fotoğrafı kaldırabilir veya görüntüler arasındaki aralığı değiştirebilirsiniz. Karıştırmaya daha fazla fotoğraf eklemek için sol alttaki ızgara simgesine dokunun. Bitti'ye dokunun.

iOS 16'da Kilit Ekranı Duvar Kağıdını Değiştirin

Oluşturduğunuz her yeni Kilit Ekranı duvar kağıdı, Bitti'ye dokunduğunuzda otomatik olarak kaydedilir. Bu, Apple Watch yüzlerinizi nasıl değiştirebileceğiniz gibi, her birini ayrı ayrı özelleştirebileceğiniz ve istediğiniz zaman birinden diğerine atlayabileceğiniz anlamına gelir.

Kilit Ekranı duvar kağıdını görüntülemek için Ana Ekranın üstünden aşağı kaydırın ve ardından ekrana uzun basın. Oluşturduğunuz tüm Kilit Ekranlarını görmek için sola kaydırmaya devam edin. Yeni Kilit Ekranınız yapmak için bir duvar kağıdına dokunun.

Aksi takdirde, değiştirmek istediğiniz herhangi biri için Özelleştir düğmesine dokunabilirsiniz. Yeni bir Kilit Ekranı oluşturmak için artı (+) simgesini seçin.


Yazarın Diğer Yazıları

Apple'ın Canlı Metni: Bir Fotoğraftan veya Videodan Nasıl Kopyalanır ve Yapıştırılır Önceki

Apple'ın Canlı Metni: Bir Fotoğraftan veya Videodan Nasıl Kopyalanır ve Yapıştırılır

Web'de Anında İlet Bildirimleri Nasıl Devre Dışı Bırakılır? Sonraki

Web'de Anında İlet Bildirimleri Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.