Xiaomi: 2021'in İkinci Çeyreğinde Büyük Bir Kazanç Elde Etti

Xiaomi: 2021'in İkinci Çeyreğinde Büyük Bir Kazanç Elde Etti

Xiaomi, 2021 yılının ikinci çeyreğinde açıkladığı satış rakamlarına göre, hem Çin piyasasında hemde global piyasada önemli satış rakamları elde ederek gelirini arttırdı. Şirketin üçüncü çeyrekte, daha fazla kazanç sağlayacağı açıklandı.

Xiaomi firması hem global piyasada hemde Çin piyasasında önemli bir yer edinmiş bulunmaktadır. Özellikle, Huawei'den boşalan birçok noktaya hızlı bir şekilde yerleşen şirketin, ikinci çeyrek raporları açıklandı.

2021 yılının ikinci çeyreği Xiaomi için başarılı geçti. Şirketin tahminleri riskli ve iyimser görünüyordu, ancak şirketin kendi hedeflerine çoktan ulaştığı ve bu konuda mütevazi davrandığı ortaya çıktı.

Xiaomi gelişmeye devam edirken, giderek daha fazla para kazanan bir teknoloji devi haline geliyor. Xiaomi'ye göre, ikinci çeyrek kazançları yıllık bazda %84,4 arttı. Gelir, bir önceki yıla göre %64 daha fazla olan 13,56 milyar dolardı. 

Xiaomi: 2021'in İkinci Çeyreğinde Büyük Bir Kazanç Elde Etti

Xiaomi: 2021'in İkinci Çeyreğinde Büyük Bir Kazanç Elde Etti

Ancak hepsinden önemlisi şirket, 2020'nin ikinci çeyreğine kıyasla %87,4 olan net kârdaki büyümeden memnun olduğu açıklandı. Nisan-Haziran dönemi için akıllı telefon teslimatları 52,9 milyon adede ulaştı.

Satılan cihazlardan dörtte biri, amiral gemisi veya orta sınıf bir modeldi. Bu Çinli şirket için kötü bir sonuç değil, ancak satışların hala uygun fiyatlı modeller için olması şirketi düşündürüyor.

Şirketin göstergeleri iyi bir şekilde devam ediyor ve bu yılın üçüncü çeyreğinde, yine en büyük akıllı telefon üreticileri derecelendirmesinde ikinci sırada yer alabilir. 

Ancak dördüncü çeyrekte durum Xiaomi için olumsuz olabilir. Apple, iPhone 13 serisini piyasaya sürerek birçok firmanın satışlarını düşürmüş olacak. Cupertino merkezli şirket, yeni seriden yaklaşık 90 milyon akıllı telefon satmayı ve sıralamada ilk sırayı almayı planlıyor.

Xiaomi: 2021'in İkinci Çeyreğinde Büyük Bir Kazanç Elde Etti

Xiaomi'nin Genel Performansı!

Canalys'e göre, Xiaomi 2021'in ikinci çeyreğinde, global akıllı telefon gönderileri sıralamasında ilk kez %16,7 pazar payıyla 2 numaraya yükseldi. Şirketin, Çin anakarasındaki akıllı telefon sevkiyatları %16,8 pazar payı ile ilk üç arasında yer aldı. 

Akıllı telefon sevkiyatlarındaki güçlü büyüme nedeniyle, Haziran 2021'de hem global olarak hem de Çin anakarasında MIUI'nin yeni rekor yüksek aylık aktif kullanıcı sayısı olan 453,8 milyon ulaştı.

Aynı zamanda, AIoT platformumuzdaki bağlı IoT cihazlarının (akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar hariç) sayısı 30 Haziran 2021 itibarıyla 374,5 milyona ulaştı. Şirket, Çin'de çevrimiçi ve çevrimdışı kanallarını daha fazla güçlendirdiğini açıkladı.

2021'deki 618 e-Ticaret Alışveriş Festivali sırasında, Xiaomi'nin tüm ürün yelpazesi yaygın bir popülerlik kazandı. Akıllı telefonların satış hacmi, büyük e-ticaret platformları üzerinden satılan Android akıllı telefonlar arasında 1 numara oldu.

Xiaomi, Çin anakarasındaki perakende mağazalarımızın toplam sayısının 30 Haziran 2021 itibariyle 7.600'ün üzerine çıktığını ve global piyasada da önemli bir mağaza açılışı yapacağının altını çizdi.


Yazarın Diğer Yazıları

Android 12 Güncellemesi Alan İlk Xiaomi Akıllı Telefon Açıklandı Önceki

Android 12 Güncellemesi Alan İlk Xiaomi Akıllı Telefon Açıklandı

Samsung Galaxy M52 5G'nin 8GB RAM Kapasiteli Versiyonu Sızdırıldı Sonraki

Samsung Galaxy M52 5G'nin 8GB RAM Kapasiteli Versiyonu Sızdırıldı

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.