Google, Büyük Bir Dava Kaybetti: İthalat Yasağı ile Karşı Karşıya Olabilir

Google, Büyük Bir Dava Kaybetti: İthalat Yasağı ile Karşı Karşıya Olabilir

Google, Sonos adlı teknoloji firması ile hiçbir anlaşma yapmamasına rağmen, fikri mülkiyetini ihlal etmekten suçlu bulundu. Şirket bu davanın sonunda, birçok teknolojisi için ithalat yasağını uğrayabilir.

Google şirketi, uzun zamandır büyük bir dava ile karşı karşıyaydı. Bu dava Google için iyi gitmedi ve yasal olarak büyük bir yükün altına girdi.

Şirket, Sonos adlı teknoloji firması ile hiçbir anlaşma yapmamasına rağmen fikri mülkiyetini ihlal etmekten suçlu bulunduğu ve Google'ın ürünleri için bir ithalat yasağıyla karşı karşıya olduğu bildiriliyor. 

İki şirket, son iki yıldır bunun için mücadele ediyor ve ticaret mahkemesi nihayet Sonos lehine karar vererek davayı kapattı.

The New York Times tarafından hazırlanan bir rapora göre, Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Ticaret Komisyonu (ITC), Google'ın Sonos'un kablosuz ses patentlerinden beşini ihlal ettiğini kabul etti. 

Google, Büyük Bir Dava Kaybetti: İthalat Yasağı ile Karşı Karşıya Olabilir

Google, Büyük Bir Dava Kaybetti: İthalat Yasağı ile Karşı Karşıya Olabilir

Bu, Google'ın Sonos'un fikri mülkiyet haklarını ihlal ettiği tespit edilen ürünleri ithal etmesini yasaklayacak bir dava oldu.

Bunların Google Home akıllı hoparlörleri, Pixel telefonlar ve bilgisayarlar ve Chromecast akışlı video cihazı olduğu söyleniyor.

Google bir ithalat yasağıyla karşı karşıyayken, bir sözcü şirketin kararın ithalat veya satış işini kesintiye uğratmasını beklemediğini ve Google'ın kullanıcıların kullandıkları ürünlerde herhangi bir kesinti yaşamamasını sağlayacağını iddia etti.

Sonos, ilk olarak 2020'de Google'a karşı iki dava açtı ve Google'ın patentli çok odalı müzik teknolojisini kullandığını iddia etti. 

O sırada Sonos'un yöneticileri, Google'ın şirket tarafından oluşturulan 100'den fazla patenti ihlal ettiğini de iddia etti. 

Daha sonra Sonos, arama devinin cihazlarda patentli teknolojiyi kullandığını iddia ederek Google'a da dava açtı.

Google, Büyük Bir Dava Kaybetti: İthalat Yasağı ile Karşı Karşıya Olabilir

Şirket, Google'ın ses sistemlerini kontrol etmek için kurulum, birden fazla hoparlörün senkronizasyonu, farklı hoparlörlerin bağımsız ses kontrolü ve hoparlörlerin stereo eşleştirmesi de dahil olmak üzere son derece popüler ev ses özelliklerinin çığır açan buluşunu kullandığını söyledi.

Ağustos ayında USITC, ön olarak Sonos lehine karar verdi ve en son karar, iki teknoloji şirketi arasındaki iki yıllık savaşı sona erdirdi. 

Bu nedenle, arama devi, ithalat yasağını önlemek için yazılımında değişiklik yapmak zorunda kalabilir. 

Google'ın Nest ekibi kısa süre önce konuşmacı gruplarına gelen bazı değişiklikleri duyurduğu için teknoloji devi bunun üzerinde çalışmaya başladı.


Yazarın Diğer Yazıları

WhatsApp, Gelecekte Sohbet Listesi İçin Bir Güncelleme Yayınlayabilir Önceki

WhatsApp, Gelecekte Sohbet Listesi İçin Bir Güncelleme Yayınlayabilir

Bir iPhone'da Sonraki

Bir iPhone'da "Diğer" depolama alanı nasıl temizlenir?

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.