Microsoft, Bethesda ve Stüdyolarını 7,5 Milyar $ Satın Aldı


Microsoft şirketi Xbox oyun konsolunu daha da güçlendirmek adını Bethesda'nın ana şirketi olan ZeniMax Media'yı satın aldığını açıkladı. Satınalma toplamda 7,5 milyar dolara gerçekleşti. Xbox elini PS5 karşı güçlendirmiş oldu.

Teknoloji devi Microsoft, son dönemde TikTok'u satın alması ile gündemde yerini alıyordu. Şirket'in TikTok ile pazarlığı çıkmaza girdiği söyleniyor. Microsoft'da farklı bir alanda büyümek için, ZeniMax Media'yı satın aldığını duyurdu. 

ZeniMax Media, Bethesda Softworks'ün arkasındaki ana şirkettir. ZeniMax Media ile yapılan anlaşma gereği, Microsoft satın alma ile ilgili 7,5 Milyar dolar ödeme yapacak.

Bu, Microsoft'a The Elder Scrolls, DOOM, Wolfenstein, Dishonored, Fallout ve The Evil Whithin gibi popüler oyunlar üzerinde tam kontrol sağladığı ve Xbox dünyasına dahil ettiğini söyleyebiliriz. Bu popüler oyunlar artık Xbox oyun konsolunun bir parçası olacak.

Microsoft, <a href='/bethesda/'>Bethesda</a> ve Stüdyolarını 7,5 Milyar $ Satın Aldı

Microsoft, Bethesda ve Stüdyolarını 7,5 Milyar $ Satın Aldı

ZeniMax holdinginin, oyun endüstrisinde birkaç geliştiricisi vardır: Bunlar; Bethesda Game Studios, id Software, ZeniMax Online Studios, Arkane, MachineGames, Tango Gameworks, Alpha Dog ve Roundhouse stüdyoları artık tamamen Microsoft bünyesinde yer alacak. Bu satınalma ile birlikte Microsoft daha da büyüyecek ve stüdyosu sayısını 23'e çıkartacak.

Microsoft, en büyük avantajlarından birinin, tüm Bethesda franchise'larının artık Konsollar ve PC'ler için Xbox Game Pass'e geçeceğini garanti ediyor. Bethesda'nın popüler oyunları, Xbox Gamepass hizmeti için birinci gün gelebilir ve kullanıcıların bir abonelik ücreti karşılığında bu oyunların keyfini çıkarmasına olanak tanır.

Xbox başkanı Phil Spencer, satın alma hakkında yayınladığı yorum söyledir;

"Bizim gibi, Bethesda da çeşitli yaratıcı deneyimler oluşturmaya, yeni imtiyazlar keşfetmeye ve cesur yollarla hikayeler anlatmaya inanıyor. Tüm harika çalışmaları devam edecek ve büyüyecek ve onları kaynaklarla güçlendirmeyi dört gözle bekliyoruz." Şeklinde açıklaması olmuştur.

Microsoft, <a href='/bethesda/'>Bethesda</a> ve Stüdyolarını 7,5 Milyar $ Satın Aldı

Ghostwire Tokyo ve Deathloop gibi Gelecek Oyunlar da PS5'e gelecek

Spencer, Bloomberg'e yaptığı açıklamada, daha önce Bethesda tarafından yapılan anlaşmaların yerine getirileceğini ve bu nedenle, PS5 konsoluna sahip olan kişilerin zarar görmemesi için oyun desteğini PS5 vereceklerini garanti etti. 

Spencer, gelecekteki Bethesda oyunlarının Xbox, PC ve "duruma göre analiz edilen diğer konsollarda" olacağını vurguladı. 


Yazarın Diğer Yazıları

Önceki

Türkiye'ye Gelen Dünyaca Ünlü Yıldızların Türk Esnaflar İle İlginç Fotoğrafları

Sonraki

Kaçırmamanız gereken 12 psikolojik gerilim filmi

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.