Microsoft Edge, Chrome'dan Sonra İkinci Sırada Yer Almak İstiyor

Microsoft Edge, Chrome'dan Sonra İkinci Sırada Yer Almak İstiyor

Microsoft, Windows PC'lerde Edge tarayıcısının kullanımını agresif bir şekilde zorluyor ve bu çabalar sonuç vermiş gibi görünüyor. Tarayıcı artık dünya çapındaki masaüstü kullanıcıları arasında Apple'ın Safari'si kadar popüler durumda.

Büyük teknoloji firmalarının donanımlarını kendi yazılım çözümleriyle güçlendirmeye odaklanmasıyla, web tarayıcıları için yarış gitgide kızışmaya devam ediyor.

Bu durum, Microsoft'un tüm Windows PC'lerde artık rafine edilmiş Edge tarayıcısı için yaptığı baskıdan açıkça görülmektedir. 

Microsoft Edge, dünyadaki kullanılan masaüstü web tarayıcı listesinde iki numara olmak için yoğun bir çapa harcıyor.

Bu alanda Apple Safari tarayıcısını bile sollamaya başlayacağı bildirirdi. Microsoft özellikle son dönemde web tarayıcı projesine büyük miktarda para harcadağını söylemişti.

Şirketin harcadığı çaba ve bütçe sayesinde, yapılan adımların yerinde olduğu görünmektedir.

Microsoft Edge, Chrome'dan Sonra İkinci Sırada Yer Almak İstiyor

Microsoft Edge, Chrome'dan Sonra İkinci Sırada Yer Almak İstiyor

Microsoft'un tarayıcı alanında büyümesi, web analitik hizmeti StatCounter'dan gelen yeni verilere yansıdı. Son raporuna göre, Microsoft Edge artık dünya çapındaki masaüstlerinin yüzde 9,54'ünde kullanılıyor. 

Karşılaştırıldığında, Apple'ın Safari tarayıcısı, tüm masaüstü web tarayıcısı kullanıcılarının yüzde 9,84'ü tarafından kullanılıyor. Bu, Edge'in yetişmesi için yalnızca yüzde 0,3'lük bir marj bırakıyor.

Veriler, masaüstü bilgisayarlarda web tarayıcılarının küresel kullanımını yansıtır. Örneğin Kuzey Amerika'da Safari, Edge'in yüzde 11,93 pazar payına kıyasla masaüstü bilgisayarların yüzde 16,87'sinde kullanılıyor. 

Bununla birlikte, Avrupa'da Edge, Safari'nin yüzde 9,95'ine kıyasla şu anda pazarın yüzde 10,9'unu oluşturduğu için Safari'yi çoktan geride bıraktı. 

Asya, bölgede yüzde 7,46 pay ile Edge için baskın bir pazar iken, Safari'nin kullanımı pazarın yüzde 5,41'i ile sınırlıdır.

Her iki tarayıcı da birbirleriyle güçlü bir şekilde rekabet etse de, Chrome'un dünyadaki hakimiyetine hala yetişemiyorlar.

Google Chrome, yüzde 65,38'lik güçlü bir pazar payıyla, dünyada masaüstü bilgisayarlar için en çok kullanılan web tarayıcıları listesinde en üst sırada yer alıyor. 

Hem Edge hem de Safari'den sonra sıralanan tarayıcıya gelince, Mozilla Firefox yüzde 9,18 ile dördüncü sırada yer alıyor.

Microsoft Edge, Chrome'dan Sonra İkinci Sırada Yer Almak İstiyor

Microsoft, Edge Tarayıcısının Gelişimi İçin Baskı Yapıyor

Microsoft, özellikle geçen yılın sonlarında Windows 11'in piyasaya sürülmesiyle Edge'i daha önce hiç olmadığı gibi tanıtıyor. 

Windows'ta başka bir tarayıcıyı indirme girişimleri artık kullanıcılardan bunun yerine Edge'i denemelerini istiyor. 

Edge'in tüm özelliklerini gösterirken, diğer tarayıcılardan kullanıcı verilerini içe aktarmanın yollarını da listeler.

Veri geçişi, kullanıcıların günlük web taramaları için Edge'e geçişini kolaylaştırmayı amaçlıyor. 

Bu veriler, kullanıcıların geçmişini, yer imlerini, tarayıcı uzantılarını, ödeme bilgilerini ve hatta kayıtlı şifrelerini içerir.

Bu nedenle, Edge'in kullanıcı tabanının son birkaç ayda önemli bir artış görmesi doğaldır. 

Microsoft'un giderek daha fazla Windows cihazıyla devam etmeye yönelik agresif baskısı ile, web tarayıcısının kullanımının ancak gelecekte artması beklenebilir.


Yazarın Diğer Yazıları

Facebook'la İşiniz Bitti mi? Gönderilerinizi Başka Bir Ağa Nasıl Taşırsınız? Önceki

Facebook'la İşiniz Bitti mi? Gönderilerinizi Başka Bir Ağa Nasıl Taşırsınız?

İPhone SE 3 Yakında Piyasada Yerini Alacak! Sonraki

İPhone SE 3 Yakında Piyasada Yerini Alacak!

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.