Android 13 İçin Geliştirilen 5 Yeni Özellik Açıklandı

Android 13 İçin Geliştirilen 5 Yeni Özellik Açıklandı

Google, yeni Android 13 işletim sistemi ile uyumlu Pixel akıllı telefonların listesini açıkladı. En yeni Android işletim sisteminin ilk önizlemesine birlikte göz atalım.

Android 13'ün ilk geliştirici önizlemesi hazır olduğu ve Pixel markasına ait telefonlarda aktif olacağı açıklandı.

Google ayrıca yeni Android 13 işletim sistemi ile uyumlu Pixel akıllı telefonların listesini de açıkladı. 

Yaklaşan Android işletim sisteminin ilk beta sürümünün, şirket tarafından paylaşılan zaman çizelgesine göre Nisan ayında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Pixel 4, Pixel 4 XL, Pixel 4a, Pixel 4a (5G), Pixel 5, Pixel 5a 5G, Pixel 6 ve Pixel 6 Pro'ya sahip olanlar en yenisini test edebilirler. Yine de bu önizleme normal kullanıcılar için değildir ve yalnızca geliştiricilere yöneliktir. 

Kullanıcılar, riskleri kendilerine ait olmak üzere ilk önizlemeyi indirmeye devam edebilir. Pixel 3 serisi ve Pixel 3a cihaz sahipleri, yaklaşmakta olan Android işletim sistemini deneyimleyemeyecek. 

Android 13 İçin Geliştirilen 5 Yeni Özellik Açıklandı

Android 13 İçin Geliştirilen 5 Yeni Özellik Açıklandı

Yeni Fotoğraf Seçimi

Google ilk Android 13 geliştirici önizlemesiyle, diğer medya dosyalarını korurken uygulamalarla fotoğraf ve video paylaşmanıza olanak tanıyan yeni bir fotoğraf seçici ekliyor. 

Android kullanıcılara, herhangi bir türdeki belirli belgeleri bir uygulamayla paylaşmalarına olanak tanıyan ve bu uygulamanın cihazdaki tüm medya dosyalarını görüntülemek için izne ihtiyaç duymayan yeni bir özellik sunuyor.

Google bu özelliği, fotoğraf ve video seçmeye yönelik özel bir deneyimle genişletiyor.

Uygulamalar artık cihazdaki tüm medya dosyalarını görüntülemek için izne ihtiyaç duymadan paylaşılan fotoğraflara ve videolara erişmek için fotoğraf seçici API'lerini kullanabilecek. 

Yeni Wi-Fi İzni

Android 13 ayrıca, bir cihazın Wi-Fi üzerinden yakındaki erişim noktalarına olan bağlantılarını yöneten uygulamalar için NEARBY_WIFI_DEVICES adlı bir çalışma zamanı izni sunar. 

En yeni Android işletim sistemi, uygulamaların konum iznine sahip olma ihtiyacını daha da azaltan yeni Wi-Fi iznine sahiptir. 

Yakındaki Wi-Fi cihazlarına bağlanması gereken ancak aslında cihazın konumuna ihtiyaç duymayan uygulamalar için konum izni gerekiyor.

Android 13 İçin Geliştirilen 5 Yeni Özellik Açıklandı

Temalı Uygulama Simgeleri

Android 13'ün ilk önizlemesi, Material You Dynamic renk temasını Google uygulamalarının ötesine tüm uygulama simgelerine kadar genişletiyor. 

Böylece kullanıcılar, simgeleri duvar kağıdına ve diğer tema tercihlerine göre özelleştirebilecekler. 

Şu anda özellik yalnızca Pixel cihazlarda kullanılabilir. Yine de Google, güncellemeyi diğer cihaza getirmek için çalışmalarına devam ediyor.

Uygulama Başına Dil Tercihleri

Android 13, bu özellik sayesinde varsayılan sistem dilinden farklı bir dil seçmesini sağlayacaktır. 

Google, "Uygulamalar artık kullanıcının tercih ettiği dili ayarlamak veya almak için yeni bir platform API'sini çağırabilir, bu da ortak kodun azaltılmasına ve uygulamanın çalışma zamanı dilini ayarlarken uyumluluğun iyileştirilmesine yardımcı olabilir" dedi.

Hızlı Ayarlar Yerleşim API'sı

Google, özel kutucuklar sağlayan uygulamalar için kullanıcıların kendi kutucuklarını keşfetmesini ve Hızlı Ayarlar'a eklemesini kolaylaştırıyor. 


Yazarın Diğer Yazıları

Snapchat, İçerik Oluşturucularına Reklam Geliri Verecek! Önceki

Snapchat, İçerik Oluşturucularına Reklam Geliri Verecek!

Epic Games'in bu haftaki ücretsiz oyunu yayınlandı, haftaya 190 TL'lik oyun ücretsiz Sonraki

Epic Games'in bu haftaki ücretsiz oyunu yayınlandı, haftaya 190 TL'lik oyun ücretsiz

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.