Eleştirilere Rağmen, TikTok “Deli” Para Kazanıyor

Eleştirilere Rağmen, TikTok “Deli” Para Kazanıyor

Sensor Tower adlı şirketin yayınladığı son rapora göre, TikTok uygulaması 2020 yılının ilk çeyreğin yaşadığı yoğun eleştirilere rağmen, gelirini kat ve kat arttırdı.

Sensor Tower, TikTok'un (kısa video yapma uygulaması) indirme performansını gösteren bir rapor yayınladı. Şirkete göre, Çin uygulaması Mayıs 2020'de oyun dışında, dünyanın en çok indirilen uygulaması oldu.

Mayıs 2019 için, bu uygulama yaklaşık 111.9 milyon indirme gerçekleşti. Bu sayı 2019 Mayıs ayına kıyasla bakıldığında, neredeyse iki katından fazlasına olarak karşımıza çıkıyor. TikTok bir yıl ara ile ne kadar büyüdüğü bu rakamlarla ortadadır.

Sensor Tower, TikTok'un finansal değerlendirmesini yeniden yayınladı. Şirkete göre, TikTok, küresel App Store ve Google Play'den 95,7 milyon dolardan gelir elde etti.

Bu değer, geçen yılın Mayıs ayının oranla, 10 kat daha fazla olarak gerçekleşti. TikTok uygulamasının en büyük gelir grubu % 89 ile Çin pazarından geliyor. 

İlginç bir şekilde, ABD pazarı ikinci sırada yer alıyor ve gelirinin % 6,2'sine katkıda bulunur. Üçüncü sırada ise % 1,2 oran ile uygulama Türkiye pazarında yer alıyor. 

<a href='/sensor-tower/'>Sensor Tower</a> 2020 yılının ilk çeyrek raporunu yayınladı.

Eleştirilere Rağmen, TikTok “Deli” Para Kazanıyor

İstatistiklere göre, Mayıs ayında TikTok uygulamasını en çok yüklenme sayısı Hindistan'da gerçekleşiyor. Toplam 111,9 milyon indirme sayısı içinde, Hindistan üzerinde uygulamayı indirme oranı % 20 olarak gerçekleşiyor.

ABD'li üst düzey yetkililerden gelen bazı uyarılara rağmen, ABD hala toplam TikTok indirmelerinin % 9,3'ünü oluşturuyor. Cep telefonu sistemleri açısından, Mayıs ayında Android indirmelerinde TikTok birinci sırada yer alıyor. Ancak, iOS sistemi içinde uygulama, çevrimiçi toplantı yazılımı Zoom'un arkasında ikinci sırada yer alıyor.

TikTok, Uygulama Üzerinde Kullanıcıları Ayrımı Yapıyor

TikTok, birçok alanda ayrımcılık yaptığı söyleniyor.

Bu yılın Mayıs ayında, birçok TikTok kullanıcısı profil resimlerini siyah renk sembolleriyle değiştirmeye başladı. 

Büyük bir kitle, platformun siyahi içerik oluşturucuların sansürlenmesini protesto ediyor. Ve bu durum birçok kişi tarafından eleştiriliyor. TikTok yaptığı açıklamada, bu tarz bir durumun söz konusu olmadığını açıkladı. Bildiğiniz üzere, TikTok'un bu konularda sicili pek temiz değildir.

Geçen yıl Aralık ayında, uygulama engelli, eşcinsel ve şişman içerik oluşturucuların videolarını yayınlamadığını itiraf etti. Ve bu durum diğer video üreticileri olan; otizmli, down sendromulu, doğum lekeli veya “hafif şaşılık” olan kullanıcıları da kapsadığı anlaşıldı. TikTok için,  bu içerik oluşturucular “siber zorbalık" ile karşı karşıya kaldığı söyleniyor. TikTok bu durum karşısında özür dilemek zorunda kaldı.

TikTok'un ByteDance adlı Çinli bir şirkete aittir. Şirket TikTok uygulamasını Çin anakarasında "Douyin" olarak pazarlıyor.

Apple mağazasında TikTok, 2019'un ilk, üçüncü ve dördüncü çeyreğinde “Dünyanın En Çok İndirilen Uygulaması” dır. Bu uygulama birden fazla tartışmanın merkezinde yer aldı ve özellikle ABD'de TikTok uygulamasını engellemek için birçok çalışma yürüttü. İstatisliklere baktığımızda ABD, TikTok uygulamasının kendi ülkesinde engellemek için başarılı olamadığını anlıyoruz.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Düşük bütçelerine rağmen gişe rekorları kıran filmler Önceki

Düşük bütçelerine rağmen gişe rekorları kıran filmler

WhatsApp QR Kod Özelliğinde Güvenlik Açığı Ortaya Çıktı Sonraki

WhatsApp QR Kod Özelliğinde Güvenlik Açığı Ortaya Çıktı

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.