2020'nin Son Çeyreğinde 60 Milyon Dizüstü Bilgisayar Satıldı


Yayınlanan bir rapora göre; 2020 yılının son çeyreğinde dizüstü bilgisayar satışları 60 milyon adede ulaştı. Bu rakam üçüncü çeyreğe göre % 10 artış olarak karşımıza çıktı. 2020 geneline baktığımızda ise satışlarda % 25'lik bir artış olduğu görüldü.

Digitimes Research adlı analist firmasının küresel anlamda yaptığı araştırmaya göre; Ayrılabilir klavyeli modeller hariç olmak üzere dünya çapında dizüstü bilgisayar sevkiyatları, geçen yılın dördüncü çeyreğinde 60 milyon adede ulaştı. Bu rakam, üçüncü çeyreğe göre % 10'un üzerinde bir artış olduğunu göstermektedir. 

Analistlere göre, satışların küresel anlamda artmasının nedeni, insanların coronavirüs pandemisi nedeniyle evden çalışma ortamına geçiş yapması ve uzaktan bağlantı için daha kapsamlı cihazlara sahip olmak istemeleri olduğu bildirildi. Ayrıca, insanların evde vakit geçirmeleri nedeniyle sunulan reklam kampanyaları, kullanıcıları daha fazla dikkatini çekmesine neden oldu.

Digitimes Research'e göre, 2020'nin tamamı için sevkiyatlar 2019'a göre % 25'in üzerinde artarak 201 milyon adede ulaştı. Bu kadar yüksek bir oranın en son kaydedildiği zaman dokuz yıl önceydi.

Analisti yapan firmaya göre, dizüstü bilgisayar satışlarında 2021 döneminin ilk çeyreğinde, geçtiğimiz yılın dördüncü çeyreğine göre hafif bir düşüş bekleniyor. Ancak düşüş önceki yıllarda olduğu kadar belirgin olmayacak. Eskiden % 15-25 iken % 10'u geçmeyecek.

2020'nin Son Çeyreğinde 60 Milyon Dizüstü Bilgisayar Satıldı

2020'nin Son Çeyreğinde 60 Milyon Dizüstü Bilgisayar Satıldı

PC pazarı, son yıllarda sadece birkaç şirketin olumlu sonuçlar toplaması ve böylelikle segmentte bir etki alanı oluşturması ile mücadele ediyordu. Dizüstü bilgisayarlar söz konusu olduğunda, durum olumlu yönde değişiyor gibi görünüyor. 

2010'da dünya çapında 201 milyon dizüstü bilgisayar ve 157 milyon masaüstü bilgisayar satıldı. Aksje Bloggen tarafından yapılan bir tahmine göre, bu yıl 225 milyondan fazla dizüstü bilgisayar sevk edilecek. Geçen yılki 218 milyona kıyasla bu büyük bir artış olacağı söyleniyor. 2010 rakamlarıyla karşılaştırırsanız, pazarın nasıl geliştiğini ve son yıllarda zorlukların üstesinden geldiğini görebiliriz.

IDC'ye göre 2023'te 216 milyon dizüstü bilgisayar sevk edilecek ki bu Bloggen'den daha az olumlu bir sonuç olarak karşımıza çıkıyor. Canalys adlı küresel araştırma şirketine gelince, geçen yıl 235.1 milyon dizüstü bilgisayarın gönderildiğini gösteriyor ki bu, son yıllarda bir rekoru temsil ediyor. Ayrıca, PC segmentinin 61,9 milyonun üzerinde sevkiyat yapmayı başardığını belirtiyor.

2020'nin Son Çeyreğinde 60 Milyon Dizüstü Bilgisayar Satıldı

Lenovo Hala Pazar Lideri

Her zamanki gibi Lenovo, segmentteki en iyi oyuncu olmaya devam ediyor. Çinli şirket 72,2 milyon satışla pazarın dörtte birini kontrol etti. Bunu 67,7 milyon adet sevk eden HP ve üçüncü sırada 50,3 milyon adet sevkiyatla Dell izledi. 2020 gelirinde, buna karşılık gelen bir artış oldu ve dizüstü bilgisayar segmentini daha karlı hale getirdi. 

Yıllık 4,6 milyar dolarlık artışla 140,3 milyar dolara çıktı. İlginç bir şekilde, tahminler 2021'de bir başka artışa işaret ediyor ve gelirin 142,1 milyar dolara ulaştığını gösteriyor. Amerika Birleşik Devletleri en büyük pazar olarak ön planda kalmaya devam ediyor ve yaklaşık 36,1 milyar dolar gelire sahip olacağı söyleniyor. Onu 19,6 milyar dolarla Çin ve 9,8 milyar dolarla Japonya izleyecek.

Dizüstü bilgisayar segmentinin sürekli olarak büyümesine rağmen, Masaüstü segmenti için fazla umut olmadığı söyleniyor. Tahminlere göre geçen yıl yalnızca 79 milyon adet sevk edildi. Düşüş 2021 ve sonraki yıllarda da devam edecek. 2024 yılında 73 milyonu bulması bekleniyor.


Yazarın Diğer Yazıları

Önceki

Sohbet Hayranları için 20 Temel WhatsApp İpucu

Sonraki

Honor, Apple İle Rekabet Etmek İçin Huawei'yi Geçmek İstiyor

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.