Google Yapay Zekaya Sahip Sohbet Robotunu Tanıttı

Google Yapay Zekaya Sahip Sohbet Robotunu Tanıttı

Google, yapay zeka sohbet robotunu halka açık hale getiren en son teknoloji devidir ve insanlar sohbet robotu ile konuşabilir veya yanıt alabilir.

Google, deneysel yapay zeka (AI) sohbet botunu halka açtığını duyurdu.

Artık şirketin tartışmalı dil modeli konusunda eğitilmiş yapay zeka güdümlü bot ile sohbet etmek için buradan kayıt olabilirsiniz.

Ancak şuan için sadece ABD üzerinden erişim olan sistem yakında tüm Dünya'da kullanıma açılacağı söyleniyor.

Google, LaMDA (Diyalog Uygulamaları için Dil Modeli) modelinin erken önizlemelerinin "yanlış veya uygunsuz içerik gösterebileceği" konusunda uyardı.

Amacımız, birlikte AI üzerinde sorumlu bir şekilde öğrenmek, geliştirmek ve yenilik yapmaktır. Yavaş yavaş küçük insan gruplarına açacağız denildi.

<a href='/google/'>Google</a> Yapay Zekaya Sahip Sohbet Robotunu Tanıttı

Google Yapay Zekaya Sahip Sohbet Robotunu Tanıttı

Alphabet ve Google CEO'su Sundar Pichai'ye göre AI Test Kitchen, "size LaMDA'nın elinizde olmasının nasıl bir şey olabileceğine dair bir fikir vermek içindir" denildi.

Bu dil modellerinin sonsuz olasılıklar üretme yeteneği, potansiyeli gösteriyor, "ama aynı zamanda işleri her zaman tam olarak doğru anlamadıkları anlamına da geliyor" dedi.

Google, "LaMDA'nın en son sürümünde güvenlik ve doğrulukta önemli iyileştirmeler yapmış olsak da hala bir yolculuğun başındayız" dedi.

"AI Test Kitchen'a birden fazla koruma katmanı ekledik. Bu çalışma riski en aza indirdi, ancak ortadan kaldırmadı” denildi.

Google Yapay Zekaya Sahip Sohbet Robotunu Tanıttı

Hem Google hem de Meta (eski adıyla Facebook), yapay zeka sohbet robotlarını tanıttı ve halktan geri bildirim vermelerini istedi.

İlk raporlar, BlenderBot 3 adlı Meta sohbet robotunu piyasaya sunmuştu.

Meta geçen hafta, konuşma amaçlı AI sohbet robotlarının bazen güvenli olmayan, önyargılı veya saldırgan açıklamalar taklit edip ürettiğini söyledi. 

Şirket bir blog yazısında, "BlenderBot hala kaba veya saldırgan yorumlar yapabilir, bu nedenle gelecekteki sohbet robotlarını daha iyi hale getirmeye yardımcı olacak geri bildirimler topluyoruz" dedi.

Geçen ay Google, teknoloji devinin yapay zekasının hisleri, duyguları ve öznel deneyimleri olduğu için "duygulu" olduğunu iddia ettikten sonra gizlilik anlaşmasını ihlal ettiği için bir mühendisi işten çıkardı.


Yazarın Diğer Yazıları

Apple'ın iPhone İçin Kilitleme Modu Güvenliği Sağlıyor mu? Önceki

Apple'ın iPhone İçin Kilitleme Modu Güvenliği Sağlıyor mu?

Samsung Galaxy S22 Serisi Yeni Kamera Özellikleri Alacak! Sonraki

Samsung Galaxy S22 Serisi Yeni Kamera Özellikleri Alacak!

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.