Neden Bir VPN'e İhtiyacınız Var ve Doğru Olanı Nasıl Seçersiniz?

Neden Bir VPN'e İhtiyacınız Var ve Doğru Olanı Nasıl Seçersiniz?

Bir VPN, doğru kullanırsanız gizliliğinizi koruyabilir. VPN'lerin ne yaptığını, ne yapmadığını ve bir VPN'den en iyi şekilde nasıl yararlanılacağını açıklıyoruz.

Sanal Özel Ağlar (VPN'ler), belirsiz bir ağ konsepti olmaktan büyük işletmelere geçti. Muhtemelen en sevdiğiniz YouTuber'ın reklamlarını, podcast'lerde ve hatta Superbowl sırasında, bir VPN'nin sizi nasıl anonim hale getirebileceği veya ücretsiz video akışına erişmenize izin verebileceğine dair iddialarla görmüşsünüzdür. Ürünler yutturmaca kadar yaşıyor mu? VPN'ler gizliliğinizi korumak için faydalı araçlar olsa da, size gerçekten yardımcı olup olmayacaklarına karar verebilmeniz için bu araçların nasıl çalıştığını anlamak önemlidir. Neden VPN'i istediğinizi ve sizin için en iyi olanı nasıl seçeceğinizi anlamanıza yardımcı olmak için VPN'lerin ne yaptığını ve ne yapmadıklarını önünüze seriyoruz.

VPN'ler Nasıl Çalışır?

VPN'ler hakkında konuştuğumuzda, genellikle günlük yaşamda kullanılmak üzere doğrudan tüketicilere satılan ticari bir VPN'den bahsediyoruz, ancak VPN fikri bundan çok daha geniş uygulamalara sahiptir. Şirketler, COVID-19'un evden çalışmayı norm haline getirmesinden çok önce, nerede olurlarsa olsunlar çalışanların dijital kaynaklara erişmesine izin vermek için uzun süredir VPN teknolojisini kullanıyor.

Bir VPN'i açtığınızda, cihazınız ile VPN hizmeti tarafından işletilen bir uzak sunucu arasında şifreli bir bağlantı (bazen "tünel" olarak adlandırılır) oluşturur. Tüm internet trafiğiniz bu tünel üzerinden sunucuya yönlendirilir ve bu sunucu trafiği her zamanki gibi genel internete gönderir. Cihazınıza geri gelen veriler aynı yolculuğu yapar: İnternetten VPN sunucusuna, şifreli bağlantı aracılığıyla ve makinenize geri döner.

VPN kurmak için başka bir şirkete ihtiyacınız olmadığını unutmayın. Outline gibi kendinizinkini kurmak için birkaç seçenek var. Bunu yapmak oldukça basittir, ancak ya kendi sunucunuzu korumanız ya da daha az basit olan bir sunucu kiralamanız gerekir. Kendi kendine barındırılan VPN'leri daha erişilebilir hale getirmek için bazı çabalar olsa da, ellerini (dijital olarak) kirletmeye hevesli tamircilere bırakılacak en iyi şey.

VPN'ler Sizi Çevrimiçi Anonim Hale Getirir mi?

Trafiğinizi şifreleyerek ve bir VPN sunucusu üzerinden yönlendirerek, gözlemcilerin sizi tanımlaması ve hareketlerinizi çevrimiçi olarak izlemesi daha zor ama imkansız değil. Hiçbir VPN tam bir anonimlik sağlamaz, ancak gizliliğinizi iyileştirmeye yardımcı olabilirler.

Örneğin, internet servis sağlayıcınız (ISS) muhtemelen çevrimiçi ne yaptığınıza dair en fazla bilgiye sahip tek varlıktır. FTC, 2021'de bir rapor yayınladı ve İnternet Servis Sağlayıcınızın çevrimiçi yaptıklarınız hakkında tam olarak ne kadar bilgi sahibi olduğunu özetliyor ve bu çok fazla. Daha da kötüsü, Kongre sayesinde ISS'niz müşterileri hakkında anonimleştirilmiş veriler satabilir. Halihazırda ödeme yapmakta olduğunuz bir şirketin verilerinizden yararlanmasını sevmiyorsanız veya İSS'lerin etkinlikleriniz hakkında ayrıntılı bilgi istiflemesi konusunda endişeleriniz varsa, bir VPN yardımcı olacaktır. Bir VPN kullandığınızda ISS'niz bile web trafiğinizi göremez.

VPN'ler ayrıca reklamverenlerin ve başkalarının sizi çevrimiçi izlemesini zorlaştırır. Normalde veriler, IP adresi kullanılarak internetten cihazınıza iletilir. VPN aktifken gerçek IP adresiniz gizlenir ve sizi izleyen herkes sadece VPN sunucusunun IP adresini görebilir. Gerçek IP adresinizi gizleyen VPN'ler, sizi çevrimiçi olarak tanımlamak ve izlemek için kullanılan bir aracı gözetlemeyi reddeder.

Buna rağmen, VPN'ler sizi çevrimiçi ortamda tamamen anonim yapmaz. Örneğin, reklamverenlerin, siz web'de gezinirken sizi tanımlamanın ve izlemenin sayısız yolu vardır. Web sitelerindeki izleyiciler ve tanımlama bilgileri, sizi benzersiz bir şekilde tanımlamaya çalışır ve daha sonra nerede görüneceğinizi izler.

Siteler ve reklamverenler, tarayıcı sürümü, ekran boyutu vb. gibi birkaç benzersiz özelliği not ederek de sizi tanımlayabilir. Bu bilgiler kendi başlarına zararsızdır, ancak şirketler bu tanımlayıcılardan yeterince derlediğinde benzersiz bir imza oluştururlar - o kadar ki işleme tarayıcı parmak izi denir.

Bu, hizmetler karşılığında vazgeçtiğimiz mahremiyetten bahsetmiyoruz. Amazon, Google ve Meta (eski adıyla Facebook), modern internet altyapısının temel direkleri haline geldi ve tamamen kaçınılması imkansız. Tüm hesaplarınızı silmiş ve bir daha hiç kullanmamış olsanız bile, muhtemelen sizin hakkınızda veri toplayabilirler.

Bu gizlilik tehditleri, VPN'lerden başka araçlar gerektirir. Bazı tarayıcılarda bulunanlar veya EFF'nin Privacy Badger gibi bağımsız araçlar olarak bulunanlar gibi reklam ve izleyici engelleyiciler, bu endişelerin bazılarını giderir.

Tor kullanmak, gizliliğinizi bir VPN'den bile daha iyi koruyabilir ve Dark Web'e erişmenizi sağlayabilir. Bir VPN'den farklı olarak Tor, trafiğinizi birkaç gönüllü sunucu düğümü üzerinden sektirerek izlemeyi çok daha zor hale getirir. Ayrıca kar amacı gütmeyen bir kuruluş tarafından yönetilir ve ücretsiz olarak dağıtılır. Hatta bazı VPN hizmetleri Tor'a VPN üzerinden bağlanarak bu gizli sisteme erişimi kolaylaştıracaktır. İnternet bağlantınızın maliyeti yüksektir, ancak Tor kullanmak bağlantınızı bir VPN'den çok daha fazla bozacaktır. Tor da mükemmel değildir ve dikkate alınması gereken birçok zayıf yönü vardır.

Kolluk kuvvetlerinin ve devlet kurumlarının daha gelişmiş ve istilacı tekniklere erişimi olduğunu unutmayın. Yeterli zaman verildiğinde, kararlı, iyi finanse edilen bir rakip genellikle peşinde olduğunu elde edebilir.

VPN'ler Kötü Amaçlı Yazılımlara Karşı Korur mu?

Birkaç VPN, kötü amaçlı dosyalara karşı bir miktar koruma içerdiklerini söylüyor. Bazen bu, bilinen kötü amaçlı sitelere ve dosyalara karşı temel korumadır. Bazı VPN hizmetleri, özel virüsten koruma araçları da içerir ve bazı virüsten koruma şirketleri artık VPN'ler sunar.

VPN'leri öncelikle bir gizlilik ürünü olarak gördüğümüzden, genellikle VPN'lerin kötü amaçlı yazılım algılama yeteneklerini test etmiyoruz. Kötü amaçlı yazılım tehdidini ele almak için, bağımsız kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımının (ister satın aldığınız ister bilgisayarınızla birlikte gelen olsun) daha iyi bir iş çıkardığına inanıyoruz. Ayrıca, bir gizlilik ürünü olarak, VPN'lerin web trafiğinize mümkün olduğunca az dikkat etmesi gerektiğine inanıyoruz.

VPN'ler Sizi Çevrimiçi Olarak Güvende Tutuyor mu?

Bir VPN, web trafiğinizin içeriğini bazı gözlemcilerden gizler ve çevrimiçi olarak izlenmenizi zorlaştırabilir. Ancak bir VPN, en iyi ihtimalle, web'de karşılaşma olasılığınız en yüksek olan tehditlere karşı yalnızca sınırlı koruma sağlayabilir: kötü amaçlı yazılımlar, sosyal mühendislik dolandırıcılıkları ve kimlik avı siteleri.

Bu tehditleri ele almanın daha iyi yolları var. Tarayıcınızda kimlik avı sitelerini algılamak için yerleşik araçlar bulunur ve çoğu virüsten koruma uygulaması da öyle, bu nedenle bir uyarı gördüğünüzde dikkat edin. Şüpheli bir açılır pencere görürseniz veya sizden bir işlem yapmanızı isteyen olağandışı bir e-posta alırsanız sağduyulu davranın. Birçok kişi parolaları yeniden kullanır ve zayıf parolalar kullanır, bu nedenle kullandığınız her site ve hizmet için benzersiz ve karmaşık parolalar oluşturup depolamak için bir parola yöneticisi edinin. Son olarak, çevrimiçi hesaplarınızı koruyun ve mümkün olan her yerde çok faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirin.

VPN'ler Torrent İşleminizi ve Çevrimiçi Etkinliğinizi Gizler mi?

Bir VPN aktif olduğunda, tüm trafiğiniz şifrelenir. Bu, ISS'nizin ziyaret ettiğiniz siteleri veya taşıdığınız dosyaları göremediği anlamına gelir.

Ancak ISS'niz Great British Bake Off'un tamamını Torrent yaptığınızı göremeyebilir, ancak çok fazla bant genişliği kullandığınızı tahmin edebilirler. Bu tek başına hüküm ve koşullarınızın ihlali olabilir. Korsan içerik, VPN'nizin hüküm ve koşullarını da ihlal edebilir, bu nedenle dikkatlice kontrol ettiğinizden emin olun.

VPN'ler Sansürü Atlayabilir mi?

Bir VPN ile, başka bir ülkedeki bir VPN sunucusuna bağlanmak ve fiziksel olarak VPN sunucusunun bulunduğu yerdeymişsiniz gibi internette gezinmek mümkündür. Bu, bazı durumlarda yerel içerik kısıtlamalarını ve diğer sansür türlerini aşabilir. Bu, bir VPN'nin kolayca en soylu kullanımıdır ve VPN şirketleri genellikle internet özgürlüğünü korumadaki rollerini üstlenirler.

İşe yaramasına rağmen, bir VPN'nin trafiğinizi görünmez hale getirmediğini bilmek önemlidir. Gözlemciler şifrelenmiş trafiği görebilir, ancak trafiğin içeriğini görememelidirler. Ancak, şifrelenmiş trafik tek başına istenmeyen dikkatleri çekebilir. Bazı VPN'ler, VPN trafiğini daha yaygın HTTPS trafiği olarak gizlemeyi amaçlayan modlar içerir.

VPN'lerin sansürü atlama yeteneğini test etmiyoruz ve bir ürünü bu yetenek için onaylamanın, yanlış yaparsak insanların hayatlarını riske atabileceğinden ciddi endişelerimiz var. Basitçe bir VPN kullanmak, bulunduğunuz yere bağlı olarak sizi yasal sıcak suya sokabilir, bu yüzden denemeden önce riskleri bilin. Unutmayın, hiçbir araç, özellikle iyi finanse edilmiş ve yetenekli bir düşmana, örneğin bir ulus devlete karşı tam koruma sağlayamaz.

VPN'ler Konumunuzu Farklı gösterebilir mi?

Bir VPN ile farklı bir ülkedeki bir sunucuya bağlanabilir ve konumunuzu taklit edebilirsiniz. İnternete bağlı bir makinenin nerede olduğunu belirlemenin yollarından biri de IP adresine bakmaktır. Bu adresler coğrafi olarak dağıtılır ve bazen gerçek konumunuza oldukça yakın olabilir. Gerçek IP adresinizi bir VPN sunucusunun IP adresinin arkasına saklayarak gerçek konumunuz gizlenebilir.

Ancak sitelerin ve hizmetlerin bazen konumunuzu belirlemenin başka yolları olduğunu unutmayın. Ayrıca, birçok site beklenen davranıştaki değişikliklere karşı hassastır. Bankanız Letonya'dan bağlandığınızı iddia eden birini görürse, erişim izni vermeden önce bazı ek güvenlik kontrolleri yapmalarını gerektirebilir. Bu genellikle iyi bir şeydir, ancak bir dolandırıcı değil de VPN kullanıyorsanız göz korkutucu olabilir.

VPN'ler Akış İçeriğinin Engelini Kaldırabilir mi?

Akış hizmetleri bazen farklı ülkelere farklı içerik sunar. Yakın zamana kadar Birleşik Krallık sakinleri Star Trek: Discovery'yi Netflix'te izleyebilirken, ABD sakinleri Paramount+ kullanmak zorundaydı. Evinizin rahatlığında, belki de ABD'de bulunmayan video akışına erişmek için uzaktaki bir VPN sunucusuna gidebilirsiniz.

Devlet sansürü gibi, akış hizmetleri de birçok kişinin içeriğine erişmek için VPN kullandığını bilir ve bunu önlemek için aktif olarak çalışır. Bu nedenle, çevrimiçi video akışı yapmak için bir VPN kullanabilirsiniz ve çoğunuzun bunu okuduğundan eminiz, işe yarayabilir, ancak yarın çalışmayı da durdurabilir.

Bir VPN'e Güvenebilir misiniz?

VPN'lerle ilgili en büyük sorun bir teknoloji sorunu değil, bir güven sorunudur. Tüm trafiğiniz sistemlerinden geçtiği için, bir VPN şirketi bir İSS ile aynı konumdadır. Dilerse, çevrimiçi yaptığınız her şeyi görebilir ve bu verileri satabilir. Görüntülediğiniz web sitelerine reklam enjekte edebilir. Daha sonra kolluk kuvvetlerine teslim etmek zorunda kalabileceği gereksiz miktarda veri tutabilir.

VPN'ler bu güveni almaya heveslidir, ancak bu güveni hak ettiklerini kanıtlamak zordur. Bir VPN'i incelediğimizde, gizlilik politikasını gözden geçirir ve her şirketin müşterilerinin gizliliğini korumak için ne kadar çaba sarf ettiğini anlamak için bir anket göndeririz. Bize yalan söyleyebileceklerini biliyoruz ama amacımız onları kayda geçirmek.

VPN'lerin müşterilerini korumak için mümkün olan her önlemi aldığını görmek istiyoruz, ancak şeffaflığı da görmemiz gerekiyor. Tüm tercihlerine katılmasak da operasyonları konusunda açık sözlü olan firmaları tercih ediyoruz. Bir VPN ayrıca, şirketin kolluk kuvvetlerinden hangi talepleri aldığını ve şirketin nasıl yanıt verdiğini özetleyen bir şeffaflık raporu yayınlamalıdır.

Ayrıca, politikaları ve şirket altyapısının güvenliğini doğrulayan VPN hizmetlerinin üçüncü taraf denetimlerini de görmek isteriz. Denetimlerin kusurlu araçlar olduğunu kabul etmeliyiz. Denetimler VPN şirketi tarafından yapılır ve şirket ayrıca denetimin kapsamını da belirler. Yine de, bir şirketin şeffaflığa olan bağlılığını göstermenin değerli bir yoludur.

Bir VPN'e İhtiyacım Var mı?

Birkaç yıl önce, VPN'lerin gizlilik ve güvenlik araç kutunuzda daha iyi tanımlanmış bir yeri vardı. O zamanlar çoğu trafik, bazen herhangi bir şifreleme olmadan HTTP üzerinden akardı. Günümüzde çoğu web trafiği, bağlantınızı şifreleyen HTTPS aracılığıyla gönderilir. HTTPS trafiğine bakıldığında, bir ISS veya ağınızda casusluk yapan biri yalnızca trafiğinizin hedefindeki en yüksek düzeyi görebilir. Bu, PCMag.com/max-is-great'i değil de PCMag.com'u görmek gibidir.

Reklamverenler de izleme çabalarında daha karmaşık hale geldi. Tarayıcı parmak izi ve diğer teknikler, bir VPN'nin anonimleştirme yeteneklerinin bir şekilde kısıtlandığı anlamına gelir. Şirketler ve hükümetler VPN trafiğini tespit etme ve engelleme konusunda giderek daha agresif hale geldikçe, bir VPN'nin övülen konum sahtekarlığı, sansürü atlama ve akış engellemesini kaldırma yeteneği bile daha az kesindir.

Gelişmiş izleme yöntemlerinin ve HTTPS'nin yükselişi, genellikle VPN'lerin paraya değmeme nedenleri olarak gösterilir. Ancak bu gerçekten bir VPN'i ne için kullanmak istediğinize bağlıdır. Herhangi bir nedenle trafiğinizin başka bir ülkeden geliyormuş gibi görünmesini istiyorsanız, bunu bir VPN yapacaktır. Web'de gezinirken reklamverenlerin ve diğerlerinin sizi izlemesini biraz daha zorlaştırmak istiyorsanız, bir VPN bunu yapmanıza da yardımcı olabilir. Ve ISS'nizin çevrimiçi etkinliğiniz hakkında mümkün olduğunca az şey bildiğinden emin olmak istiyorsanız, bir VPN bunu kesinlikle yapacaktır.

Bir VPN sizi çevrimiçi ortamda yenilmez yapmaz, ancak gizliliğinizin korunmasına yardımcı olabilir. Bu, güvenlik ve gizlilik araç kutunuzun değerli bir parçasıdır ve her araç gibi bir VPN de en iyi, onu doğru iş için kullandığınızda çalışır.


Yazarın Diğer Yazıları

Web'de Anında İlet Bildirimleri Nasıl Devre Dışı Bırakılır? Önceki

Web'de Anında İlet Bildirimleri Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Xiaomi, Redmi Note 12 Serisinin Lansman Tarihi Yayınlandı Sonraki

Xiaomi, Redmi Note 12 Serisinin Lansman Tarihi Yayınlandı

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.