4G ve 5G: Hücresel ağ nesilleri arasındaki temel farklar

4G ve 5G: Hücresel ağ nesilleri arasındaki temel farklar

5G, 4G'nin ardından büyük bir yükseltme olacak, ancak tam olarak kullanıma sunulması birkaç yıl alacak. İşte bu iki nesil arasındaki farklar

Hücresel endüstrisi her on yılda bir kablosuz altyapısında büyük bir yükseltme gerçekleştirir. 2000'li yıllara 3G hakimken, cep telefonları son on yılda 4G ile çalışıyordu.

İlk 5G ağları geçen yıl ABD'de piyasaya çıkmaya başladı ve şu soruyu sorabilir: Şu anda kullandığınız 4G hücresel ağ ile yolda olan 5G ağları arasındaki fark nedir?

4G ve 5G arasındaki temel farklar

İşte iki ağ teknolojisi arasındaki temel farkların bir dökümü.

Hız

5G ile ilgili çoğu açıklamada, hız genellikle onu 4G'den ayırmak için kullanılan en öne çıkan özelliktir. Ve bu mantıklı, çünkü her hücresel nesil öncekinden önemli ölçüde daha hızlıydı. 4G, şu anda 100 Mbps'ye kadar en yüksek hızlara ulaşabilir, ancak gerçek dünya performansı genellikle 35 Mbps'den fazla değildir.

5G, 20 Gbps civarında en yüksek teorik hız ve 50 Mbps'den 3 Gbps'ye kadar mevcut gerçek dünya hızlarıyla 4G'den 100 kat daha hızlı olma potansiyeline sahiptir.

Ama bundan biraz daha karmaşık. 5G'nin üç ana çeşidi vardır ve her birinin kendi hızı vardır. Sözde düşük bant 5G, 50-250 Mbps civarında performansla 4G'den biraz daha hızlıdır. 5G'nin yüksek bant 5G olarak adlandırılan en hızlı versiyonu, 3 Gbps'ye ulaşan versiyonudur.

Gecikme

Gecikme, bir bilgi paketinin iki nokta arasında seyahat etmesi için geçen sürenin ölçüsüdür. Bağlantı ne kadar hızlı olursa olsun, herhangi bir veri aktarımını vergilendiren gecikme olarak düşünülebilir. 4G ağlardaki gecikme şu anda yaklaşık 50 milisaniyedir, 5G ağlarının ise bunu etkileyici bir 1 ms'ye düşürmesi bekleniyor.

Gecikmeyi azaltmak, 5G'nin bağlı cihazların verileri işlemek için buluta güvenmesine izin verdiği birçok uygulama için kritik olacaktır - bulut tabanlı bir AI'nın gerçek zamanlı navigasyon kararları vermesine izin vermek için 5G kullanabilen otonom araçlar gibi.

Kapsama Alanı

On yıllık bir 4G'den sonra bile, dünyanın dört bir yanında 4G kapsama alanı zayıf olan hala uzak ve kırsal alanlar var. 5G daha yeni başlıyor ve bu nedenle kapsama alanı, bir avuç büyük şehrin dışında aslında mevcut değil. 5G'nin 4G'ye benzer bir kapsama seviyesine ulaşması birkaç yıl alacak ve her biri kendi hızı ve bant genişliğine sahip farklı uygulamalara (yüksek, orta ve düşük bant 5G) sahip olacak.

Şu anda, 5G'yi ABD'de toplam yaklaşık 100 şehirde bulabilirsiniz. Bu 100 şehir arasında bile kapsama alanı sınırlıdır ve genellikle şehrin belirli bölgelerinde sağlam performans sunar. ABD'deki hemen hemen her şehir ve kasabada bulunabilen 4G ile esasen bir karşılaştırma yoktur.

Bant genişliği

5G'nin de 4G'den önemli ölçüde daha fazla bant genişliğine veya kapasiteye sahip olması bekleniyor. Kısmen bunun nedeni, 5G'nin mevcut spektrumu çok daha verimli bir şekilde kullanmasıdır. 4G, 600 MHz'den 2.5 GHz'e kadar mevcut spektrumun dar bir dilimini kullanır, ancak 5G üç farklı banda bölünmüştür. Her bandın kendi frekans aralığı ve hızı vardır ve tüketiciler, işletmeler ve endüstriler için farklı uygulamalar ve kullanım durumları olacaktır. Bu, 5G'de önemli ölçüde daha yüksek bir kapasite olduğu anlamına gelir.


Yazarın Diğer Yazıları

Daha İyi Video Konferans Görüşmeleri için 8 İpucu Önceki

Daha İyi Video Konferans Görüşmeleri için 8 İpucu

Android Telefonunuzun Pil Ömrünü Uzatmak için 9 İpucu Sonraki

Android Telefonunuzun Pil Ömrünü Uzatmak için 9 İpucu

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.