Qualcomm Snapdragon 732G İşlemci Eylül ayında Piyasada!

Qualcomm Snapdragon 732G İşlemci Eylül ayında Piyasada!

ABD'li Qualcomm firması, orta sınıf akıllı telefonlar için ürettiği yonga seti, Snapdragon 732G işlemciyi Eylül ayında piyasaya süreceği söylendi. Sadece 4G ağları destekleyecek işlemci, birçok kesim tarafından eleştirildi.

ABD merkezli Qualcomm, son yıllarda orta ve üst düzey akıllı telefon işlemci üretiminde baskın bir konumdaydı. Tayvanlı MediaTek firmasının, 5G'li Dimensity serisi ile yaptığı atak sonucunda, pazarda iki firma arasında rekabet üst noktalara ulaştı.

Akıllı telefon işlemci pazarında, Qualcomm hala birinci konumdadır. Ama MediaTek bu hızla giderse, Qualcomm firmasını yakın bir gelecekte yakalayabilir. Bunun farkında olan Qualcomm, işlemci pazarında rekabet gücünü artırmak için, daha fazla yonga seti üretmeyi planlıyor.

Son haberlere göre Qualcomm, Eylül ayında yeni bir akıllı telefonu işlemcisini piyasaya sürmeyi planlıyor. Bu akıllı telefon işlemcisi Snapdragon 732G olarak adlandırılıyor.

Qualcomm Snapdragon 732G İşlemci Hakkında Yeni Bilgiler Geldi.

Adından da anlaşılacağı gibi Snapdragon 732G, Snapdragon 730G'nin yükseltilmiş bir versiyonu olacak. 

İşlemci, Snapdragon 730G ile aynı mimari olan 8nm'yi kullanacak. Ayrıca, yeni yonga setinde ana frekans iyileştirildi. Snapdragon 730G'nin ana frekansı 2.2GHz olan iki A76 çekirdeği 2.3GHz'e yükseltildi. Bununla birlikte, ana frekansı 1.8GHz olan 6 küçük A55 çekirdeği ve Adreno 618 GPU aynı kaldı.

Şaşırtıcı bir şekilde, Snapdragon 732G yongası 4G ağları destekleyecek. İşlemci 5G ağlarını desteklemiyor. Bununla birlikte, AI (yapay zeka) yeteneklerini geliştirirdi.

Yonga seti önümüzdeki eylül ayında, yaklaşık 300 dolara mal olan bir akıllı telefon ile, Vietnam'da piyasaya sürülecek.

Mevcut bilgilerden yola çıkarak Snapdragon 732G, tek çekirdekli çalışma noktalarında Snapdragon 730G'den daha iyi performans gösterebilir. 

Qualcomm Snapdragon 732G İşlemci Eylül ayında Piyasada!

Qualcomm Snapdragon 732G İşlemci 4G'li Akıllı Telefonlar İçin Gelecek!

Ancak genel performans Snapdragon 730G'den çok da farklı olmayacak. Çin'deki mevcut duruma bakıldığında, bu işlemci dünyanın en büyük akıllı telefon pazarında fazla ilgi görmeyecektir. Şu anda, birçok Çinli şirket artık 4G akıllı telefon üretmiyor. Bu bir 4G işlemci olduğundan, Çin piyasasında pek ilgi görmeyecek.

Şu anda Qualcomm yonga seti hakkında resmi bir bilgi yok. Raporda belirtildiği gibi, yeni üretilecek bir akıllı telefonu ile birlikte piyasaya çıkacaksa, Qualcomm işlemciye fazla önem vermiyor. Şirket büyük ihtimalle bu yonga setini 4G ağların aktif kullanıldığı pazarlar için üretecek.

Sızıntıyı paylaşan kişi,  bu yonga setinin "G" harfiyle geldiğinden bahsediyor, belkide bu bir çeşit gaming yonga seti olabilir.

Yine de, 5G desteğinin olmaması bir sorun olmaya devam ediyor. Orta seviye 5G yongalarının hızlı bir şekilde geliştiği şu anda, Qualcomm'un enerjisini bir 4G yongasına sabitlemesi pek de olumlu karşılanmadı. Bu işlemci, devam eden bir projenin farklı bir parçası olabilir.


Yazarın Diğer Yazıları

OnePlus 8 Pro, En İyi Akıllı Telefon Ödülünü Kazandı Önceki

OnePlus 8 Pro, En İyi Akıllı Telefon Ödülünü Kazandı

Realme 8 Serisi, Güçlü Batarya Ve Hızlı Şarj İle Yakında Geliyor Sonraki

Realme 8 Serisi, Güçlü Batarya Ve Hızlı Şarj İle Yakında Geliyor

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.