Apple; Yeni Nesil iPhone'larda Yan Parmak İzi Sensörü Kullanacak!

Apple; Yeni Nesil iPhone'larda Yan Parmak İzi Sensörü Kullanacak!

Apple firması biyometlik güvenlik için kullanıcılarına, Touch ID'yi ve Face ID 3D yüz tanıma sistemini sunuyordu. Şirket yeni nesil iPhone akıllı telefonlarında yan parmak için sensörü için çalışmalara başladığı açıklandı.

Apple, son birkaç yıldır biyometrik kullanıcı deneyimini geliştirmek için farklı yöntemler ve çalışmalar yürütüyor. Apple daha öncesinde fiziksel Ana Sayfa düğmesi olan Touch ID'yi ve Face ID 3D yüz tanıma çözümünü kullandığını gördük. 

Mevcut iPhone ürün serisinde yalnızca Apple iPhone SE, Ana Sayfa düğmesini kullanmaya devam ediyor. Ancak bu durum çok yakında değişecek gibi görünüyor.

Apple'ın iki yıl önce bir yan parmak izi ile ilgili bir patentin demo görüntüsünü güncellediğine dair haberler yayılmaya başlamıştı. Yeni demo görüntüsü artık eski düz form yerine iPhone benzeri bir stil alacağını ortaya koyuyor. 

Basitçe ifade etmek gerekirse, resim, kilit ekranından kilit açma, kilidin açılmasını bekleme, ardından kilidi açma ve ardından kilit açıldıktan sonra olmak üzere kullanıcılarına üç durum sunuyor.

Apple; Yeni Nesil iPhone'larda Yan Parmak İzi Sensörü Kullanacak!

Apple; Yeni Nesil iPhone'larda Yan Parmak İzi Sensörü Kullanacak!

Patent, cihazın güç düğmesini parmak izi tanıma sensörü ile entegre ettiğini açıkça belirtiyor. Mevcut iPad Air 4 zaten yan parmak izini piyasaya sürdüğünden, iPhone ve diğer iPad ürünlerinin yakında bu teknolojiyi takip edeceği ortaya çıkıyor.

iPhone SE'nin sonunda Ana Sayfa düğmesini terk ettiği bildirildi. Apple'ın akıllı telefonu ürün gamındaki en ucuz model olan yan parmak izleri, maliyetleri düşürmesine ve iPhone dijital ürün grubundan ayırmasına da yardımcı oluyor. Kuo Ming-Chi'ye göre Apple hala ekran altı parmak izi sensörlerini test ediyor.

Yan parmak izi sensörüne sahip bu yaklaşan Apple iPhone'un amiral gemisi olmasını elbette beklemiyoruz. Apple'ın bu çözümü kullanması gerekiyorsa, muhtemelen daha ucuz iPhone SE serisinde olacaktır. Belki de iPhone SE 3 bu özellik ile gelecek.

Apple; Yeni Nesil iPhone'larda Yan Parmak İzi Sensörü Kullanacak!

iPhone 12 Serisi Satışları 100 Milyon Adedi Aştı

Counterpoint Research'ten gelen yeni rapora göre, iPhone 12 serisi satışlarının artık 100 milyon birimi aştığı açıklandı. Bu durum, iPhone 6 serisinden sonra bu zamana kadar olan en büyük satış dalgası olarak ön plana çıkıyor.

Aslında, iPhone 12 serisi bu yıl Nisan ayında 100 milyon adet sınırını aştı. Bu, cihazın piyasaya sürülmesinden sonraki 7 ay içinde hedefe ulaşıldığını gösteriyor. 2019 yılında piyasaya sürülen iPhone 11, 100 milyonun üzerinde satış hacmine sahipti ve 9 ay sürdü. 

Apple iPhone 6 serisi, 7 aylık bir sürede 100 milyon adet satış grafiği çizmişti. O yıl, iPhone 6'nın yüksek satış hacmi, daha büyük ekrandan kaynaklanıyordu. Bu sefer, iPhone 12'de tüketiciler, esas olarak 5G ağı ve OLED ekran gibi yeni özelliklere değer veriyor. 

iPhone 12 serisinde Pro Max modeli birçok müşterinin ilk tercihi oluyor. Bu nedenle iPhone 12 serisinde pazar payının %29'luk alanına hakim oluyor.


Yazarın Diğer Yazıları

Ekran Altı Kameralı ZTE Axon 30 Yakında Piyasada! Önceki

Ekran Altı Kameralı ZTE Axon 30 Yakında Piyasada!

Windows 10'da HDR nasıl etkinleştirilir? Sonraki

Windows 10'da HDR nasıl etkinleştirilir?

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.