MediaTek Dimensity 2000 İşlemci İle Liderliğe Oynuyor

MediaTek Dimensity 2000 İşlemci İle Liderliğe Oynuyor

MediaTek 5G işlemciler sayesinde büyük bir atak yapmıştı. Şirket Qualcomm firması ile rekabet edebilmek adına 2021 yılının ikinci çeyreğinde, Dimensity 2000 adında güçlü bir işlemciyi piyasaya süreceği söylendi.

Akıllı telefonlar için işlemci üreten firmalar, birbirleriyle yoğun bir mücadele içindedir. Büyük telefon üreticileri, genelde Qualcomm markasını tercih ediyorlardı. MediaTek işlemci alanında büyük bir atak yaparak Qualcomm firması ile rekabet edebilecek boyuta geldi.

Büyük telefon üreticileri özellikle 5G verisyonlu MediaTek işlemcileri tercih etmeye başladı. Ayrıca MediaTek firması, Huawei marka işlemcilerin global piyasada yasaklanmasından sonra daha fazla alan kazandı ve işlemci pazarını devamlı olarak genişletti.

Samsung firması o kadar çok teknolojik ürünler geliştirmeye yoğunlaştı ki,  şirket Exynos işlemcisini geliştirme konusunda geriyde kaldı ve MediaTek bu fırsatları iyi bir şekilde değerlendirdi ve üst sıralara çıkmayı başardı.

MediaTek firmasının özellikle Dimension serisi işlemcileri, Çin piyasasında çok hızlı bir şekilde hit haline geldi. Dahası, bir sonraki işlemcileri geliştirme konusunda cesaret almış oldu.

MediaTek Dimensity 2000 İşlemci İle Liderliğe Oynuyor

MediaTek Dimensity 2000 İşlemcisi 2021 yılının ikinci çeyreğinde gelecek!

Son raporlara göre, şirketin üst düzey olarak lanse ettiği, Dimensity 2000 SoC'yi gelecek yılın 2. Çeyreğinde piyasaya süreceğini söylendi.

Raporlar, Mediatek'in gelecek yılın ikinci çeyreğinde bir sonraki işlemcisi 5G yonga setini başlatacağını gösteriyor. Şirket şimdiki amiral gemisi işlemcisi Dimensity 1000+'sı piyasaya sürüldüğünde aylardan Mayısdı. Dimensity 2000'de, Nisan ve Haziran 2021 arasında bir zamanda piyasaya sürüleceği söyleniyor.

5nm Ve Geliştirilmiş Mimari

Aslında şirket son olaylardan dolayı, 5G teknolojisine çok önem vermeye başladı. Daha sonra, 4G SoC işlemcileri ile piyasayı yokladı ve en son 5G'li yonga setleri ile kendi adını güven altına aldı.

Dimensity 2000 5G işlemcisine geri dönersek raporlar, mevcut amiral gemilerinin 7nm süreçlerinden bir artış olan 5nm sürecini benimseyebileceğini söylüyor. 

Performans çekirdeği ile ilgili olarak, şu anki Dimensity 1000 serisi, 2.6GHz'de saat hızlandırılmış ARM Cortex A77 çekirdeği ile sınırlıdır, Qualcomm'un muadili ise maksimum 3.1GHz saat hızına sahip özel Kryo çekirdeklerine sahiptir.

MediaTek Dimensity 2000 İşlemci 5G teknolojisi ile 2021 yılında gelecek!

Qualcomm'a Rakip Olmak Ve 2021'de Huawei'nin Siparişlerini Tedarik Etmek

Mediatek'in ARM'nin en yeni A78 çekirdeklerini benimsemesini ve Mali GPU'yu yükseltmesini bekleyebiliriz. Bu, Mediatek'i 2021'de Qualcomm firması ile rekabet edebilecek noktaya getirebilir.

Qualcomm, Snapdragon 875 5G işlemci için siparişleri çok önceden aldığı söyleniyor. Bu da gelecekte piyasaya çıkacak farklı model akıllı telefonların işlemci için MediaTek firmasının kapısını çalabileceği anlamına geliyor. Özellikle Huawei firması yasadığı kısıtlamalar nedeniyle MediaTek firması ile bir çalışma yapabileceği söyleniyor.

Ayrıca, Huawei'nin ABD hükümeti bu yıl Eylül ayı sonunda Huawei'nin Kirin SoC'ye olan tedarikini yasaklamasıyla MediaTek büyümeye hazır görünüyor. TSMC'nin 5nm siparişleri ve Huawei'ye adanmış fabrikalar MediaTek'e yönlendirilebildiği için MediaTek'in bu konuda çok şey kazandığı zaten bildirildi.

Ayrıca Huawei, TSMC tarafından dışarıda bırakıldıktan sonra Mediatek'e başvurabilir ve 2021 cihazlarına Dimensity SoC'ler ile güç verebilir. Sonuçta, 2020'de Qualcomm'un nihayetinde başa çıkmak için potansiyel bir rakibi olduğu anlaşılıyor. 


Yazarın Diğer Yazıları

Realme, V5 Akıllı Telefonun Tasarımı Yayınlandı Önceki

Realme, V5 Akıllı Telefonun Tasarımı Yayınlandı

Konsola Özel Oyuncu Kulaklığı | HyperX Cloud PS4 İnceleme Sonraki

Konsola Özel Oyuncu Kulaklığı | HyperX Cloud PS4 İnceleme

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.