Qualcomm Hızlı Şarj Özelliği Olan Quick Charge 5'i Açıkladı


Qualcomm, ilk ticari hızlı şarj teknolojisini kullanıcıları için sunduğunu açıkladı. Şirket, Quick Charge 5 adıyla piyasaya süreceği hızlı şarj özelliğinin boş bir bataryayı %0'dan %50'ye sadece 5 dakikada şarj edecek. Cihazın %100 şarj olması sadece 15 dakika süreceği açıklandı.

Akıllı telefonlar için işlemci üreten Qualcomm firması, Android cihazlar için en hızlı ticari şarj teknolojisi Qualcomm Quick başlattığını açıkladı.

Önceki nesle kıyasla, bu platform sadece akıllı telefonlar için benzeri görülmemiş şarj hızı ve verimlilik iyileştirmesi sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda bir dizi yeni batarya teknolojisini, aksesuarları ve güvenlik özelliklerini de destekliyor.

<a href='/qualcomm/'>Qualcomm</a> <a href='/quick-charge/'>Quick Charge</a> 5'i Android cihazlar için geliştirdi.

Qualcomm, Quick Charge 5'in akıllı telefonlar için 100W'dan daha fazla şarj gücü sağlayan ilk ticari hızlı şarj platformu olması bekleniyor. Kullanıcıların telefonlarını %0'dan %50'ye sadece 5 dakika içinde şarj edebilicekler. Cihazlarının tam olarak şarj olması sadece 15 dakika sürecektir.

Bu teknolojiyi kullanacak akıllı telefonlar; Qualcomm batarya tasarrufu, batarya sağlık yönetimi ve yeni Qualcomm adaptör gücü ile cihazlarını daha verimli kullanacaklar. Ayrıca Quick Charge 5, mükemmel şarj verimliliği sağlayacak ve kullanıcıların batarya ömrünü uzatacaktır.

Performans Ve Verimlilik Ön Planda

Qualcomm Quick Charge 5'in performansı, önceki nesil hızlı şarj platformlarına göre önemli ölçüde artırıldı. Örneğin, yeni neslin şarj verimliliği Quick Charge 4'e kıyasla % 70 daha fazla yükseltiliyor. Ayrıca, çıkış gücü Quick Charge 1'den 10 kat daha fazla oluyor.

Quick Charge 5'in şarj hızı, önceki hızlı şarj teknolojilerinin 4 katıdırQuick Charge 5, son derece hızlı şarjı desteklemenin yanı sıra mükemmel güvenlik özelliklerini de destekler. 

Bunlar arasında; 12 seviyeli voltaj, akım ve sıcaklık koruması, 25V USB giriş aşırı gerilim koruması ve 30V veya daha fazla harici şarj güç kontrolünden bahsedebiliriz. Çalışma sıcaklığı da Quick Charge 4'ten 10 santigrat derece daha düşüktür.

<a href='/qualcomm/'>Qualcomm</a> <a href='/quick-charge/'>Quick Charge</a> 5, hızlı şarj performans ve verimliliği ile ön planda olacak.

Quick Charge 5, çift / üçlü şarj teknolojisini, adaptif giriş voltajını, dördüncü nesil optimal voltaj akıllı müzakere (INOV4) algoritmasını, Qualcomm batarya tasarrufu, batarya sağlık yönetimini ve Qualcomm'un adaptör gücü özelliklerini, yeni geliştirdiği akıllı tanımlama teknolojisi ile kullanıcılarına sunuyor.

Yukarıdaki teknolojiler, şarj verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için birlikte çalışacaktır. Sadece bu değil, aynı zamanda kablosuz ve kablolu şarj için en yüksek güç girişine desteklemek için 20V üzerinde bir ek destek sunacaktır.

Birçok Farklı Cihaz İle Geniş Kullanım Alanları

<a href='/qualcomm/'>Qualcomm</a> <a href='/quick-charge/'>Quick Charge</a> 5, hızlı şarj farklı cihazlarla için kullanılabilecek.

Quick Charge 5, mobil düzeyde çalışan terminallerin çeşitli şarj yöntemlerini tek bir alana toplayabilir. Quick Charge 2.0, 3.0, 4, 4 + ile geriye dönük uyumludur. Ve Qualcomm Snapdragon mobil platformuyla halihazırda piyasada olan akıllı telefonlar bunu destekliyor. 100W'tan fazla şarj gücünü destekler. Önceki nesil 45W çözümü ile aynı pim alanını kullanır. 

Bu, kullanıcıların birden fazla terminal için ek Hızlı Şarj sertifikalı aksesuarlar satın alma ihtiyacını azaltır. Optimize edilmiş Quick Charge 5, gelecekteki Android terminallerinin ihtiyaçlarını karşılamak için USB-PD ve Tip-C teknolojilerinden tam olarak yararlanabilir.

Quick Charge 5'in USB Type-C protokolü gibi endüstri standartlarıyla uyumluluğu, kullanıcıların Quick Charge 5'in yerel ölçeklenebilirliğinden yararlanmasına ve diğer terminallere genişletmesine yardımcı olur.

Şu anda Quick Charge 5 rakiplerinden hızlı davranarak rekabet duygusunu arttırıyor. Yeni şarj teknolojisinin, 2020'nin üçüncü çeyreğinde sunulmasını bekliyoruz. Snapdragon 865, Snapdragon 865 Plus ve gelecekteki üst ve ileri teknoloji Snapdragon mobil platformları hızlı şarj teknolojisi Quick Charge 5'i destekleyebileceği açıklandı.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Önceki

LG Velvet 4G Daha Düşük Bir Fiyat Etiketi İle Gelecek!

Sonraki

Apple FaceTime'ı profesyonel gibi kullanma

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.