Snapchat'in Son Gelir Raporu İstenildiği Gibi Gitmedi

Snapchat'in Son Gelir Raporu İstenildiği Gibi Gitmedi

Snapchat, son dönemde artan ekonomik zorluklar ve rakip oyuncuların çoğalması nedeniyle, ikinci çeyrek gelir hedefini tutturamadığını ve işlerin biraz daha zora gireceği söylendi.

Snapchat, son dönemde ortaya çıkan rekor düzeyde yüksek enflasyon ve TikTok gibi rakip uygulamalardan artan rekabetin üst seviyede olması nedeniyle, reklam gelirlerinde zarara uğradığı ve ikinci çeyrek gelir hedefinin tutmadığı açıklandı.

Ancak uygulama, beklediğinden daha yüksek kullanıcı sayısına ulaştığı bildirildi. Snapchat uygulamasının hisseleri %21 düştüğü açıklanmıştı.

Snapchat sahibi, ikinci çeyrek kazançlarını bildiren ilk büyük teknoloji şirketlerinden biri olarak ortaya çıkıyor.

Önümüzdeki hafta sonuçları açıklayacak, Facebook sahibi Meta Platforms Inc'i ve Twitter Inc'i de etkileyen koşulların bir araya gelmesi olabilir.

Snapchat'in Son Gelir Raporu İstenildiği Gibi Gitmedi

Snapchat'in Son Gelir Raporu İstenildiği Gibi Gitmedi

Snapchat, analistlerle bir konferans görüşmesi öncesinde yayınlanan açıklamalarda, "Mevcut rüzgarlardan bağımsız olarak sunduğumuz sonuçlardan memnun değiliz." Dedi.

30 Haziran'da sona eren ikinci çeyreğe ilişkin gelir, önceki yılın çeyreğine göre %13 artışla 1.11 milyar $ oldu. 

Refinitiv'in IBES verilerine göre, rakam 1,14 milyar dolarlık analist beklentilerini kaçırdı.

Snapchat, iPhone'lardaki son gizlilik değişikliklerinin, makroekonomik zorlukların ve reklamcılığın "önemli ölçüde yavaşlamışı nedeniyle" gelir kaybına neden olduğunu söyledi.  

Kaliforniya merkezli Santa Monica şirketi, daha hızlı büyümek için işe alımları önemli ölçüde yavaşlatmayı, reklamcılık işine yatırım yapmayı ve yeni gelir kaynakları bulmayı amaçladığını söyledi.

Snapchat'teki günlük aktif kullanıcılar, yıllık %18 artışla 347 milyona ulaştı ve 344 milyon kullanıcıya ilişkin fikir birliği tahminlerini geride bıraktı.

Snapchat'in Son Gelir Raporu İstenildiği Gibi Gitmedi

Snapchat, mevcut üçüncü çeyrekte şu ana kadar elde edilen gelirin önceki yıla göre sabit olduğunu, ancak "ileriye dönük görünürlük inanılmaz derecede zorlayıcı olmaya devam ettiği" için gelir rehberliği sağlamadığını söyledi.

TikTok ve Apple Inc'in reklamcılıkta artan rekabeti ekonomik koşulları karmaşıklaştırabileceğinden, yatırımcılar bu yıl sosyal medya reklam geliri için şimdiye kadarki en yavaş büyüme hızını bekliyorlar.

Snapchat perşembe günü ayrıca 500 milyon dolara kadar bir hisse geri alım programı duyurdu.


Yazarın Diğer Yazıları

WhatsApp: Sohbetlerinizi Android'den iPhone'a Aktarmanıza İzin Veriyor Önceki

WhatsApp: Sohbetlerinizi Android'den iPhone'a Aktarmanıza İzin Veriyor

Google'ın Uygulama İzinler Bölümü Play Store'a Geri Geliyor Sonraki

Google'ın Uygulama İzinler Bölümü Play Store'a Geri Geliyor

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.