Samsung Display LCD üretimine son veriyor

Samsung Display LCD üretimine son veriyor

Samsung firması aldığı bir kararla LCD üretimini yılsonuna kadar bitirecek ve bunun yerine OLED ekran teknolojisine odaklanacağı ve üretimini yeni ekran teknoloji üzerine kuracağı söylendi.

Teknoloji devi Samsung Display'in, yılsonunda Güney Kore ve Çin'de sıvı kristal ekran (LCD) üretimine son vereceğini duyurdu.

Samsung Electronics'in ekran üretim ünitesi olan Samsung Display, kuantum nokta katmanlarının arkasında ( OLED ) ekranlar için daha fazla kaynak sağlama kararının verildiğini söyledi. Samsung firmasının LCD ekranı bitirme konusuda aldığı kararın en önemli nedeni olarak, LCD panel fiyatlarının dünya çapında düşmesi gösteriliyor. 

Kararın bir parçası olarak, LCD işinde çalışan mevcut personelin daha çok, organik ışık yayan diyot (OLED) ekrana odaklanacağı açıklandı.
  
Samsung Display, şirketin yılsonuna kadar müşterilere LCD panelleri sorunsuzca vermeye devam edeceğini söyledi.

Halen LCD panel üreten fabrikalar Asan, Güney Kore ve Suzhou, Çin'de bulunmaktadır. Bu fabrikalar tarafından üretilen LCD panellerin çoğu Samsung Electronics TV şirketi tarafından QLED TV markasının üretimi için kullanılmaktadır.   

Samsung Display LCD üretimine son veriyor

Samsung Display LCD üretimine son veriyor

Samsung Display'in LCD üretimini sona erdirme yönündeki hareketinin şirketin Ekim ayında, OLED ekranlarına 11 milyar dolar yatırım yapmasının açıklanmasının ardından büyük ölçüde bekleniyordu.

Duyurudan bu yana Samsung Display, LCD üretim kapasitesini azaltmaya başladı. Ayrıca, OLED ekranları üretmek için yeni Q1 fabrika hattında kullanılacak ekipman siparişlerini verildiği açıklandı. 

Samsung Display'in firması tarafından seri üretilecek olan OLED ekranlarının ana maddesinde, kuantum noktasını kullanacağı ve çalışmalarını bu üretim hattına odakladıkları söyleniyor.

Kasım ayında Samsung Electronics, kuantum noktalarını ışık yayıcı olarak kullanmak için bir yöntem geliştirdiğini açıkladı. Samsung firmasının geliştireceği ekran teknolojisi için üretim ve araştırma tesislerine daha fazla yatırım yapacağı ve daha çok ekran teknolojisinin, üretimi üzerine odaklanacağı söyleniyor.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Coronavirus akıllı telefonda ne kadar süre yaşayabilir? Önceki

Coronavirus akıllı telefonda ne kadar süre yaşayabilir?

Sony coronavirüs nedeniyle üretim tesislerini kapattı Sonraki

Sony coronavirüs nedeniyle üretim tesislerini kapattı

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.