Samsung Ve LG, iPhone 13 Serisi İçin OLED Panel Üretmeye Başladı

Samsung Ve LG, iPhone 13 Serisi İçin OLED Panel Üretmeye Başladı

Apple firması, iPhone 13 serisi için çalışmalar tüm hızı ile devam ediyor. Apple firması, iPhone 13 serisi için üretilecek OLED paneller konusunda Samsung ve LG firmaları ile çoktan anlaşmaya vardı.

Son gelen haberlere göre Samsung Display ve LG Display, Apple'ın iPhone 13 serisi için OLED paneller üretmeye başladı.

Apple, coronavirüs pandemisi nedeniyle, amiral gemisi cihazı olan iPhone 12 serisini gecikmeli olarak piyasaya sürmüştü. Şirket 2021 yılında bu durumun yaşanmayacağını ve iPhone 13 serisinin beklenildiği zamanda geleceği bildirildi.

Bu, üretim görevinin artık programa göre devam edebileceği anlamına gelir. İPhone 13 serisi akıllı telefonlar bu yılın Eylül veya Ekim ayında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Gelen haberlerde, iPhone 13 serisi için üretilecek OLED panellerin üretimine Samsung firması Mayıs ayı içinde başlayacağı açıklanmıştı. Samsung firmasının üretim süreci başladıktan sonra LG firmasınında üretime geçeceği ve Apple firmasına OLED panelleri teslim edeceği bildirildi.

Önceki raporlara göre Samsung Display, iPhone 13 için 80 milyon OLED ekran üretmeyi planlıyor. Ayrıca LG, 30 milyon OLED panel üreterek Apple firmasına destek verecek.

Samsung Ve LG, iPhone 13 Serisi İçin OLED Panel Üretmeye Başladı

Samsung Ve LG, iPhone 13 Serisi İçin OLED Panel Üretmeye Başladı

Ayrıca yeni nesil iPhone 13 Pro (Max) modeli Samsung'un LTPO panelini kullanacak. Bu ekran 120 Hz yenileme hızına sahiptir. LG tarafından üretilen LTPS ekran paneli, daha alt model iPhone 13 ve iPhone 13 mini modellerinde kullanılacak. 

Eğer İPhone 12 serisi için üretilen OLED panellerde üretim sürecine eklenirse, Samsung Display'in 2021 yılında Apple akıllı telefonlar için toplamda 120 milyon OLED panel tedarik etmesi bekleniyor. LG ise yaklaşık olarak 50 milyon ekran tedarikinde bulunacak.

Çinli üretici BOE, Apple'ın tedarik zincirine giremedi. Ancak şirket yine de iPhone 13 ekranları üretecek. Bu ekranlar, değiştirme ve bakım amacıyla kullanılacaktır.

Samsung Ve LG, iPhone 13 Serisi İçin OLED Panel Üretmeye Başladı

Apple iPhone 13 Serisi Hakkında Spekülasyonlar

Raporlara göre iPhone 13 serisi, ekran teknolojisi konusunda yeniliklere açık olacak. Şirket bu seride, 120Hz uyarlanabilir yenileme hızına sahip bir ekran kullanılacak. 

Apple kullanacağı bu ekran teknolojisi sayesinde, yüksek performans gerektiren oyunlar oynarken ekranın yenileme hızını otomatik olarak 120Hz olarak ayarlanacak.

Ancak, metin mesajlarını okuyorsanız, ekran yenileme hızını büyük ölçüde düşecek bir yapay zekaya sahip olacak. Bu özellik, cihazın pilinden otomatik olarak tasarruf sağlayacak. iPhone 13, 60 Hz'nin üzerinde bir ekran yenileme hızı kullanan ilk iPhone olacak.

Ek olarak, bu akıllı telefonun ikili kilit açma şeması kullanacağına dair spekülasyonlar var. Bu, hem Face ID hem de Touch ID'yi destekleyeceği anlamına geliyor. Bu, Touch ID'nin yıllar sonra ilk kez iPhone'a geri dönecek bir özellik olacak.

Ayrıca iPhone 13 serisi, Apple'ın yeni A15 biyonik işlemcisi ile gelecek. Ayrıca Wi-Fi 6E teknolojisini ve kamera sensöründeki yükseltmeleri destekleyecek. Bu seride 5P'den (f/2.4) yeni bir ultra geniş açılı lens ve 6P'ye (f/1.8) yükseltilmiş sabit odak (FF) kullanılacak.


Yazarın Diğer Yazıları

iPhone 11 pil yüzdesi nasıl gösterilir? Önceki

iPhone 11 pil yüzdesi nasıl gösterilir?

Samsung, Oppo, Vivo Ve Xiaomi Yeni Katlanabilir Akıllı Telefonlar Getiriyor Sonraki

Samsung, Oppo, Vivo Ve Xiaomi Yeni Katlanabilir Akıllı Telefonlar Getiriyor

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.