Apple AirDrop Güvenlik Açığı: 1,5 Milyar Cihazı Etkiliyor

Apple AirDrop Güvenlik Açığı: 1,5 Milyar Cihazı Etkiliyor

Apple firmasının iOS cihazlar arasında dosya transferi sağlayan özelliği AirDrop'da güvenlik açıkları ortaya çıktı. 1,5 Milyar cihaz bu durumdan etkilenebileceği açıklandı.

Apple firmasının AirDrop özelliği, Apple cihazlar arasında dosya transferi yapılabilmesini sağlayan oldukça yararlı bir özelliktir. Bazen cihazlar, kullanıcıların beklediğinden daha fazla veri gönderebilir. 

Güvenlik araştırmacıları, bilgisayar korsanlarının AirDrop kullanarak bir kullanıcının telefon numarasını ve e-posta adresini alabileceğini buldu. Bu güvenlik açığından yaklaşık 1,5 milyar cihazı etkileyebileceği söyleniyor.

Bu haftanın başlarında, Darmstadt Teknik Üniversitesi'ndeki araştırmacılar AirDrop kullanımı hakkında bir blog yazısı yayınladılar. Güvenlik açığı, AirDrop'un kullanıcının telefon numarasını ve e-postasını veri alışverişi yaptığı aygıtın adres defterindeki girişlerle karşılaştırmak için karşılıklı bir kimlik doğrulama mekanizması kullanmasından kaynaklanmaktadır. 

Apple AirDrop Güvenlik Açığı 1,5 Milyar Cihazı Etkiliyor

Apple AirDrop Güvenlik Açığı 1,5 Milyar Cihazı Etkiliyor

Güvenlik açığı, kimlik doğrulama sırasında telefon numarası ve e-posta adresinin karma yönteminden kaynaklanır. Bu durumun oluşması için her iki cihazda da, Bluetooth ve Wi-Fi'nin açık olması gerekecektir. 

Araştırmacılar, bu soruna ilk olarak 2019'da dikkat çektiklerini ve Apple'ı bu konuda hemen bilgilendirdiklerini belirtiyorlar. Ancak, Kaliforniyalı teknoloji devi, bu güvenlik açığını gidermek için herhangi bir çalışma yapmadığı açıklandı. 

Yaşanan bu güvenlik açığına karşı, Apple AirDrop özelliğini iPhone ve iPad cihazlarınızda kapatmayı tercih edebilirsiniz. Mac bilgisayarlarınızda ise, keşfetdilme özelliğini devre dışı bırakarak kötü niyetli sardırılardan korunabilirsiniz.

Apple AirDrop Güvenlik Açığı 1,5 Milyar Cihazı Etkiliyor

Apple, Reklamcılık İşini Genişletmeyi Planlıyor

Apple, iOS platformu için yeni gizlilik düzenlemelerinin oluştururken, Facebook gibi rakiplerin reklam gelirlerine zarar verecek yeni çalışmalar yaptığı açıklandı. Apple şu anda, geliştiricilerin ürünlerini arama sonuçlarında tanıtabilmeleri için bir dijital içerik mağazası arama motoru olan App Store'da reklam satmaktadır.

Raporlara göre Apple, bu ayın ilerleyen günlerinde App Store'un Önerilen Uygulamalar bölümüne yeni bir reklam birimi ekleyecek.Yeni bölümün geliştiriciler için başka bir tanıtım aracı olacağını söyleniyor. Aramalarda ki reklamların aksine, yeni bölüm platformun tüm kullanıcılarına görünecektir.

Apple yetkilileri konuyla ilgili yorum yapmayı reddederken; App Store'da uygulamaları tanıtmak için yeni fırsatlar yaratmayı ve şirketin reklamcılık işini genişletmeyi planladığını gösteriyor. 

Apple'ın çevrimiçi reklamcılık işini genişletme arzusu şaşırtıcı değildir. Çünkü, küresel ölçekte bu piyasanın genişliği yaklaşık olarak 350 milyar $ 'dır. Bu alandaki ana oyuncuların Facebook ve Google olması, Apple'ın rekabet duygusunu kabartmaktadır.


Yazarın Diğer Yazıları

Aşkın her türlü güzelliğini anlatan 19 film Önceki

Aşkın her türlü güzelliğini anlatan 19 film

Realme Watch 2 Akıllı Saat Üstün Özelliklerle Gelecek! Sonraki

Realme Watch 2 Akıllı Saat Üstün Özelliklerle Gelecek!

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.