Küresel Tablet PC Pazarı 2014'ten Beri İlk Kez Büyüdü


Strategy Analytics son dönemde birçok pazar ile ilgili rapor yayınlıyor. Şirket'in en son hazırladığı rapora göre, PC tablet piyasası bu yıl, son altı yılın en iyi dönemini yaşıyor.

Strategy Analytics, çok yönlü bir araştırma şirketidir. Şirket bünyesinde; endüstri araştırma danışmanlığı hizmetleri, tüketici analizleri, kullanıcı deneyimi tasarımı ve yenilik uzmanlığı, mobil cihaz üzerinde mobil tüketici izleme, teknoloji gibi birçok analizler yapan büyük bir araştırma şirketidir.

Strategy Analytics, tablet PC pazarı için en son raporu yayınladı. Araştırma şirketi, çevrimiçi eğitimin daha büyük ekranlı tabletlere olan talebi artırdığını söyledi. Aynı zamanda, küresel tablet PC satışları 2014'ten bu yana ilk kez artış gösterdi.

Küresel Tablet PC Pazarı 2014'ten Beri İlk Kez Büyüdü

Coronavirüs salgınının nedeniyle insanlar işi, okulu ve eğlence yaşamını tamamen eve taşımış durumundadır. Böylece evdeki elektronik cihazlar son derece popüler hale geldi. Tüketiciler son dönemde, hızlı ve kullanışlı tabletleri tercih ediyor. Bu durumda tablet PC piyasasının artmasına neden oluyor. Yapılan araştırmaya göre son altı yılda en büyük büyüme 2020 yılında gerçekleşti.

2020 yılına kadar, küresel tablet PC satışlarının bir önceki yıla göre %1 artarak 160,8 milyon adede ulaşması bekleniyor. Analiz, tüketicilerin daha büyük ekran boyutlarına geçtiğini de gösteriyor. Ekran boyutu 10 inç ve daha büyük olan çoğu tablet PC'ler, %56 gibi bir oran ile daha fazla tercih sebebi oluyorlar. 

Küresel Tablet PC Pazarı 2014'ten Beri İlk Kez Büyüdü

Verimlilik ve eğitim amacıyla giderek daha fazla tablet kullanılıyor. Bu, ayrılabilir 2'si 1 arada cihazları da destekliyor. Örneğin, Samsung Galaxy Tab S7, Microsoft'un Surface Pro 7, vb. ikisi bir arada olan PC tabletlerden bazılarıdır.

Rapor, tablet PC satışlarının önümüzdeki birkaç yıl içinde sabit kalabileceğine işaret etti. Ancak dizüstü bilgisayarlara alternatiflerin ortaya çıkmasıyla rekabet daha da yoğunlaşacak.

Son Dönemde Tablet PC Pazarının Performansı

Küresel Tablet PC Pazarı 2014'ten Beri İlk Kez Büyüdü

Strategy Analytics firmasının tablet performansları hakkında yaptığı analize göre; Verimlilik, bu trendlerde temel bir itici güçtür. Ancak karantina, insanlar için sıkıcıdır ve video akışı her zaman daha büyük bir ekranda izlemek kullanıcıları daha mutlu eder. 

Büyük akıllı telefonlar ve büyük tablet'ler, piyasada daha fazla yer aldıkça, küçük boyutlu tablet üreticilerinin pazarı gittikçe daralmaya devam edecektir. Bu durumun farkında olan birçok üretici portföylerini, 10 inç ile 13 inç segmentine odakladılar ve dizüstü bilgisayar boyutlandırması çoğunlukla 13 inç ve ötesine geçti. 

Daha büyük ekran boyutlarına geçişe ek olarak, tablet sevkiyatları, 2017'de %17 tablet pazar payından 2020'de %40'ı yakalayarak neredeyse iki katından daha fazla arttı.


Yazarın Diğer Yazıları

Önceki

Samsung, TV Plus Hizmetini Ücretsiz Bir Şekilde Sunacak!

Sonraki

Ekran Kartınızda Hız Aşırtma (Overclock) Nasıl Yapılır?

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.