Instagram Kullanıcı Verilerini, Yasa dışı Şekilde Topluyor

Instagram Kullanıcı Verilerini, Yasa dışı Şekilde Topluyor

Facebook daha öncede kişisel veriler nedeniyle dava edilmişti. Bu seferde Facebook'un sahibi olduğu Instagram, 100 milyon kullanıcının biyometrik verilerini izinsiz olarak topladığı ve bu durumdan kazanç sağladığı iddiası ile Kaliforniya mahkemesine dava edildi.

Sosyal medya uygulamalarına birçok kullanıcı kayıt oluyor. İnsanlar, sosyal medya ağlarında vakit geçermek için, kişesel bilgilerini tamamını giriş yapabiliyor. Ama sosyal medya ağları göründüğü kadar güvenli olmadığı, son dönemde yaşanan olaylarla belli olmaktadır.

Facebook gibi dünya'nın en büyük ağları bile güvenlik açıkları veriyor. Bazen de bilerek bu bilgileri sızdırdığı ortaya çıkıyor. Facebook daha önce kullanıcı verilerini yasa dışı olarak sızdırmasından dolayı başı birçok ülke ile belaya girmişti. Bu uygulama, çok sayıda iddia ve davanın merkezinde yer aldı. 

Hatta bu davaların bazılarında büyük para cezaları ödemeyi bile teklif etti. Ancak, şu anda başka bir suçlama ile karşı karşıya ve bu sefer cevaplaması gereken bir durum olan kişilerin biyometrik verilerini izinsiz bir şekilde kullanılması.

Yeni dava, Instagram'ın yasadışı bir şekilde kullanıcı biyometrik verilerini kâr için topladığını iddia ediyor. 

Daha geçen ay Facebook'a dava açıldı. Dava, şirketin görüntü etiketleme araçlarıyla platform kullanıcılarından biyometrik veri topladığını iddia ediyor. Facebook, bir davayı çözmek için 650 milyon dolar ödemeyi teklif etti.

Instagram, Kullanıcı Verilerini Yasa dışı Yollarla Satıyor Olabilir.

Instagram, Kullanıcı Verilerini Satıyor Olabilir

Redwood City'deki bir eyalet mahkemesinde açılan son davada, Facebook yine kullanıcının bilgisi veya rızası olmadan 100 milyondan fazla Instagram kullanıcısının biyometrik verilerini toplamak ve saklamakla ve bundan kâr elde etmekle suçlanıyor. 

Dava, bu davranışın, izinsiz biyometrik veri eylemlerini yasaklayan Illinois'deki bir gizlilik yasasını ihlal ettiğini iddia ediyor. Bu yasaya göre, bir şirkete her ihlal için 1.000 dolar para cezası verilebilir; Şirketin düzenlemeleri dikkatsizce veya kasıtlı olarak ihlal ettiği kabul edilirse, para cezası 5.000 ABD Dolarına kadar çıkabilir.

Davada ayrıca, Facebook'un Instagram kullanıcılarına bu yılın başından itibaren yalnızca kullanıcılardan biyometrik veri topladığını bildirdiği belirtiliyor. Şu an itibariyle bu davaya ilişkin Facebook'tan resmi bir yanıt gelmedi.

nstagram'ın yasadışı bir şekilde kullanıcı biyometrik verilerini kâr için topladığını iddia ediyor. 

Çin Uygulamaları Benzer İddialar Nedeniyle Yasaklandı

Geçtiğimiz aylarda, kullanıcı verilerinin uygulamalar tarafından yasa dışı olarak toplanması veya depolanması ile ilgili çok sayıda rapor var. Son zamanlarda, ABD'nin, iddiaları nedeniyle odak noktasında olan Çin menşeili uygulamalardır.

Facebook için olağan yargılamalar, bir soruşturma olacağı ve suçlu bulunurlarsa, büyük bir para cezası ödeyecekleri yönünde açıklanmaktadır.

Yine de, Çin uygulamalarında durum böyle değil. Bu uygulamalar, özellikle ABD ve Hindistan olmak üzere farklı hükümetlerden maksimum ceza aldı. Hindistan için, herhangi bir soruşturma kaydı olmaksızın 100'den fazla Çin uygulamasını yasakladı. ABD'ye gelince, TikTok ve WeChat gibi önemli Çin uygulamalarını hala bir soruşturma olmadan yasakladı.

Facebook ve alt şirketlerinde yaşanan son davalarla birlikte Facebook ile verilerimize nasıl güvenebiliriz? Aslında, adil bir şekilde konuşursak, verilerimizin hiçbir yerde güvende olmadığı anlaşılıyor.

Teknoloji devlerinin, kişilerin verilerini sızdırmak istiyormuş gibi bir hali var. Kullanıcılar artık kişisel verilerini sosyal medya platformlarına girerken dikkat etmeleri gerekecek!


Yazarın Diğer Yazıları

Realme Güçlü Batarya'ya Sahip 5G Akıllı Telefon Üretecek! Önceki

Realme Güçlü Batarya'ya Sahip 5G Akıllı Telefon Üretecek!

Ghost of Tsushima'nın avantaj kazandıran hileleri açıklandı Sonraki

Ghost of Tsushima'nın avantaj kazandıran hileleri açıklandı

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.