Sony, Çip Sorunları Nedeniyle PlayStation 5 Üretimini Düşürdü

Sony, Çip Sorunları Nedeniyle PlayStation 5 Üretimini Düşürdü

Sony çip sorunu ve bu nedenle gelişen lojistik kısıtlamaları nedeniyle, PlayStation 5 üretiminde yavaşlamaya gidebileceği söyleniyor. PlayStation 5'i satın almak isteyenlerin daha fazla beklemesi gerekebilir.

PlayStation, birçok kişi tarafından en çok tercih edilen oyun konsolu olarak ortaya çıkıyor. Talep bu kadar çok olunca, üretim de önemli bir faktör olarak ortaya çıkıyor.

Sony, genelde yeni nesil oyun konsollarını piyasaya sürerken hızlı davranır ve kullanıcılarına hızlı ulaştırırdı.

11 Haziran 2020'de piyasaya sürülen PlayStation 5 oyun konsolu, hızlı bir şekilde tükenme yaşadı ve karaborsa'da yüksek fiyatlara satışa sunuldu.

Cihazın karaborsa olmasındaki en büyük nedeni, şirketin üretim kapasitesinin düşmesidir. Üretim kapasitesini etkileyen en büyük sorun çip kıtlığının olması olarak gösteriliyor.

PlayStataion 5 oyun konsolu 19 Kasım'da Türkiye'dede satışa sunulacağı söyleniyor.

Sony'nin faaliyetlerine aşina olan kaynaklara göre, Japon elektronik devi, PlayStation 5 (PS5) birimlerinin üretimini azaltmış olabilir. 

Şirket başlangıçta bu mali yılda 16 milyon adet PS5 üretmeyi planlarken, şimdi bu dönem için üretim görünümünü 15 milyon adede yeniledi.

Sony, Çip Sorunları Nedeniyle PlayStation 5 Üretimini Düşürdü

Sony, Çip Sorunları Nedeniyle PlayStation 5 Üretimini Düşürdü

Bilgiler, Bloomberg tarafından yakın tarihli bir raporda paylaşıldı. Raporda, diğer tüm OEM'ler gibi Sony'nin de PS5'i için parça tedarik sıkıntısıyla karşı karşıya olduğu ve daha önce belirlenen üretim hedeflerini karşılayamayabileceği belirtiliyor. 

Çip sorunu dışında şirket, bu bileşenlerin lojistiğinde de kısıtlamalarla karşı karşıya olduğu ve bu nedenle işleri birazda kendi isteği ile yavaşlattığı bildirildi.

Yeni üretim hedefi, şirketin bu mali yıl için öngörülen satışları için hala yeterli olacak. Geçen ay Sony, bu mali yılda 14,8 milyon PS5 konsolu satma yolunda olduğunu iddia etmişti. 

Bunun için şirket, dünya çapında devam eden çeşitli bileşenlerin eksikliğini hesaba katmıştı. Eğer doğruysa, bir başka büyük teknoloji uzmanının dünyadaki yarı iletken kıtlığının önemli bir etkisini göreceği anlamına gelebilir. 

Sony, Çip Sorunları Nedeniyle PlayStation 5 Üretimini Düşürdü

Birçok akıllı telefon üreticisi, artan bileşen maliyetlerini karşılamak için telefonlarının fiyatlarını artırmak zorunda kaldı. Bazıları ürünlerinin sürekli tedarikini sağlayamıyor, bazıları ise yeni cihazların piyasaya sürülmesini tamamen geciktirdi.

Sony bu konuda resmi bir açıklama yapmadı. PlayStation 5 üretimindeki düşüşün bozuk olan arz ve talep dengesinden kaynaklandığı biliniyor.

PlayStation 5 hayranları oyun konsolunu almak için hala beklerken, arzın oyun konsolunun piyasaya sürülmesinden bir yıl sonra, piyasa talebini karşılayıp karşılamayacağını önümüzdeki aylarda hep birlikte göreceğiz.


Yazarın Diğer Yazıları

Xiaomi 12, Önümüzdeki Ay Piyasaya Sürülebilir: İşte Beklenen Özellikleri! Önceki

Xiaomi 12, Önümüzdeki Ay Piyasaya Sürülebilir: İşte Beklenen Özellikleri!

Apple İlginç Bir Patent Başvurusunda Bulundu Sonraki

Apple İlginç Bir Patent Başvurusunda Bulundu

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.