Tesla Hissesi Musk'ın Twitter Anlaşmasından Sonra Düşüş Gösterdi

Tesla Hissesi Musk'ın Twitter Anlaşmasından Sonra Düşüş Gösterdi

Elon Musk'ın Twitter'ı 44 milyar dolar'a satın almasını onaylamasından sadece bir gün sonra Tesla hissesi %11 oranında bir düşüş gösterdi.

Tesla hissesi, öğleden sonra teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite'de yaklaşık %3,5 oranında değer kaybederken %11 düşüş gösterdi.

Nasdaq, Amerika Birleşik Devletleri'nde en çok takip edilen üç borsa endeksinden biridir. NASDAQ Composite, bilgi teknolojisi sektöründeki şirketlere yöneliktir.

Apple, Amazon, Google ve Facebook ana şirketi Meta gibi diğer mega teknoloji hisseleri de %2 ile %4 arasında düşüş gözlemlendi.

Düşüşler, Twitter yönetim kurulunun Musk'ın 44 milyar dolarlık şirketi satın almasını onaylamasından sadece bir gün sonra geldi ve düşüşün bir kısmının yatırımcının anlaşmayla ilgili endişelerinin bir yansıması olabileceğini gösterdi. 

<a href='/tesla/'>Tesla</a> Hissesi Musk'ın Twitter Anlaşmasından Sonra Düşüş Gösterdi

Tesla Hissesi Musk'ın Twitter Anlaşmasından Sonra Düşüş Gösterdi

Musk, Tesla hissesine karşı 12,5 milyar dolarlık kredi de dahil olmak üzere 25.5 milyar dolarlık tam taahhütlü borç aldı. Anlaşma ayrıca 21 milyar dolarlık öz sermayeyi de içeriyor.

Dünyanın en zengin insanı olmasına rağmen, Musk'ın servetinin çoğu Tesla hissesine bağlı, bu da anlaşmayı finanse etmek için holdinglerine karşı borç alması gerekeceği anlamına geliyor.

Tesla yatırımcıları, Twitter gibi bir platforma sahip olmanın olası dikkat dağıtıcı unsurlarından da endişe duyabilir. 

Anlaşmanın sona erdiğini varsayarsak Musk, Tesla, Twitter ve SpaceX'ten sorumlu olacak. Ayrıca Boring Company ve Neuralink adlı iki küçük girişimin de sahibidir.

Tesla da dahil olmak üzere otomobil üreticileri, pillere giden hammaddelerin artan maliyetleri ve Şanghay'daki Covid kısıtlamaları tarafından şiddetlenen bir yarı iletken çip sıkıntısı ile mücadele ediyor. 

Tesla Hissesi Musk'ın Twitter Anlaşmasından Sonra Düşüş Gösterdi

Tesla, 20 Nisan'daki 2022 ilk çeyrek kazanç raporunda, otomotiv geliri bir önceki yıla göre %87 artarak 16.86 milyar dolara yükselirken, şirketin Şanghay'da Covid kesintileri nedeniyle yaklaşık bir aylık “inşa hacmi” kaybettiğini söyledi. 

Tesla, 2022′nin ilk çeyreğinde Çin'de yaklaşık 4,65 milyar dolar gelir elde etti. Çin pazarı şu anda Tesla gelirinin %24,8′ini oluşturuyor.

Tesla ayrıca Çin'den daha geniş Asya ve Avrupa pazarlarına araba ihraç ediyor. 

Kısa süre önce Austin, Teksas'ta ve Almanya'nın Brandenburg kentinde yeni bir fabrika açarken, şirket bu konumlardaki üretimini artırmaya yeni başlıyor.


Yazarın Diğer Yazıları

GTA 6, RAGE 9 Grafik Motoru ile Zamanın Ötesinde Bir Grafik Kalitesi Sunacak Önceki

GTA 6, RAGE 9 Grafik Motoru ile Zamanın Ötesinde Bir Grafik Kalitesi Sunacak

Yeni MacBook Air, Yeni Özellikler ile Bu Yıl Geliyor Sonraki

Yeni MacBook Air, Yeni Özellikler ile Bu Yıl Geliyor

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.