Facebook'tan Veri İhlali: 533 milyon Kullanıcı Verisi Çalındı

Facebook'tan Veri İhlali: 533 milyon Kullanıcı Verisi Çalındı

Facebook kişisel bilgilerin sızdırılması ile gündeme geldi. Hacker gruplarının 533 milyon Facebook kullanıcısının kişisel verilerini çaldığı ortaya çıktı. Belirtilen bu rakamın 20 milyonu Facebook Türkiye kullanıcılarına ait olduğu açıklandı.

Facebook kullanıcı verilerinin hacker grupları tarafından çalındığı ve hackerlara ait bir forumdan yayınlandığı bildirildi. Bu durum Facebook için çok büyük bir açık olduğu ve milyonlarca kullanıcı verileri, çoktan kötü amaçlı kişilerin eline geçtiği bildirildi.

Gelen bilgiye göre çalınan veri sayısı, 533 milyon'dan daha fazla kişinin bilgisini kapsıyor. Bu rakamın, 20 milyonu Facebook Türkiye kullanıcı verisi olduğu bildirildi.

Facebook üzerinden çalınan verilerin toplamda, 106 ülke vatandaşlarını kapsadığı bildirildi. Bu ülkeler arasında; 32 milyonu Amerika Birleşik Devletleri'nden, 11 milyonu İngiltere'den ve 6 milyonu Hindistan'dan olduğu bildirildi.

Facebook'tan <a href='/veri/'>Veri</a> İhlali: 533 milyon Kullanıcı Verisi Çalındı

Facebook'tan Veri İhlali: 533 milyon Kullanıcı Verisi Çalındı

Çalınan bilgiler arasında; Telefon numaraları, kimlikler, tam isim&soyisimler, konumlar, doğum tarihleri ​​ve e-posta adresleri bulunuyor. Bu verileri hackerler belli bir bot aracılıyla farklı kullanıcılara sattıkları açıklandı. Bu durum birçok kullanıcı tarafından öğrenilmeye başlandı ve Facebook'tan net bir açıklama gelmesini beklemektedirler.

Business Insider yayınladığı habere göre, bu verilerin bilgisayar korsanları tarafından kötü amaçlı kullanılacağı ve birçok dolandırıcılık haber alacağımızı söyledi. Ayrıca bu korsanlar, Ünlü Facebook kullanıcılarının telefon numaralarını veritabanındaki tanımlayıcılarla eşleştireceklerini ve birçok ünlünün hesabını çalabilecekleri söylendi.

Facebook'tan Veri İhlali: 533 milyon Kullanıcı Verisi Çalındı

Facebook Veri İhlali Nasıl Tespit Edildi

Facebook üzerinden sızın bilgiler doğrultusunda, birçok siber suçun ortaya çıkacağı ve kötü niyetli kişiler rahat bir şekilde farklı insanların kimliğine bürünebilecekleri ve sahtekarlık/Dolandırıcılık yapabilecekleri bildirildi. 

Siber suç ve istihbarat firması başkanı Hudson Rock'ın siber teknoloji müdürü olan Alon Gal, sızıntının Ocak 2021 yılında ortaya çıktığını açıkladı ve geçen Cumartesi günü hacker forumlarında, tüm Facebook kullanıcı bilgisinin yayınladığı tespit ettiklerini açıkladı.

Alon Gal'a göre yayınlanan kullanıcı bilgilerinin sosyal mühendisliğin bir örneği olduğu ve bilgisayar korsanlarının girişimleriyle ile birçok Facebook kullanıcısının telefon numaraları gibi kişisel bilgilerin birçok kötü amaçlı kişinin işine yarayacağını açıkladı.

Facebook bu durumu daha önce biliyordu ve kullanıcılarına bildirmeyerek olayın gizli kalmasını sağladı. Güvenlik uzmanı Gal söylediğine göre, Facebook bu bilgiyi saklamasının nedeni olarak, bu ihlalden etkilenen kullanıcılara yardım etmek için yapabilecek birşeyinin olmaması olduğunu söyledi.


Yazarın Diğer Yazıları

Google, Play Store Üzerinde Uygulama Güvenliğini Arttıracak! Önceki

Google, Play Store Üzerinde Uygulama Güvenliğini Arttıracak!

Mart 2021'in En Güçlü 10 Akıllı Telefonu Yayınlandı Sonraki

Mart 2021'in En Güçlü 10 Akıllı Telefonu Yayınlandı

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.