LG ve ZTE Coronavirüs endişesi yüzünden MWC 2020'den çekildi

LG ve ZTE Coronavirüs endişesi yüzünden MWC 2020'den çekildi

Teknoloji devi, LG ve ZTE Corona virüsü salgını yüzünden Mobil Dünya Kongresi'ni (MWC) 2020'ye katılmama kararı aldığını bildirdi.

Çin'de ortaya çıkan ve birçok ülkeye yayılan coronavirüs salgını, Teknoloji firmalarının yepyeni ürünlerinin tanıtımı için önemli bir etkinlik olan ve İspanya'nın Barselona kentinde düzenlenen Mobil Dünya Kongresi'ni (MWC) de etkiledi. LG firması, koronavirüsün küresel etkisinden kaynaklandığını söyleyerek Salı günü yapılacak olan 2020 Mobil Dünya Kongresi'ne katılmama kararı aldı. Mobil Dünya Kongresi (MWC), her Şubat ayında Barselona'da gerçekleşen dünyanın en büyük mobil ticaret fuarıdır. 2020 Mobil Dünya Kongresinin en merak uyandıran şirketlerinden olan LG, fuarın başlamasına sayılı günler kala böyle bir karar alması birçok kişiyi şaşırtırken, diğer teknoloji devlerinde ne yapacağı merak konusu oldu.

Güney Koreli elektronik devi yaptığı açıklamada, LG çalışanlarının uluslararası yolculuklarına kısıtlama getirerek, virüse maruz kalma riskini en az seviyeye indirdiğini vurguladı. Özellikle Çin'den çok sayıda iş insanının ve telefon üreticisinin de etkinliğe katılacak olması bu etkinliği daha da riskli hale getiriyor. Ancak LG yine de, yeni ürünlerini tanıtmaya kararlı ve Barselona'daki Mobil Dünya Kongresi'ni (MWC) etkinliği yerine kendi özel medya lansmanlarını düzenleyerek ürünlerini medyaya tanıtacaklar.

Mobil Dünya Kongresi (MWC) genellikle LG'nin yeni yılda çıkartacağı amiral gemisi konumundaki akıllı telefonun tanıtıldığı ve sergilendiği bir yerdi. MWC'ye 200'den fazla ülkeden 100 binden fazla profesyonel katılımcı geliyordu. G serisi olarak bilinen amiral gemisi  LG G9 ThinQ olarak adlandırılan LG G8 ThinQ'nun halefinin tanıtılması ve Mobil Dünya Kongresin'den sonra piyasaya sürürmesi bekleniyordu.

LG ve ZTE Koronavirüs endişesi yüzünden MWC 2020'den çekildi

LG, Mobil Dünya Kongresinden (MWC) ayrılan tek teknoloji firması olmadı. Çinli ZTE şirketi belirli bir sebep göstermeden ve herhangi bir açıklamada bulunmadan fuarda basın toplantısını iptal ettiğini açıkladı. Bununla birlikte, Mobil Dünya Kongresinden (MWC) ürün gösterimleri olacak diğer teknoloji devleri, Huawei, Qualcomm ve Xiaomi, şuan katılıp katılmayacağı konusunda karar aşamasında olduğu gelen haberler arasında.

Mobil Dünya Kongresi organizatörü GSM Birliği (GSMA), kongreye ilginin oldukça az olduğunu ancak planda bir değişiklik olmadığını belirtmişti.Yerinde artan tıbbi destek ve dezenfeksiyon programlarının yanı sıra, GSMA üç yeni önlem ekledi:

  • Katılımcılara hijyen önerilerini hatırlatan yeni tabelaların kurulması
  • Konuşmacılar için bir mikrofon değişim protokolünün uygulanması
  • "El sıkışmama politikası" benimsemeleri için tüm katılımcılara tavsiyelerde bulunmak

Dünya Sağlık Örgütü tarafından halk sağlığı acil durumu ilan edilen koronavirüs, 4 Şubat itibariyle 427 kişiyi öldüren Pnömoni (Zatürre) benzeri bir hastalıktır. Virüs ilk olarak Aralık ayında Çin'in Wuhan şehrinde tespit edildi, ancak yakın zamanda 20.000 onaylanmış vaka ile 25 ülkeye yayıldı.Sağlık risklerine ek olarak, koronavirüs işletmeler ve küresel endüstriler üzerinde bir dalgalanma etkisi yaratmıştır. Apple, Google ve Nintendo gibi şirketler çalışanlarının iş amacıyla yaptıkları seyahatlarini sınırlandırmıştır. 


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Drone Rehberi 4: Drone'unuz için çok faydalı olacak özellikler Önceki

Drone Rehberi 4: Drone'unuz için çok faydalı olacak özellikler

İstenmeyen aramalar nasıl engellenir Sonraki

İstenmeyen aramalar nasıl engellenir

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.