Apple, ABD Hükümetine Büyük Miktarda Kullanıcı Verisi Sızdırıyor

Apple, ABD Hükümetine Büyük Miktarda Kullanıcı Verisi Sızdırıyor

Huawei gibi Çinli firmalar, bilgi sızdırdığı için ABD tarafından ambargoya maruz kalmaktadır. Bu durum sadece Huawei için geçerli olmadığı, Apple firmasının ABD hükümetine bilgi sızdırdığı açıklandı.

Gizlilik ve güvenlik, teknoloji endüstrisinde her zaman çok önemli bir yer almıştır. Ülkeler bu konuda çok fazla önlem almakta ve bazı firmalara bu nedenle yaptırım kararı almaktadır.

Tabi ki bu durum bazen siyasi çıkarlar ve geçmişden gelen sorunlara da neden olabilir. Özellikle bu konuda en dikkatli ülkelerden biri olan ABD, bazı Çinli firmaları kendi ülkesinde yasaklarken, bazılarına da teknoloji sağlanmamasına neden olmaktadır.

ABD'nin Huawei'yi yasaklamasının en büyük nedenlerinden biri veri gizliliği sorunlarıdır. ABD hükümeti, Huawei'nin kullanıcı bilgilerini Çin hükümetine sızdırdığına inanıyor. 

Son rapor doğruysa, Apple da ABD hükümetiyle aynı şeyi yapıyor. New York Times'a göre Apple, ABD hükümetine büyük miktarda kullanıcı gizliliği verisi sağlıyor. Rapor, ABD kongresinin en az iki üyesinin verilerini hükümete sızdırdığını iddia ediyor. 

Apple bu duruma, kullanıcı bilgilerini hükümete iletme konusunda artık daha sıkı düzenlemelere sahip olduğunu iddia ediyor. 

Apple, ABD Hükümetine Büyük Miktarda Kullanıcı Verisi Sızdırıyor

Apple, ABD Hükümetine Büyük Miktarda Kullanıcı Verisi Sızdırıyor

Apple 6 Şubat 2018'de ABD Adalet Bakanlığı'ndan bir mahkeme celbi aldı. Mahkeme celbi gerekliliklerine uygun olarak Apple, 109 e-posta adresi ve telefon numarasına ilişkin kullanıcı adları ve telefon kayıtları sağladı. 

Bu, şirketin her hafta aldığı ABD kolluk kuvvetlerinden gelen 250'den fazla veri ve bilgi talebinden biriydi.

Apple, Kongre personeli ve aileleri ve o zamanki Temsilciler Meclisi, Kaliforniya'dan Adam B. Schiff de dahil olmak üzere en az iki Kongre üyesi hakkında veri ve bilgi verdiğini söyledi. 

Schiff daha sonra Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi'ndeki demokratların en üst lideriydi. Şimdi komite başkanı olarak görev yapıyor. Daha sonra mahkeme celbi çıkarma eyleminin ABD hükümetinin gizli bir bilgi sızıntısına yönelik kapsamlı bir soruşturmasının parçası olduğu kanıtlandı.

Bu olay, Apple'ı bir kamuoyu fırtınasının merkezine sürükledi. Ayrıca, ABD hükümetinden gelen büyük kolluk kuvvetleri talepleriyle uğraşan şirketlerin iç hikayesini de ortaya koyuyor. 

Büyük Teknoloji Şirketleri Veri Güvenliği Konusunda Sıkıntılı Bir Süreç Geçiriyor

Büyük Teknoloji Şirketleri Veri Güvenliği Konusunda Sıkıntılı Bir Süreç Geçiriyor

Son yıllarda teknoloji firmalarına gelen talepler büyük ölçüde arttı ve Apple, Google ve Microsoft gibi teknoloji devlerinin kolluk kuvvetleri, mahkemeler ve müşterileri arasında mücadele etmesine neden oldu. 

Tabii ki, bu şirketler müşterilerine mahremiyetlerinin çok güvenli olduğunu vaat ediyor. Ancak, ABD hükümetinin talebi ise, kullanıcı verilerinin sondaja açık olduğu görülüyor.

2020'nin ilk yarısında, ABD hükümeti tarafından Apple müşteri verileri için yapılan 238 talebe yanıt olarak Apple, o dönemde Apple tarafından alınan bu tür taleplerin toplam sayısının %4 olması şüphelere neden olmuştu.

Google aynı soruşturmada mahkeme celbi gerekliliklerine uymadı ve bu yıl dört New York Times muhabirinin e-posta verilerini göndermeyi reddetti. New York Times avukatına göre Google, hükümetin talebini gazeteye bildirmelidir.


Yazarın Diğer Yazıları

Google'ın Yapay Zekası, Kendi Çiplerini Tasarlayacak! Önceki

Google'ın Yapay Zekası, Kendi Çiplerini Tasarlayacak!

iPad'de klavye nasıl bölünür ve taşınır? Sonraki

iPad'de klavye nasıl bölünür ve taşınır?

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.