Spotify, TikTok Benzeri Kısa Video Yayını İçin Çalışmalara Başladı

Spotify, TikTok Benzeri Kısa Video Yayını İçin Çalışmalara Başladı

Spotify müzik platformu, kısa video akış hizmeti konusunda TikTok uygulamasını örnek aldığı bildiriliyor. Spotify, kısa müzik video hizmetini ilk olarak iOS kullanıcılarına beta sürümü olarak sunacaklar.

Spotify, tam ekran formatında çalınan müziklerin video kliplerini gösteren, TikTok tarzı bir video sistemi üzerine çalıştığı söyleniyor. Bu rapor, Chris Messina tarafından fark edildi. 

Messina, özelliği TikTok tarzı bir müzik akışının "kısaltılmış" bir versiyonu olarak nitelendirdi. Şu anda Spotify, iOS uygulamasında bu özelliği beta sürümünde test ediyor.

Müzik akışı platformu özelliği resmi olarak kullanıma sunduğunda, video akışına “Keşfet” adlı yeni bir sekmeden erişilebilir hale gelecek. Keşfet sekmesi dördüncü sekme olacak ve uygulamadaki gezinme çubuğuna eklenecek.

Sadece bu değil, @Spotify Discover, temelde, beğenebileceğiniz veya atlayabileceğiniz TikTok tarzı dikey müzik videoları konusunda (muhtemelen tuval formatlarını kullanarak) ayrıştırılmış bir sürümü olacak.

Spotify, TikTok Benzeri Kısa Video Yayını İçin Çalışmalara Başladı

Spotify, TikTok Benzeri Kısa Video Yayını İçin Çalışmalara Başladı

Spotify kullanıcıları, müzik video akışında gezinirken, parçaları tek tek beğenebilir ve ayrıca her şarkı için seçenekler sunan üç noktalı bir meny simgesine sahip olacaktır.

Spotify, yaptığı açıklamada, gerçekten bu yeni özelliği geliştirmek için çok çalıştıklarını, ancak daha geniş bir kitleye ulaşıp ulaşmayacaklarını bilmediklerini açıkladı.

Spotify ait bir sözcü, “Kullanıcı deneyimimizi geliştirmek için rutin olarak bir dizi test yapıyoruz" dedi. "Bu testlerden bazıları, daha geniş kullanıcı deneyimimizin önünü açıyor ve diğerleri yalnızca önemli bir öğrenme işlevi görüyor.” denildi.

Sızıntıya göre Spotify, TikTok tarzı bir video akış hizmetini test eden tek uygulama olmadığını bildirdi. Netflix de benzer bir formatı iOS uygulamasında test etmeye başladı. 

Netflix'in kısa videoları, kullanıcıların izlemek isteyebilecekleri yeni içerikleri keşfetmelerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Netflix'in şu anda yeni video formatı üzerinde test ettiği iki video akış hizmeti var.

Çocuk Klipleri, Netflix'teki çocuk programlarının içeriğini gösterir ve Netflix'in bu yılın başlarında kısa komedi klipleri konusunda yeni bir deneme yaptığı söylendi.

Spotify, TikTok Benzeri Kısa Video Yayını İçin Çalışmalara Başladı

TikTok'un kısa video formatı son derece popüler ve platform, yasaklanmadığı ülkelerde gelişiyor. Raporlara göre, TikTok'in etkileşim saatleri artıyor ve platform, YouTube'un ABD'deki ortalama izlenme sürelerini bile geride bıraktı.

TikTok'un bu başarısı, kullanıcıların onlarla etkileşim kurmasına yardımcı olmak için kısa video formatını denemek ve kullanmak için "sosyal olmayan medya platformlarını" bile harekete geçirdi.

Spotify'ın “Keşfet” akışı, resmi olarak kullanıma sunulduğunda ve mevcut Canvas özelliğinde bir değişiklik olacak. Canvas özelliği sayesinde, sanatçıların platformda müziklerinin yanı sıra kendi videolarını oynatmasını sağlar. 

Spotify'ın şu anda Discover akışında sergilediği videoların "Tuval için kullanılanlarla aynı göründüğüne" dikkat çekti.

Spotify geçmişte çalma listelerinin yanı sıra Snapchat benzeri hikayeler özelliğini denedi. Şimdi, TikTok uygulaması "hikayeler" benzeri bir yapıyı kendi platformunda oluşturmak istiyor.


Yazarın Diğer Yazıları

Redmi K50 Gaming Edition Yakında Piyasada Yerini Alacak! Önceki

Redmi K50 Gaming Edition Yakında Piyasada Yerini Alacak!

Huawei Nova 8 SE 4G'nin Özellikleri ve Fiyatı Açıklandı Sonraki

Huawei Nova 8 SE 4G'nin Özellikleri ve Fiyatı Açıklandı

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.