MIUI Arayüzü “Deprem Uyarısı Sistemi” Konusunda Kendini İspatladı

MIUI Arayüzü “Deprem Uyarısı Sistemi” Konusunda Kendini İspatladı

Xiaomi'nin akıllı telefonlar için geliştirdiği MIUI arayüzü aldığı yeni güncelleme ile kullanıcılarını 4.0 ve üzeri depremlerde uyardığı bildirildi. Söylentiye göre, sistem Çin'de 35 depremi önceden tespit etti.

Xiaomi, teknoloji anlamında hayatın tüm aşamalarında var olduğunu ispatlamak için çalışmalarına devam ediyor. Şirket özellikle birçok yeni cihazı piyasaya sürerken, yazılım konusunda da desteğini kesmediğini, MIUI arayüzüne getirdiği güncelleme ile kullanıcılarını gösteriyor.

MIUI güncellemesi daha önce deplem uyarı sistemine sahip olacağı bildirilmişti. Xiaomi gibi Oppo firmasıda bu alanda yatırım yaptığı daha önce açıklanmıştı. Xiaomi firmasının yazılımı olan MIUI sahip olduğu deprem uyarı özelliği sayesinde Çin anakarasında 35'den fazla depremi kullanıcılarına bildirdiği iddia edildi.

Şirket, depremlerin sınıflandırılması konusunda bir derecelendirme bildirmedi. Ancak, Weibo adlı sosyal medya platformunda bazı kullanıcıların yaptığı açıklamada, sistemin 4.0 ve üzeri depremde kullancılarını aktif şekilde uyardığını bildirdi.

MIUI Arayüzü “<a href='/deprem/'>Deprem</a> Uyarısı Sistemi” Konusunda Kendini İspatladı 

MIUI Arayüzü “Deprem Uyarısı Sistemi” Konusunda Kendini İspatladı 

Xiaomi'ye göre deprem uyarısı sistemi 9 milyon akıllı telefonda ve akıllı televiyonlarda mevcut olduğu bildirildi. Bu açıklamadan anladığımız kadarıyla, şirket sadece akıllı telefonlarında bu hizmeti sunmuyor, aynı zamanda akıllı televizyonlarında da deprem uyarı sistemi kullanılabiliyor.

Xiaomi firmasının uyumlu bir cihazı elinizde mevcutsa ve en son MIUI güncellemesine aldıysanız, elinizdeki cihazların yaklaşan depremi sizlere bildireceği söyleniyor.

Tabi bu uygulama şuan için Çin anakarasında mevcut, ancak şirket AR-GE çalışmaların tam olarak bitmesinde sonra global piyasada da bu sistemi kullanıcılarına sunacağı konuşuluyor. Sistemin 18 aydır aktif olduğu ve geliştirilmesi gerektiği bildirildi.

Ancak Xiaomi, Afet Azaltma Araştırma Enstitüsü ile işbirliği yaparak bu sistemin daha iyi çalışmasını sağlayacaktır. Şirket ayrıca Ulusal Erken Uyarı Yayın Merkezi, Ulusal Acil Durum Yayını ve Çin Deprem Ağları ile işbirliği yapacak. Bu işbirliği çalışması, MIUI kullanan kişilerin sisteme daha hızlı dahil olmasını sağlayacak.

MIUI Arayüzü “Deprem Uyarısı Sistemi” Konusunda Kendini İspatladı 

Xiaomi MIUI "Deprem Uyarısı" Özelliği - Nasıl Çalışır

Deprem "erken" uyarı sisteminin prensibi, tahminlerde bulunmak için daha hızlı yayılan dalgalardan zaman farkını kullanmaktır. Bu dalgalar yüzeyin derinliklerinden yayıldığından ve çok hızlı hareket ettiğinden, uyarı süresi genellikle saniye cinsindendir. 

Dalgalar arasındaki varış zamanı farkı genellikle çok küçüktür. Teorik çalışmalar, uyarı süresinin 3 saniye olması durumunda kazazede oranının % 14 oranında azaltılabileceğini göstermiştir. 10 saniye ise zayiat oranı % 39, uyarı süresi 20 saniye ise zayiat oranı % 63 azaltılabilmektedir.

Deprem tahmini göründüğünden çok daha karmaşıktır. Xiaomi'nin deprem tahmin özelliğinin gerçekliği şüpheli olabilir. Ancak bu alanda ciddi çalışmaların olması, ileride daha sağlıklı bir sistemin ortaya çıkmasına imkan sağlayacaktır.


Yazarın Diğer Yazıları

Apple Kendi Oyun Konsolunu Üretmek İçin Kolları Sıvadı Önceki

Apple Kendi Oyun Konsolunu Üretmek İçin Kolları Sıvadı

Samsung Galaxy A52 Ve A72 Üretimi İşlemci Sıkıntısı İle Karşı Karşıya! Sonraki

Samsung Galaxy A52 Ve A72 Üretimi İşlemci Sıkıntısı İle Karşı Karşıya!

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.