Google Mesajlar Uygulaması Uçtan Uca Şifreleme Özelliği Kazandı


Google firması veri güvenliğini üst seviye çıkarmak için Mesajlar uygulamasına uçtan uca şifreleme getirdiğini açıkladı. Bu yeni özellik sayesinde, Google Mesajlar artık daha fazla kişi tarafından kullanılacak.

Akıllı telefonlarda mesajlaşma güvenliği son yıllarda birçok konunun önüne geçmektedir. Özellikle son dönemde yaşanan veri ihlalleri nedeniyle kullanıcılar, Google mesajlaşma gibi uçtan uça şifreleme özelliği olmayan programlar yerine, WhatsApp gibi uçtan uça güvenlik sağlayan uygulamalara daha fazla yönelmektedir.

Google, Mesajlaşma özelliğini ön plana çıkarmak ve kullanırlığını arttırmak için uçtan uca şifreli mesajları kullanıma sunduğunu açıkladı. Artık sohbet katılımcıları, özel anahtarlar olmadan Mesajlar'daki şifreli içeriği görebilecek.

Bildiğiniz gibi, Mesajlaşma uygulamasının önceliği SMS ve MMS alışverişiydi, ancak şimdi yetenekleri önemli ölçüde genişledi. Metin mesajlaşma modunda iletişim, resim ve diğer medya dosyalarını ekleme yeteneği ile kullanılabilir. RCS protokolünün kullanılması, güvenli bilgi alışverişini sağlar.

Google Mesajlar Uygulaması Uçtan Uca Şifreleme Özelliği Kazandı

Google Mesajlar Uygulaması Uçtan Uca Şifreleme Özelliği Kazandı

Beta test kullanıcıları, geçen yıl Kasım ayından bu yana yeni işlevselliği değerlendirmeye başladı ve şimdi tüm akıllı telefon sahiplerinin kullanımına sunuldu. Bu özelliği kullanmak için uygulama ayarlarında sohbet işlevini etkinleştirmeniz ve Wi-Fi veya mobil ağ kullanarak bir İnternet bağlantısı sağlamanız gerektiğini unutmamak önemlidir.

İnternet bağlantısı olmadığında, “klasik” SMS ve MMS mesajları alışverişi sırasında ve ayrıca grup sohbetlerine katılırken uçtan uca şifreleme ile mesaj alışverişinin kullanılamaması dikkat çekicidir. Şifrelenmiş mesajlar bir asma kilit ve koyu mavi ile işaretle şekilde gösterilecektir.

Google Mesajlar Uygulaması Uçtan Uca Şifreleme Özelliği Kazandı

Google Mesajlar Uygulaması, Konuşmaları Sabitleyebilecek Ve Bireysel Mesajları İşaretleyebilecek!

Geçtiğimiz birkaç ay içinde Google Mesajlar uygulaması; Android akıllı telefonlarda mesaj göndermenin temel yolu olan, bir dizi kullanışlı özellik kazanmıştır. 

Çevrimiçi kaynaklara göre, geliştiriciler bu ürünün geliştirilmesini durdurma niyetinde değiller ve yakında uygulamaya birkaç yeni özellik olan (konuşmaları listenin en üstüne sabitleme ve tek tek mesajları işaretleme yeteneği) yenilikleri almaya devam edecek.

Araştırmacılar, Google Messages 8.1.050 kodunu incelediler ve kodda daha önce bahsedilen işlevlerin yakında ortaya çıkacağına dair bir işaret buldular. İlk yenilik, bireysel konuşmaları listenin en üstüne sabitleme yeteneğini olduğunu bildirdiler. Bu, kullanıcıların her zaman görünürde kalacakları için favori konuşmalarla etkileşim kurmasını kolaylaştıracaktır. 

Şu anda, Mesajlar kodu özelliği sayesinde listenin başına en fazla üç konuşmayı sabitleme getireceği bildirildi. Ancak bu işlev resmi olarak kullanılabilir olduğunda, bu değer değiştirilebilir.

Şu anda, Google Mesajların kararlı sürümlerinin kullanıcıları için belirtilen işlevlerin mevcut olmadığı belirtilmelidir. Geliştiricilerin tam olarak ne zaman piyasaya sürmeyi planladıkları hala bilinmiyor.


Yazarın Diğer Yazıları

iOS 15: Çıkış tarihi, yeni özellikler ve Apple'ın WWDC'de bize söylediği her şey Önceki

iOS 15: Çıkış tarihi, yeni özellikler ve Apple'ın WWDC'de bize söylediği her şey

Samsung, MediaTek İşlemciye Sahip Galaxy F22'yi Piyasaya Sürecek! Sonraki

Samsung, MediaTek İşlemciye Sahip Galaxy F22'yi Piyasaya Sürecek!

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.