Apple, Elektrikli Otomobil Üretmek İçin Kolları Sıvadı

Apple, Elektrikli Otomobil Üretmek İçin Kolları Sıvadı

Apple, 2014 yılında başladığı elektrikli otomobil üretme isteğini 2016 yılında rafa kaldırmıştı. Gelen bilgilere göre şirket, tekrardan çalışmalara başladığı ve BMW'nin eski yöneticisini işe aldığı bildirildi.

Apple firması, akıllı teknolojiler geliştirme ve üretme alanında üst sıralarda yer almaktadır. Şirket teknolojik gelişmelerde yaşadığı başarıyı, aynı zamanda elektrikli otomobil üreterek de yaşamak istiyor.

Bu amaçla şirket, kendi otomotiv projelerinde çalışması için eski BMW yöneticisi Ulrich Kranz'ı işe aldı. Muhtemelen Apple'ın elektrikli otomobil üretmesine yardımcı olacak, ancak Kranz'ın işe alımı ile ilgili resmi bir açıklama yapılmadı.

Krantz, kıdemli başkan yardımcısı olarak BMW'nin üst kadrosunda yer almaktaydı. Çoğu elektrikli araçların geliştirilmesinde yer alan Karntz, 30 yıl boyunca BMW şirketine hizmet verdi.

Krantz özellikle, i3 ve i8 modellerini geliştiren ekibe liderlik etti. 2016 yılında Alman otomobil üreticisinden ayrıldı. Ardından, sürücüsüz elektirikli otomobil alanında çalışmalar yapan Canoo'yu kurdu. Ancak, Nisan ayında Canoo şirketindeki görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Krantz aylar sonra, Apple ile bir anlaşma yaptığı ve şirketin elektrikli araçlarını üretmek için gerekli planlama aşamasına giriştiği bildirildi.

Apple, Elektrikli Otomobil Üretmek İçin Kolları Sıvadı

Apple, Elektrikli Otomobil Üretmek İçin Kolları Sıvadı

Gelen bilgiye göre Krantz'ın eski Tesla yöneticisi Doug Field ile birlikte çalışacağı iddia ediliyor. Doug Field, Apple şirketinin ilk prototipi olan Model 3'ün gelişmesinde öncülük etmişti.

Apple, 2014 yılında kendi arabası üzerinde çalışmaya başladı, ancak bilinmeyen nedenlerle 2016'da otomotiv yazılımı geliştirmeye odaklanarak fikri rafa kaldırdı. Yönetim, yazılımını üçüncü taraf şirketlere satmak ve kendileri için kullanmak istedi.

Ancak son zamanlarda Apple, kendi otomobilini geliştirmeye geri döndü gibi görünüyor. Ocak 2021'de Web'de Apple ve Hyundai arasında olası bir işbirliği hakkında söylentiler ortaya çıktı. Ancak daha sonra Koreli üretici doğrulanmamış bilgileri yalanladı. 

Apple, Elektrikli Otomobil Üretmek İçin Kolları Sıvadı

Analist: Apple'ın Elektrikli Aracının Hyundai E-GMP Platformu Üzerine İnşa Edileceğini Söyledi

TF International Securities'in önde gelen analisti Ming-Chi Kuo, Apple'ın elektrikli aracı (Apple Car) üzerinde Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai ile işbirliği yapacağının altını çiziyor. Kuo, şirketin Cupertino'dan gelen ilk arabasının Hyundai Electric Küresel Modüler Platformu'nu (E-GMP) temel alacağını açıkladı.

Ayrıca Min-Chi Kuo'ya göre, Güney Koreli şirketle yapılan proje başarılı olursa Apple, General Motors ve Avrupalı ​​üretici PSA ile sonraki elektrikli araç modellerini piyasaya sürmek ve diğer pazarlarda satmak için işbirliği konusunda daha fazla anlaşmaya varabilir.

Kuo'nun tahminine göre, Hyundai Mobis, bazı Apple Car bileşenlerinin tasarımından ve üretiminden sorumlu olurken, Hyundai Group'un bir yan kuruluşu olan Kia, Apple Car'ın Amerika Birleşik Devletleri'ndeki üretim hattını sağlayacak. 

Analist ayrıca, tam teşekküllü bir tedarik zinciri geliştirmek ve oluşturmak için uzun bir zamana ihtiyaç duyuracağını bildirdi. Apple için herşey olumlu giderse ilk aracının 2025 yılında piyasaya sürebilir.


Yazarın Diğer Yazıları

Huawei Sürücüsüz Elektrikli Araç Teknolojisini 2025 Yılında Sunacak! Önceki

Huawei Sürücüsüz Elektrikli Araç Teknolojisini 2025 Yılında Sunacak!

Windows 10'u Hızlandırmak için 12 Basit Ayar Sonraki

Windows 10'u Hızlandırmak için 12 Basit Ayar

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.