Eski Android Sürüm Kullanıcıları Google Hizmetlerinden Faydalanamayacak!

Eski Android Sürüm Kullanıcıları Google Hizmetlerinden Faydalanamayacak!

Google; eski Android alt yapısını kullanın müşterilerini üzecek bir adım attığını açıkladı. Kullanıcılar artık Google Play Hizmetlerinden faydalanamayacak. Ayrıca Google Android 12 için yayınladığı Beta 3 sürümüne gelecek özellikleri açıkladı.

Google, Android 2.3.7 (Gingerbread) ve önceki sürümlere sahip cihazların Eylül ayının sonundan itibaren Google Hesaplarına giriş yapmasının engelleneceği konusunda Android kullanıcılarına e-postalar göndermeye başladı. 

Bu durum karşısında, eski cihazlarda şirket hizmetlerini ve tescilli uygulamaları kullanan kişilerin Google Play hizmetlerini kullanmasını zorlaştırabilir.

Android Yardım Topluluğu Yöneticisi Zak Pollack yaptığı açıklamada "Kullanıcılarımızı güvende tutmaya yönelik devam eden çabalarımızın bir parçası olarak Google, 27 Eylül 2021'den itibaren Android 2.3.7 veya daha eski sürümleri çalıştıran Android cihazlarda oturum açılmasına artık izin vermeyecektir."

Eski Andorid kullanıcıları, 27 Eylül'den sonra cihazlarında oturum açamayacak olması büyük bir üzüntüye neden olabilir. Google ürünlerini ve hizmetlerini kullanmaya çalıştığınızda (Gmail, YouTube ve Haritalar gibi) kullanıcı adı veya şifre hataları alabilirsiniz.

Eski Android Sürüm Kullanıcıları Google Hizmetlerinden Faydalanamayacak!

Eski Android Sürüm Kullanıcıları Google Hizmetlerinden Faydalanamayacak!

Uygulama ve hizmetlere ek olarak; kullanıcılar yeni Google hesapları oluşturamaz, fabrika ayarlarına sıfırlayamaz ve hesap şifresini değiştiremezseniz. Bu durum, Aralık 2010'dan önce piyasaya sürülen Android sürümlerine sahip cihazlar için geçerlidir. 

Bu sorundan etkilenen cihaz kullanıcılarının, mümkünse yazılımı güncellemesi yapmaları veya daha yeni cihaz modellerine geçmeleri tavsiye ediliyor.  Android 12'nin yeni sürümüne gelince, resmi lansmanı bu sonbaharda gerçekleşecek.

Android 12 Yayınladığı Beta 3 Sürümü Yeni Özellikler Getiriyor

Google, sonbaharda kararlı Android 12 işletim sistemini kullanıma sunma yolunda ilerliyor. Şirket son olarak, Android 12 için Beta 3 sürümü yayınlandı. Bu yeni sürüm; ekran görüntüleri arasında gezinme, cihazda daha hızlı evrensel uygulama araması, geliştirilmiş otomatik döndürme ve daha fazlasını kullanıcılarına sunacak.

Google, Android 12'nin bu sürümünün "Android 12 API'leri ve resmi bir SDK'sı" olduğunu söylüyor. Bu durumun kullanıcılar için önemli özellik değişiklikleri olmamasını sağlar.  Android 12 yayınladığı Beta 3 güncellemesi, en heyecan verici yeni özelliği olarak "gelişmiş ve hızlı otomatik döndürme" olduğu söyleniyor. 

Google, ivmeölçere güvenmeden telefonunuzu hangi yönde tutmaya çalıştığınızı belirlemek için artık öne bakan bir kamera ve yüz tanıma kullanıyor. Şirkete göre, kullanıcılar koltuklarında çalışma yaparken bu özelliğin faydalarını görmeye başlayacaklar.

Ayrıca istenmeyen otomatik döndürme tetikleyicilerinden kurtulmanıza ve gecikmeyi %25 oranında azaltmanıza olanak tanıyacağı söyleniyor. Gizlilik ile ilgili Google, resimlerin cihazda saklanmadığını veya gönderilmediğini belirtti. 

Otomatik döndürme özelliği kullanıcılar için büyük avantaja sahip olacağı söyleniyor. Ancak, Android kullanıcıları arasında daha fazla yankı uyandırması muhtemel bir özellik ise kayan ekran özelliği sayesinde görüntü almanızı sağlayan yeni bir özellik olacak.


Yazarın Diğer Yazıları

Samsung Galaxy Watch4 Canlı Görüntülere ve Özellikleri Sızdırıldı Önceki

Samsung Galaxy Watch4 Canlı Görüntülere ve Özellikleri Sızdırıldı

Işın İzleme (Ray Tracing) Nedir? (Ve PC Oyunlarında Ne Anlama Geliyor) Sonraki

Işın İzleme (Ray Tracing) Nedir? (Ve PC Oyunlarında Ne Anlama Geliyor)

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.