En Çok İndirilen Mobil Uygulamalarının Üçünçü Çeyrek Raporu Yayınlandı

En Çok İndirilen Mobil Uygulamalarının Üçünçü Çeyrek Raporu Yayınlandı

Sensor Tower şirketi, mobil uygulama piyasası hakkında yeni bir rapor hazırladı. Bu rapora göre, üçüncü çeyrekte en çok indirilen uygulama TikTok olurken, en çok kazanan oyun Honor of the Kings oldu. Aynı zamanda Google Play Store ve App Store'nin gelir raporları açıklandı.

Sensor Tower araştırma firmasının küresel uygulamalar hakkında her üç ayda bir rapor hazırlamaktadır. Şirket'in 2020 yılının 3.çeyreği için hazırladığı raporda, toplam indirilen uygulama sayısı 36,5 milyara ulaştı. Bu, yıllık %23,3'lük bir artış olarak karşımıza çıkıyor. Belirtilen bu indirme rakamları hem Google Play Store'dan hem de App Store'dan alınıyor. Ayrıca, iki uygulama platformunun toplam kullanımı, yıllık %32 artışla yaklaşık 19,3 milyar ABD dolarıdır. 

İki büyük platform olan Google Play Store ve App Store uygulama indirme açısından birbirleriyle yarışmaktadır. Bu iki platformdan en çok indirilen uygulama TikTok uygulaması olduğu açıklandı. TikTok, yaşadığı kısıtlamalara rağmen liderliği kimseye bırakmıyor ve üçüncü çeyrekte için en çok indirilen uygulama olmaya devam ediyor. TikTok, hem Google Play Store'da hem de Apple'ın App Store'da birinci sırada yer alıyor.

En Çok İndirilen Mobil Uygulamalarının Üçünçü Çeyrek Raporu Yayınlandı

En Çok İndirilen Mobil Uygulamalarının Üçünçü Çeyrek Raporu Yayınlandı

İndirme açısından TikTok uygulamasını; Facebook, Zoom, WhatsApp ve Instagram gibi diğer uygulamalar takip ediyor. TikTok, son zamanlarda tartışmaların merkezinde yer aldı. Özellikle kişilerin ve devletlerin özel bilgilerini sızdırması ile birçok kez gündeme geldi.

Şirket, ABD hükümetinden gelen bir yasaklama tehdidiyle karşı karşıyadır. Bunun bir sonucu olarak TikTok, Oracle ve Walmart ile ABD'deki işini sürdürebilmesi için bir anlaşmaya vardığı söyleniyor. Trump yönetiminin, TikTok-Oracle anlaşmasını prensip olarak onayladığını söylediğinden beri, ABD yaptırımları şimdilik askıya alınmış gibi durmaktadır.  

Sensor Tower araştırma sirketi Google Play Store ve App Store hakkında da bir rapor yayınladı. Üçüncü çeyrekte gelir raporlarına bakıldığında, Apple'ın sahibi olduğu App Store geliri 19 milyar dolar olduğu açıklandı.

Google Play Store'a geliri yalnızca 10,3 milyar dolar olarak açıklandı. Bununla birlikte Google Play Store, App Store'den daha büyük bir gelire sahip olmayabilir. Bunun nedeni, Çin'deki Android tüketicilerinin Google Play Store'u kullanmamasıdır. Dolayısıyla Google Play Store için verilen gelir rakamları aslında tam olarak gerçeği yansıtmıyor. Çin pazarı da için içine girerse rakamlar birbirine yakın olacağı söyleniyor.

Üçünçü Çeyrek'te En Çok Gelir Elde Eden Oyunların Listesi

Üçünçü Çeyrek'te En Çok Gelir Elde Eden Oyunların Listesi

Sensor Tower araştırma şirketi 2020 üçüncü çeyrek için oyun piyasasınıda ele alıyor. Oyun segmentinde, Tencent Games (TiMi Studios ile birlikte) Honor of the Kings, liderlik etmeye devam ediyor. Bununla birlikte, PUGB Mobile ve Pokemon Go gibi başka popüler oyunlar en çok kazanan oyun segmentinde yer alıyor.

İlginç bir şekilde, gelir yaratma açısından, Honor of the Kings, Google Play Store için ilk 10 listesine giremiyor. Ancak bu oyun, Apple App Store için en üst sırada yer alıyor. Google Play Store'da Coin Master, Pokemon Go ve Lineage M en iyi geliri bulunan oyunlar kategorisinde yer alıyor.


Yazarın Diğer Yazıları

The Batman 2022'ye Kadar Ertelendi, Matrix 4 Gelecek Yıl Geliyor Önceki

The Batman 2022'ye Kadar Ertelendi, Matrix 4 Gelecek Yıl Geliyor

Amiral Gemisi Snapdragon 875 İşlemci Yakında Piyasada! Sonraki

Amiral Gemisi Snapdragon 875 İşlemci Yakında Piyasada!

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.