LG, Akıllı Telefon İşinden Çekildi Ve Elektrikli Araç Üretecek!

LG, Akıllı Telefon İşinden Çekildi Ve Elektrikli Araç Üretecek!

Geçmişin en parlak akıllı telefon markalarından olan LG, aldığı karar ile akıllı telefon işinden çekildiğini açıkladı. Şirket artık akıllı telefon üretmeyecek, ancak yatırımlarını elektrikli araçlara ve akıllı ev teknolojilerine yapacak.

Daha önce, LG'nin akıllı telefon işinden çekileceğini bildirmiştik. Koreli üretici yaptığı açıklamaya göre, mobil iş biriminin üretimini ve satışını tamamen durduruldu.

Ancak, mevcut LG akıllı telefonlarını satmaya devam edecek. Ayrıca LG, bölgeye bağlı olarak belirli bir süre servis desteği ve yazılım güncellemeleri sağlayacaktır. Akıllı telefon işini kapatma sürecinde LG, tedarikçiler ve iş ortaklarıyla işbirliği yapacaktır.

LG, akıllı telefon işinin kademeli olarak kapatacağı son tarihi 31 Temmuz olarak açıkladı. Böylece LG'nin akıllı telefon alanındaki 26 yıllık uzun soluklu geçmişi sona eriyor.

LG, Akıllı Telefon İşinden Çekildi Ve Elektrikli Araç Üretecek!

LG İlk Üç Üretici Arasındaydı

LG Electronics, 1995'ten beri mobil cihazlar üretmeye başlamıştı. O zamanlar, mobil telefon pazarı henüz akıllı telefonlar çağına girmemişti. Buna rağmen şirketin cep telefonları iyi bir satış grafiği çiziyordu.

2008'de LG'nin akıllı telefon satışları 100 milyonu aştı. 2013 yılında, yalnızca Samsung ve Apple'dan sonra dünyanın en büyük üçüncü akıllı telefon üreticisi oldu. 2015'ten beri LG akıllı telefonlar popülerliklerini kaybetmeye başladı.

Şirketin mali raporunun da gösterdiği gibi, 2017 yılında üretici 13,9 milyon akıllı telefon sattı. Dördüncü çeyrek sonuçları, mobil bölümünün kaybının 190 milyon dolara ulaştığını gösteriyor. 

LG, Akıllı Telefon İşinden Çekildi Ve Elektrikli Araç Üretecek!

LG, Akıllı Telefon İşinden Çekildi Ve Elektrikli Araç Üretecek!

2018'de LG, Çin akıllı telefon pazarından çekildiğini resmen duyurdu ve premium seriyi iptal etti. LG, 2019'da düşük ve orta sınıf akıllı telefonlara dış kaynak sağladı. Şu anda LG, akıllı telefon işinden vazgeçme sinyalini verdi. 2020'de LG'nin akıllı telefon performansı hiçbir iyileşme belirtisi göstermedi.

Counterpoint verilerine göre, 2020'nin üçüncü çeyreğinde LG akıllı telefon sevkiyatları, 2019'un aynı dönemindeki 7,2 milyon adedin altında, 6,5 milyon adet olarak gerçekleşti.

Şirket, küresel akıllı telefon pazarının yalnızca % 2'sini işgal etti. Referans olarak, Samsung'un aynı dönemdeki sevkiyatları, LG'nin 12 katı, yaklaşık 80 milyon adettir.

Aslında LG, satış işleri dahil olmak üzere çeşitli seçenekleri değerlendirdi. LG Electronics, 20 Ocak'ta mobil işin satışını içeren bir ayarlama planını duyurduktan sonra, Vietnam Vingroup Group Co. Ltd. (VIC) ve Alman Volkswagen ile müzakere etti.

Ancak, akıllı telefonla ilgili teknoloji patentleri konusunda potansiyel alıcılarla bir anlaşmaya varamadı. Bazı potansiyel alıcılarla yapılan görüşmeler başarısızlıkla sonuçlandı. Bu yüzden akıllı telefon işinden çekilmeye karar verdi.

LG, Akıllı Telefon İşinden Çekildi Ve Elektrikli Araç Üretecek!

LG Electronics Elektrikli Araç Ve Ev Teknolojileri Pazarına Girecek mi?

Açıklamada LG, elektrikli araç bileşenleri, birbirine bağlı cihazlar, akıllı evler, robotik, yapay zeka, B2B çözümleri, platformlar ve hizmetler gibi büyüyen alanlara odaklanacağını söyledi.

Bu arada, 23 Aralık 2020'de LG Electronics ve Kanadalı otomobil parçaları üreticisi Magna, elektrikli araç parçaları üretmek üzere bir ortak girişim kurmak için 1 milyar dolar yatırım yapmayı planladıklarını açıkladı.

LG Electronics, bir belgede Magna ile yaptığı ortaklık girişimin % 51 hissesine sahip olacağını, Kanadalı Magna şirketinin ise % 49 hisseye sahip olacağını bildirildi.

Şirket, ortak girişimin geçici olarak LG Magna e-Powertrain olarak adlandırılacağını açıkladı. Şirket, Güney Kore ve Çin'de bulunan fabrikalarında elektrik motorlar, invertörler, yerleşik şarj cihazları ve elektronik tahrik sistemleri üreteceğini söyledi.


Yazarın Diğer Yazıları

Yükledikten Sonra Bir TikTok Videosu Nasıl Düzenlenir? Önceki

Yükledikten Sonra Bir TikTok Videosu Nasıl Düzenlenir?

Xiaomi Mi Pad 5 Ve Redmi Oyun Akıllı Telefon Yakında Geliyor Sonraki

Xiaomi Mi Pad 5 Ve Redmi Oyun Akıllı Telefon Yakında Geliyor

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.