Samsung, AMOLED Ekran Konusunda Yeni Çalışmalar Yapıyor

Samsung, AMOLED Ekran Konusunda Yeni Çalışmalar Yapıyor

Samsung firması 1000 ppi piksel yoğunluğa sahip AMOLED ekran geliştirmek için kolları sıvadı. Şirket'in 2024 yılında piyasaya süreceği ekran, birçok yeni akıllı telefonun ana bileşeni olacak!

Samsung firması, kendi ürettiği akıllı telefonları yeni teknolojiler ile donatmak için kendini devamlı olarak geliştiriyor. Şirket özellikle, ekran teknolojisine önem veriyor ve birçok akıllı telefon üreticisine AMOLED erkan satarak ayrıca gelir elde ediyor.

Şirket AMOLED ekran teknolojisin daha da geliştirmek için yeni bir çalışma başlattı. Günümüz ekran teknolojisi için inanılmaz olarak lanse edilen 1000 ppi yoğunluğa sahip AMOLED ekranları hazırlıyor. Ancak, 1000 ppi ekrana sahip cihazların tanıtımı 2024 yılında yapılacağı bildirildi.

Samsung teknoloji ekibinin, bu yüksek yoğunlukları elde etmek için gelişmiş bir TFT kullanacağı bildirildi. Geliştirilen ekranlardaki TFT matrisinin piyasadaki seçeneklerden "on kat" daha hızlı olacağı bildiriliyor. 

Samsung, AMOLED Ekran Konusunda Yeni Çalışmalar Yapıyor

Samsung, AMOLED Ekran Konusunda Yeni Çalışmalar Yapıyor

Aynı zamanda şirket, yüksek çözünürlüklü ekranın ince film yapıda olacağı ve mevcut modellere göre daha ekonomik ve dayanıklı olacağını bildirdi. Samsung fiyat alanında da devrim yaparsa, yeni nesil 1000 ppi AMOLED ekranlarda büyük bir başarı elde edebilir.

Teorik olarak, 1000 ppi'lik bir ekran VR kulaklıkları için ideal olacağı ve şirketin bu alanda yatırımlar yapacağı bildirildi. Şirket daha önce bu alana yatırıma pek önem vermediği biliniyor. Ancak oluşan piyasa koşulları nedeniyle, VR teknolojisine ilgisinin artacağı bildirildi. Şirket en son Oculus ile birlikte Gear VR adlı cihazı üretmişti.

AMOLED Ekranlı Akıllı Telefonların Sayısı 2021'de % 40'a Ulaşacak!

AMOLED Ekranlı Akıllı Telefonların Sayısı 2021'de % 40'a Ulaşacak!

TrendForce uzmanları küresel akıllı telefon pazarına ilişkin yeni bir çalışmanın sonuçları hakkında bir rapor yayınladı. AMOLED ekrana sahip yeni model akıllı cihazların küresel piyasada % 40'lık bir paya çıkacağı bildirildi.

Aynı zamanda LCD ekranlı akıllı telefonların payı küresel piyasada azalacak. Ancak giriş seviyesi akıllı telefonların LCD ekran kullanmaya devam edeceği ve orta segment akıllı telefonların ilerleyen zamanda daha fazla AMOLED ekran kullanacağı bildirildi. LTPS LCD'lerin payının % 33'e düşmesi bekleniyor; ancak LTPS HD ekranların payı artmaya devam edecek.

Analistler, akıllı telefon üretimi için bileşen satın alma hacminin yıl boyunca yüksek kalmaya devam edeceğine inanıyor. Bunun nedeni, akıllı telefonlara olan talebin 2021'de önemli ölçüde artması bekleniyor.

Standart AMOLED ekranlara gelince, orta ve premium segmentteki cihazlarda üreticiler tarafından aktif olarak kullanılmaya devam edecekler.

Aynı zamanda, esnek AMOLED paneller ağırlıklı olarak yüksek performanslı ve amiral gemisi akıllı telefon modelleri oluşturmak için kullanılacak. Analistler, AMOLED ekranların yavaş yavaş LCD panellerin pazar paylarını ele geçireceğine inanıyor.


Yazarın Diğer Yazıları

Xiaomi'nin Uzun Zamandır Beklenen Telefonu Redmi Note 10S Tanıtıldı Önceki

Xiaomi'nin Uzun Zamandır Beklenen Telefonu Redmi Note 10S Tanıtıldı

Instagram, Masaüstü Web Tarayıcısı İçin Yeni Özellik Getiriyor Sonraki

Instagram, Masaüstü Web Tarayıcısı İçin Yeni Özellik Getiriyor

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.