Google, Project Iris Adlı Gizli Bir Teknoloji Üzerinde Çalışıyor

Google, Project Iris Adlı Gizli Bir Teknoloji Üzerinde Çalışıyor

Google firması, Apple ve Meta gibi yeni bir işletim sisteminin yanı sıra, özel bir Google işlemcisine sahip olacak bir AR teknolojisi üzerinde çalışıyor.

Google firması, yeni bir artırılmış gerçeklik (AR) üzerinde çalıştığını açıklamıştı. Şirket şimdide, Project Iris adlı çok gizli bir proje üzerinde çalıştığı bildirildi.

Bazı kaynakların açıklamasına göre AR gözlüklerin 2024'te piyasaya çıkacağı söyleniyor. Bu ayın başında, Project Iris hakkında daha fazla bilgi, The Verge tarafından paylaşılmaya başlandı.

Google'ın Iris Projesinde gizliliğe çok önem verdiği ve devam ettiği binaya yalnızca yetkili kişilerin girmesine izin verdiği bildirildi.

Projede çalışan kişilerin, Google tarafından gizlilik sözleşmelerine tabi olduğu söylendi. Proje, Google'ın San Francisco tesisinde devam ediyor. 

Kaynaklar, Pixel ekibinden bazıları da dahil olmak üzere yaklaşık 300 kişinin şu anda üzerinde çalıştığını belirtiyor. İleriye dönük olarak, Google bu görev için daha fazla kişiyi işe almayı planlıyor. 

Google, Project Iris Adlı Gizli Proje Üzerinde Çalışıyor

Google, Project Iris Adlı Gizli Bir Teknoloji Üzerinde Çalışıyor

Ekibin başında, doğrudan Google CEO'su Sundar Pichai'ye rapor veren Project Starline'ın da başkanı olan Clay Bavor bulunuyor. Şu anda Google'ın AR kulaklığının erken prototiplerini geliştirdiği söyleniyor. 

Bilinen kadarıyla, AR gözlükleri, gerçek dünyanın bir videosunu kullanıcıya yansıtacak, dışa bakan bir kameraya sahip olacak. 

Gözlükler, kullanıcıya bir karma gerçeklik deneyimi sunmak için bilgisayar tarafından oluşturulan grafiklerle bu görünümü geliştirecek. 

Google'ın kulaklığının Snap ve Magic Leap'in mevcut AR gözlüklerinden daha sürükleyici bir deneyim sunduğunu belirtiyor.

AR gözlükleri, herhangi bir harici güç kaynağı gerektirmediğinden pille çalışıcak. Şimdiye kadar paylaşılanlardan Google, gelecekteki AR kulaklığında "özel bir Google işlemcisi" kullanacak ve bunu Android'de çalıştırabilir. 

Google, Project Iris Adlı Gizli Proje Üzerinde Çalışıyor

Bununla birlikte, Google'ın son iş listeleri, teknoloji uzmanının bu tür cihazlar için özel bir işletim sistemi bulmaya çalıştığını öne sürdü.

Google'daki kaynaklar, şirketin veri merkezleri aracılığıyla uzaktan oluşturulmuş grafikleri doğrudan onlara ışınlamak için AR gözlüklerinde internet bağlantısını kullanmayı planladığını öne sürüyor. 

Strateji, Google'ın AR kulaklığı için güç kısıtlamalarının üstesinden gelmesine yardımcı olacak.

Ürün ortaya çıktığı zaman, Google'ın tek ürünü bu AR kulaklığı olmayacak. Şirket, son zamanlarda AR ve VR ile işlerin yazılım tarafına odaklandı. 

Google Arama, Google Lens ve Google Haritalar dahil olmak üzere birçok hizmetinde AR ile güçlendirilmiş özellikleri sunmayı başardı. 


Yazarın Diğer Yazıları

Call of Duty oyunları PlayStation'a gelmeye devam edecek Önceki

Call of Duty oyunları PlayStation'a gelmeye devam edecek

Intel, Çip Üretimini Arttırmak İçin 20 Milyar $ Yatırım Yapmayı Planlıyor Sonraki

Intel, Çip Üretimini Arttırmak İçin 20 Milyar $ Yatırım Yapmayı Planlıyor

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.