Apple, Maske Takarken iPhone Kilidini Açacak Face ID Üzerinde Çalışıyor

Apple, Maske Takarken iPhone Kilidini Açacak Face ID Üzerinde Çalışıyor

Apple, maske ve gözlük gibi materyallerin takarken Face ID ile iPhone kilidini açmanızı sağlayacak yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Şu an için beta test aşamasında olan özellik, başarılı olursa tüm yeni iPhone kullanıcılarına sunulacak.

Apple şirketi, pandemi sırasında maskelerin hayatımız bir parçası olarak kullanılmaya başlandıktan sonra telefonun kilidini açmak için geçici çözümler üreten birkaç şirketten biriydi.

İlk başlarda, iPhone'unuz yüzünüzde bir maske olduğunu algıladığında sizi tanımız ve şifre sistemine geçerdi. 

Ardından Apple, Apple Watch sahiplerinin bir parola girmeden veya maskelerini çıkarmadan iPhone'larının kilidini açmasına izin vererek süreci kolaylaştırdı. 

Apple, iPhone'un Face ID'nin Apple Watch'a ihtiyaç duymadan maskelerle çalışmasına izin verme yeteneğini test ediyor.

iOS 15.4'ün ilk geliştirici betası, iPhone'unuzu yüzünüzü maskeliyken Face ID aracılığıyla algılayacak şekilde ayarlayabileceğiniz şık bir özelliğe sahiptir. 

Apple, Maske Takarken iPhone'un Kilidini Açmanızı Sağlayacak Face ID Üzerinde Çalışıyor

Apple, Maske Takarken iPhone Kilidini Açmanızı Sağlayacak Face ID Üzerinde Çalışıyor

Apple'ın Face ID ve Parola ayarlarındaki yeni bir ayar, iPhone'un bir maske takarken Face ID kullanmasına izin vermek için açabileceğiniz "Face ID'yi Maskeyle Kullan" ifadesini kullanır. 

Ancak, bazı uyarılar var. Face ID'nin "yalnızca tam yüz tanıma için" ayarlandığında daha doğru çalışacağını belirtiyor. Bu, maskeli bir yüzün Face ID'nin tam güvenlikle çalışmasına izin vermeyebileceği anlamına gelir. 

Apple, Face ID With a Mask çalışması için "iPhone, kimlik doğrulamak için göz çevresindeki benzersiz özellikleri tanıyabilir" diyor. Bu özellik, daha yeni iPhone cihazlarında destekleyecek.

Özellik, herkesin maske takmaya alışmasından en az iki yıl sonra gelse de hala bir ilk konumundadır. Apple, gözlük taktığınız zamanlar için Face ID tanıma özelliğini de geliştiriyor. 

Apple, özellik açıklamasında "Maske takarken Face ID kullanmak, düzenli olarak taktığınız her bir gözlüğü tanıyacak şekilde ayarlandığında en iyi sonucu verir" dedi. 

Apple, Maske Takarken iPhone'un Kilidini Açmanızı Sağlayacak Face ID Üzerinde Çalışıyor

Ancak Apple, güneş gözlüklerinin maskelerle çalışmayacağını söyledi. Maskeler ve gözlükler takılıyken, Face ID'nin düzgün okuyabileceği yüzün fazla bir alanı yoktur. 

Güneş gözlüğü göz çevresini gizleyeceğinden Face ID çalışmaz. Ancak okuma gözlüğü gibi normal gözlükler Face ID için uygun olabilir.

Yeni Face ID özelliği, iOS 15.4 beta sürümünün bir parçasıdır, bu nedenle yalnızca test kullanıcıları ve geliştiriciler buna erişebilir. Apple'ın bunu herkesin kullanımına sunması biraz zaman alacak. 

Apple, özellikte bir sorun bulursa veya test aşamasında olumsuz bir durum ile karşılaşırsa, bu teknoloji hayatımıza girmeden bitebilir.


Yazarın Diğer Yazıları

Valorant'ın Yeni Raporlama Sistemi: ALARMBOT Önceki

Valorant'ın Yeni Raporlama Sistemi: ALARMBOT

Facebook Messenger, Uçtan Uca Şifreli Sohbetler İçin Yeni Özellik Duyurdu Sonraki

Facebook Messenger, Uçtan Uca Şifreli Sohbetler İçin Yeni Özellik Duyurdu

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.