WhatsApp Web'e Sesli ve Görüntülü Arama Özelliği Geliyor

WhatsApp Web'e Sesli ve Görüntülü Arama Özelliği Geliyor

WhatsApp anlık mesajlaşma uygulaması, Masaüstü Web modülüne Sesli ve Görüntülü arama imkanı sunan yeni bir özelliği test etmeye başladı. Özelliğin beta testleri bittikten sonra, tüm kullanıcılar ile paylaşılacağı bildirildi.

Facebook firmasının sahibi olduğu Whatsapp, uzun zamandır yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Şirket, nihayet beklenen özelliği kullanıcıları için test etmeye başladı. Bundan sonra, Whatsapp Web ve Masaüstü Beta uygulamalarında Sesli ve Görüntülü aramalar özelliğini kullanıcıları için aktif hale gelecek.

Facebook şirketi sırasıyla 2015 ve 2016 yılından beri, Android ve iOS cihazlarında sesli ve görüntülü arama özelliğini kullanmaktadır. O zamandan beri WhatsApp uygulamasının akıllı telefonlardaki popülaritesi arttı ve şimdi bu yılın başlarında Whatsapp, 2 milyar kullanıcıya ulaştı. 

Whatsapp, anlık mesajlaşma uygulamalarında %44 pazar payıyla lider konumda olmaya devam ediyor. İkinci sırada ise %35 pay ile Facebook Messenger gelmektedir. Tabi WhatsApp'ın en büyük rakibi Telegram olarak ortaya çıkmaktadır. WhatsApp özellikle, Telegram'ın popülerliği artmaya başladıktan sonra yeniliklerini hızlandırdı. Kullanıcılarını kaybetmemek için yeni özellikler getirdi.

WhatsApp Web'e Sesli ve Görüntülü Arama Özelliği Geliyor

WhatsApp Web'e Sesli ve Görüntülü Arama Özelliği Geliyor

Bilgiyi ilk olarak gün yüzüne çıkartan WABetaInfo adlı hesap oldu, Whatsapp Web ve Masaüstü beta uygulamalarında bildirilen yeni Sesli ve Görüntülü aramalar özelliğinden daha öncesinde bahsetmişti.

Bu özelliği kullanmak için yine de akıllı telefonunuzu Whatsapp Web veya Whatsapp Masaüstü uygulamasına bağlamanız gerekir. Daha önce, şirketin masaüstü için bağımsız bir uygulama düşündüğünü iddia eden bazı raporlar vardı. Ancak yine de masaüstü kullanımı için Whatsapp'ın bağımsız bir uygulaması bulunmamaktadır. Gelecekte de böyle bir uygulamanın planından söz edilmedi.

WhatsApp Web'e Sesli ve Görüntülü Arama Özelliği Geliyor

Whatsapp Web veya Whatsapp Masaüstü uygulamasından sesli veya görüntülü arama yapmak için, aramak istediğiniz kişi adını açmanız gerekir. Ardından, arama simgesinin yanındaki pencerenin sağ üst köşesine yerleştirilmiş video ve ses simgelerini göreceksiniz. Bir arama yapmak için, video görüşmesi simgesine veya sesli arama simgesine tıklamanız yeterlidir. Bundan sonra, dört düğmeyle birlikte kişinin adı ve fotoğrafının bulunduğu bir pencere göreceksiniz, yani videoyu AÇ / KAPAT, bir sessiz düğmesi, bir menü düğmesi ve kapatma düğmesi bulunmaktadır.

Eğer bir çağrının alınması kabul ederseniz bir pencere açılacak ve orada kişinin profil fotoğrafı yer alır. Fotoğrafla birlikte, biri aramayı kabul etmek, diğeri aramayı reddetmek için iki düğme var. Özellik hakkında resmi bir duyuru bulunmadığından, tüm ayrıntılara sahip değiliz. 

Bazı kullanıcılar, arama sırasında üçüncü taraf mikrofon ve kameraları kullanıp kullanamayacaklarını merak ediyor olabilir. Tüm detaylar uygulamanın beta testlerinin bitmesi ve piyasaya sürülmesi ile gün yüzüne çıkacaktır.


Yazarın Diğer Yazıları

Web'de gizli gezinmek istiyorsanız yapmanız gerekenler Önceki

Web'de gizli gezinmek istiyorsanız yapmanız gerekenler

2020 Yılının En Hızlı Şarj Olan Akıllı Telefon Listesi Yayınlandı Sonraki

2020 Yılının En Hızlı Şarj Olan Akıllı Telefon Listesi Yayınlandı

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.