Meta, Bir Milyon Kullanıcısını Kötü Amaçlı Yazılım İçin Uyardı

Meta, Bir Milyon Kullanıcısını Kötü Amaçlı Yazılım İçin Uyardı

Meta, Apple ve Google'ın 400 kötü amaçlı yazılımın online mağazalarda yer alan uygulamalardan kaynaklandığını söyledi.

Meta, en az 1 milyon Facebook kullanıcısının, giriş bilgilerinin çalınma riski yaşadığını bildirdi. 

Şirket; 400'den fazla kötü amaçlı Android ve iOS uygulaması hakkında uyardı.

Şirket tespitlerini, Apple ve Google'a bildirdi ve potansiyel olarak etkilenen kişilerin nasıl güvende kalacakları ve hesaplarını nasıl güvence altına alacakları hakkında daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı oluyor.

Meta'nın üst düzey Direktörü David Agranovich, "Bu uygulamalar Google Play Store'da ve Apple'ın App Store'unda listelendi ve fotoğraf düzenleyiciler, oyunlar, VPN hizmetleri, iş uygulamaları ve insanları onları indirmeye kandırmak için diğer yardımcı programlar olarak gizlendi" dedi.

Meta, Bir Milyon Kullanıcısını Kötü Amaçlı Yazılım İçin Uyardı

Meta, Bir Milyon Kullanıcısını Kötü Amaçlı Yazılım İçin Uyardı

Meta, Apple ve Google'ın bu 400 kötü amaçlı uygulamayı ilgili online mağazalarından indirdiğini söyledi.

Şirket, cuma günü geç saatlerde yaptığı bir blog yazısında, "Ayrıca, bu uygulamaları indirerek ve kimlik bilgilerini paylaşarak hesaplarını bilmeden tehlikeye atan kişileri de uyarıyoruz ve hesaplarını güvence altına almalarına yardımcı oluyoruz" dedi.

Kötü niyetli geliştiriciler, eğlenceli veya kullanışlı işlevlere sahip (çizgi film resim düzenleyicileri veya müzik çalarlar gibi) uygulamalar olarak gizlenmiş kötü amaçlı yazılım uygulamaları oluşturur ve bunları mobil uygulama mağazalarında yayınlar.

Meta, Bir Milyon Kullanıcısını Kötü Amaçlı Yazılım İçin Uyardı

Meta, “Uygulamaların geçersiz veya kötü niyetli yapısını tespit eden kişilerin olumsuz yorumlarını örtbas etmek için geliştiriciler, başkalarını kötü amaçlı yazılımı indirmeleri için kandırmak için sahte incelemeler yayınlayabilir” dedi.

Giriş bilgileri çalınırsa, saldırganlar potansiyel olarak bir kişinin hesabına tam erişim sağlayabilir ve arkadaşlarına mesaj göndermek veya özel bilgilere erişmek gibi şeyler yapabilir.

Meta, kötü amaçlı bir uygulama indirdiğinizi düşünüyorsanız ve sosyal medya veya diğer online kimlik bilgileriniz ile giriş yaptıysanız, "Uygulamayı hemen cihazınızdan silmenizi öneririz" dedi.


Yazarın Diğer Yazıları

Apple; 27 inç Mini LED Ekranı Piyasaya Sürüyor Önceki

Apple; 27 inç Mini LED Ekranı Piyasaya Sürüyor

Sinyal Uygulamasına Hikayeler Özelliği Geliyor Sonraki

Sinyal Uygulamasına Hikayeler Özelliği Geliyor

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.