Apple Ve Amazon, İşlemci Alanında Intel İle Çalışmayı Bırakıyor

Apple Ve Amazon, İşlemci Alanında Intel İle Çalışmayı Bırakıyor

İşlemci pazarında önemli bir yere sahip olan Intel, pazarda kan kaybetmeye devam ediyor. Apple ve Amazon gibi büyük teknoloji firmaları, Intel ile çalışmayı bırakarak kendi işlemcilerini üretmeye devam edeceklerini açıkladı.

Teknoloji İmalat endüstrisi, özellikle son dönemde oldukça rekabetçidir ve hiçbir şirket uzun süre zirvede kalamaz. Intel, uzun yıllardır dizüstü bilgisayarlar için önde gelen işlemci sağlayıcısı olmuştur. 

Ancak durum hızla değişiyor. Apple ve Amazon şu anda, Intel işlemci teknolojisine olan bağımlılıklarını azaltıyor. Uzun süredir, Intel'in işlemci teknolojisi çoğu kişisel bilgisayara ve büyük sunucu sistemine hakim olmuştur. Ancak Apple ve Amazon gibi büyük firmalar, Intel yongalarını terk ettikten sonra kendi geliştirdiği yongaları kullanmaya başladı. 

Apple Ve Amazon, İşlemci Alanında Intel İle Çalışmayı Bırakıyor

Geçen ay, Apple en son MacBook'larını piyasaya sürdü. Bu cihazlar Apple'ın en yeni ARM tabanlı M1 işlemcisini kullanır. Bu yılın Haziran ayında, Amazon'un bulut bilişim işinde, yeni bilgi işlem hizmetlerini tanıtmaya başladı. Hizmet ayrıca Amazon'un kendisi tarafından geliştirilen ARM tabanlı işlemciyi kullanıyor. Amazon, müşterilere hizmetin Intel işlemcisine dayalı ürünlerden daha hızlı ve daha uygun fiyatlı olduğunu söyledi. 

Apple Ve Amazon, İşlemci Alanında Intel İle Çalışmayı Bırakıyor

Apple Ve Amazon, İşlemci Alanında Intel İle Çalışmayı Bırakıyor

Apple ve Amazon'un uygulamaları, toplam değeri 400 milyar dolar olan yarı iletken endüstrisinde bir zincirleme reaksiyonu tetikledi. İki büyük şirketin yoğun çalışmaları doğrultusunda, işlemci endüstrisinde kilit kararların alınmaya başladı. İşlemci üreten firmaların çoğalması sonucu, güçlü ve köklü işlemci ürüten firmaların ilerleyen zamanda büyük kan kayıpları yaşayacağı söyleniyor. Bilgisayar kullanıcıları için bu değişiklik, daha fazla teknoloji seçeneği, daha hızlı bilgi işlem hızı ve daha düşük fiyatlar getirebilir.

Büyük bir ARM yonga tedarikçisi olan Qualcomm'un kıdemli başkan yardımcısı Keith Kressin şunları söyledi: "Herkes, vay canına, Apple'ın kendi yongalarını geliştirmek için elinden geleni yaptığını ve Amazon ve diğer şirketlerin de katıldığını düşünüyor." Dedi.

Bilgisayar İşlemcisi Alanında, Intel Lider Konumda!

Bilgisayar İşlemcisi Alanında, Intel Lider Konumda!

1990'ların ortalarında Intel, tüm bilgi işlem alanına hakim oldu ve kişisel bilgisayar işlemcilerinin en büyük tedarikçisi oldu. Daha sonra şirket, sunucular için daha düşük fiyatlı yongalar üretmek için seri üretiminden yararlandı. Ancak 2007 yılında akıllı telefonlar popüler hale geldiğinde şirket akıllı telefonlar için işlemci üretmeye başlamayarak bu alanda ilerleyemedi.

Ancak Intel işlemci pazarından da vazgeçmiyor. Şirket hala daha hızlı x86 yongaları üretiyor ve birçok müşteri x86 yongaları üzerinde çalışan yazılımdan vazgeçmek istemiyor.

Intel başkan yardımcısı Lisa Spelman şunları söyledi: “Intel'in çalışmaları 20 yılı aşkın süredir x86 ekosistemine dayanıyor. Hem tüketiciler hem de veri merkezleri olan yazılım uyumluluğunu ve yüksek performansı sağlayabiliriz. Dizüstü ve sabit bilgisayar kullanıcıları için en iyi olmaya devam edeceğiz." Şeklinde açıklaması ile, bilgisayar alanında en iyi işlemci üreticisi olduğunun söyleyerek, bu alanı hiçbir zaman boş bırakmayacaklarını söyledi.


Yazarın Diğer Yazıları

Leonardo DiCaprio, Netflix İçin Çekilen Yeni Komedi Filmi Setinde İlk Kez Görüldü Önceki

Leonardo DiCaprio, Netflix İçin Çekilen Yeni Komedi Filmi Setinde İlk Kez Görüldü

İstenmeyen E-posta Aboneliğinden Nasıl Çıkılır? Sonraki

İstenmeyen E-posta Aboneliğinden Nasıl Çıkılır?

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.