2021'in en çok kullanılan şifreleri açıklandı

2021'in en çok kullanılan şifreleri açıklandı

Bu şifrelerin çoğu bir saniyeden kısa sürede kırılabiliyor

NordPass, en yayın şifreler listesinin 2021 baskını yayınladı ancak bu liste resmen geçen yılın tekrarı. Başka bir deyişle, birçok insan hala inanılmaz derecede basit ve yaygın şifreler kullanıyor.

NordPass parola yönetim hizmeti, araştırmalarına dayanarak en yaygın 200 parolanın bir listesini derledi. Listede, şifrenin kendisi, kırmanın ne kadar süreceği ve araştırmalarda kaç kez görüldüğü ayrıntıları yer alıyor.

En yaygın şifrenin "123456" olduğunu tahmin edebilirsiniz, bu basit sayılar tüm dünyada en yaygın kullanılan şifre olma ünvanını korumaya devam ediyor. NordPass'in araştırmalarına göre bu şifre dünyada 103 milyondan fazla kişi tarafından kullanılıyor. Türkiye'de ise 1.4 milyon kişi "123456" şifresini kullanıyor. 

Listenin geri kalanını ikiden beşe kadar sıraladığımızda "123456789", "12345", "password" ve "12345678" şifreleri kullanılıyor.

Ayrıca veri sızıntılarından en çok etkilenen ülkelerin ABD, Rusya, Fransa, Almanya, Yeni Zelanda, İtalya ve Şili olduğu belirlendi.

 


Kaynak: https://nordpass.com/most-common-passwords-list/

Yazarın Diğer Yazıları

Daha önce yapmış olmayı dileyeceğiniz 20 basit iPhone 13 ayar değişikliği Önceki

Daha önce yapmış olmayı dileyeceğiniz 20 basit iPhone 13 ayar değişikliği

Tom Clancy's Splinter Cell: Chaos Theory Ücretsiz Oldu Sonraki

Tom Clancy's Splinter Cell: Chaos Theory Ücretsiz Oldu

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.