Nvidia, ARM'yi 40 Milyar $ Satın Alarak Büyük Oynadığını İspatladı


Nvidia ekran kartı üreticisi, birçok alanda faaliyet gösteren ARM firmasını satın almak için, 40 Milyar Dolar ödeyeceği bildirildi. Nvidia farklı projelerle, satın alımı finanse etmeyi planlıyor.

Japon menşeili Softbank'ın sahibi olduğu çip tasarım şirketi ARM'nin, Nvidia ekran kartı üreticisine satılması uzun bir aradan sonra gerçekleşeceği bildirildi.

Nvidia ve Softbank tarafından yapılan açıklamaya göre, ARM'in devralınması konusunda nihai bir anlaşmaya vardıklarını duyurdu. ARM, SoftBank'tan 40 milyar dolarlık işlem değeriyle satın alacak.

Anlaşmaya göre bu satın alma işlemi; Nakit ödemesi + Nvidia hisse senedi olarak gerçekleştirilecek. Nvidia, SoftBank'a 21.5 milyar dolarlık hisse ihraç edecek. Sözleşme sırasında ödenen 2 milyar dolar da dahil olmak üzere 12 milyar dolar nakit daha ödenecek.

Nvidia, bu işlemde SoftBank'e yalnızca 12 milyar dolar nakit ödese bile, yine de bir fon açığı olabilir ve fon bulmaları gerekebilir. Nvidia ayrıca resmi web sitesinde satın alma için fon toplayacağını duyurdu.

Nvidia, ARM'yi 40 Milyar $ Satın Alarak Büyük Oynadığını İspatladı

Nvidia Neden Finans Kaynağı Arıyor? 

Nvidia'nın 19 Ağustos'ta yayınlanan ikinci mali çeyrek 2020 mali raporu, 26 Temmuz'da sona eren mali çeyrekte nakit, nakit benzerleri ve satılabilir menkul kıymetlerin toplamının 10.981 milyar dolar olduğunu gösteriyor.

Nvidia'nın nakit rezervleri 10 milyar dolardan fazla olmasına rağmen, şu anda 12 milyar dolar'a yakın olabilir. Ancak nakit rezervlerinin tamamı satın almalar için kullanılmayacak. 

Bu nedenle, iş geliştirme ihtiyaçlarını karşılamak için bir miktar fon ayrılmalıdır. İşlem için gereken 12 milyar dolarlık nakit de belirli bir finansman gerektiriyor.

Nvidia ayrıca resmi web sitesinde satın alma işlemindeki nakdi finanse etmeyi planladıklarını, ancak belirli tutarı açıklamadıklarını belirtti.

Nvidia'nın SoftBank'tan ARM'i satın alması da birçok ülkede düzenleyici kurumların onayını gerektiriyor. 18 ay içinde tamamlanmasını bekliyorlar. Ancak, düzenleyici kurumlar tarafından onaylanamazsa, satın alma işlemi devam edemeyecektir. Böylece satın almaları finanse etmeleri gerekmeyecek.

Bu Anlaşmanın Nvidia Üzerinde Ne Etkisi Olacak?

Bu anlaşma sayesinde yarı iletken üreticisi Nvidia'nın piyasa öncesi ticarette hisse fiyatı %6,55 artarak 518,45 $ 'a ulaştı. Bir önceki işlem gününün kapanışında şirketin hisse fiyatı %1,2 düşüşle 486,58 $ 'dan kapandı.

Önceki anlaşmalara gelince, Japon SoftBank şirketi, ARM şirketini 2016 yılında 32 milyar dolara satın aldı. Bu işlem, SoftBank tarihindeki en büyük satın alımıydı.

Nvidia ekran kartı üreticisinin yaptığı bu satınalma ile birçok alanda var olma durumu ortaya çıktı. Özellikle akıllı telefonlar ve yapay zeka konusunda büyük çalışmalar ARM'de Nvidia'yı bekleyen durumlardır.

Nvidia, ARM'yi 40 Milyar $ Satın Alarak Büyük Oynadığını İspatladı

ARM, teknolojisini dünyadaki birçok tanınmış yarı iletken yazılım ve teknoloji alanında lisansı bulunmaktadır. Dünyadaki akıllı telefonların ve tabletlerin %95'inden fazlası ARM mimarisini kullanıyor. Bilinenin aksine, ARM teknoloji firması bir işlemci üreticisi değildir. Şirket en büyük gelirini çip tasarlayarak kazanır. Kendi tasarladığı çip modellerini, teknoloji firmalarına satarak gelir elde eder.

Belirtiğimiz gibi satın alma işlemi 18 ay içinde bitecek. Belirtilen sürenin sona ermesi ile Nvidia şirketi, ARM markasının ve teknolojisinin tek sahibi olacak. Bakalım önümüzdeki günlerde bu satın alma durumu hakkında hangi bilgiler karşımıza çıkacak. Siz değerli okurlarımızı Tekmoloji platformundan bilgilendirmeye devam edeceğiz.


Yazarın Diğer Yazıları

Önceki

Oppo, Android 11 Tabanlı ColorOS 11'i Piyasaya Sürüyor

Sonraki

Paris Hilton: Yıllardır Aptal Sarışın Rolü Yapıyorum

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.