Google Drive: Yedekleme Yapıyorsanız Dikkat Edin!


Google Drive yedekleme uygulamasına yoğun bir şekilde fotoğraf yedekleyen kullanıcılar 15GB üstünde orijinal kalitede fotoğraf yedeklemek istiyorlarsa artık ücret ödemek zorunda kalacaklar.

Google Drive, kullanılabilirlik bakımından birçok kişiye yüksek kaliteli fotoğraf saklayabileceği bir platform olarak ön plana çıkmaktadır.  Platformun kullanıcılara sağladığı “sıkıştırma moduyla”  sonsuz sayıda fotoğraf yükleyebilme imkanı vermektedir. Şirket, kullanıcıları bir süredir bu depolama platformunu kullanmaya teşvik ediyor. 

Google firmasının, Google Drive piyasaya sürürken vaat ettiği en büyük yenilik ise, resimlerinizi görsel kalitesini bozmadan depolama yapabileceğiniz vaadidir. Bu depolama ile kullanıcıların telefonlarında resim tutmalarına gerek kalmayacağı ve kullanıcıların bu görüntüleri dilediği zaman indirebileceğini belirtiyordu.

Google Drive, Yedekleme Yapıyorsanız Dikkat Edin!

Google Drive: Yedekleme Yapıyorsanız Dikkat Edin!

Ancak zaman geçtikçe, Google Drive üzerindeki baskı muazzam hale geldi. Google Drive, her biri birden çok boyutta 4 trilyon görüntüye ulaştıktan sonra, kurallarda bazı değişiklikler yapmaya karar verdi.

Yüklenecek görüntü sayısı artık sonsuz sayıda olmayacağı açıklandı. Google, 1 Haziran 2021'den itibaren 15 GB sınırı ile kullanıcıların fotoğraf yüklemelerini sınırlandıracak. Eğer daha fazla alan kullanmak isterseniz ücret ödemek zorunda kalacaksınız.

Google Kullanıcılarına Yüksek Kaliteli Depolama İmkanı Sunmuyor

Google'a göre kullanıcılar, yüksek kaliteden - orijinal kalitedeki yüklemelere geçmezlerse, fotoğrafların zarar görme riski olabilir. Bu bilgiler, Google Drive kullanıcılarına gönderilen reklam e-postalarından birinde yer almaktadır. Şirket şu anda yeni premium fotoğraf düzenleme özelliklerinin reklamını yapıyor.

Google'ın kullanıcılara gönderdiği E-postada, orijinal görselin örnek bir görüntüsünü ve birde yüksek kaliteli sıkıştırılmış görselin örneğini sunuyor. Google, "Orijinal kalitedeki fotoğraflar en fazla ayrıntıyı koruyor ve daha az pikselleşme ile fotoğrafları yakınlaştırmanıza, kırpmanıza ve yazdırmanıza olanak tanıyor" diyor. 

Google Drive, Yedekleme Yapıyorsanız Dikkat Edin!

Google Bu Durumdan Ne Kazanacak?

Yüksek Kaliteli sıkıştırma ile kullanıcılar 21 Haziran'a kadar yalnızca 16MP görüntüleri veya 1080 videoları ücretsiz olarak kullanabilirler. Ancak, Orijinal Kalitede görüntüler için kullanıcılar istedikleri piksel boyutunu kullanabilir. 

Bu durum, orijinal görüntülerin çok daha büyük görüntüler ve videolar üreteceği anlamına gelir. Orijinal görüntülerin çok daha fazla yer kaplayacak olması nedeniyle Google bu kararı almış olabilir. Böylece, 15GB ücretsiz depolama alanı bittiğinde, kullanıcılar ödemeye başlar.

Bu nedenle, Google'ın kullanıcıları daha hızlı yer kaplayacak orijinal görselleri kullanmaya teşvik ettiği görülmektedir. 108MP sensörlü Android telefonlar, 15GB depolama alanını kolayca tüketir. Bu olduğunda, Google kullanıcılardan para kazanmaya başlayacaktır. 


Yazarın Diğer Yazıları

Önceki

Neşenizi yerine getirecek on film

Sonraki

iOS 14.5: Yeni özellikler, çıkış tarihi ve bildiğimiz diğer her şey

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.