İlk Snapdragon 895 Akıllı Telefonu Kim Piyasaya Sürecek?

İlk Snapdragon 895 Akıllı Telefonu Kim Piyasaya Sürecek?

Akıllı telefon işlemcisi konusunda ilk sıralarda yer alan Qualcomm, yeni amiral gemisi işlemcisi olan Snapdragon 895'i piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bu işlemciyi ilk kullanan akıllı telefon markası hakkında birçok söylenti mevcuttur.

Qualcomm firması, akıllı telefon işlemcisi konusunda ilk sıralarda yer almaya devam ediyor. Şirketin piyasaya sürdüğü her işlemci, üst düzey akıllı telefonlarda amiral gemisi olarak satılıyor. Şirketin yeni amiral gemisi işlemcisi Snapdragon 895'i piyasaya sürmek için çalışmalara devam ediyor.

Kendinden öncekiler gibi, bu yonganın da Aralık ayında Qualcomm Snapdragon Teknoloji Zirvesi'nde ortaya çıkması bekleniyor. Gelen bilgiye göre yonga seti TSMC'nin 4nm sürecini kullanacak. Böylece daha küçük bir alanda daha fazla transistör kullanacaktır.

Bu yonga seti piyasaya sürüldüğü zaman, amiral gemisi akıllı telefonların ana işlemcisi olacak. Ancak akla gelen ilk soru, Snapdragon 895 adlı amiral gemisi işlemcisi ilk kullanacak akıllı telefon markası hangisi olacak?

İlk Snapdragon 895 Akıllı Telefonu Kim Piyasaya Sürecek?

Xiaomi Ve Samsung Firması Qualcomm 895'de İlk Olmayabilir

Geçmişte Samsung, ilk Snapdragon amiral gemisi telefonunu piyasaya sürme konusunda değişmeyen öncüydü. Ama sonra Xiaomi geldi ve bu unvanı Samsung firmasından aldı. 

Xiaomi amiral gemisi yonga seti ile çalışan akıllı telefonları piyasaya sürmekle kalmıyor, aynı zamanda dünyadaki ilk ticari telefonları da resmi olarak getiriyor. Örneğin, Snapdragon 888 ile çalışan bir akıllı telefonu piyasaya süren ilk kişi olmakla kalmayıp, aynı zamanda piyasaya ilk çıkaran da o oldu.

Ancak bu yıl lider değişebilir, çünkü diğer markalar Snapdragon 895 akıllı telefonu piyasaya sürme konusunda ellerini hızlı tutmak istiyorlar en büyük rakip ise Lenovo olarak ön plana çıkıyor.

İlk Snapdragon 895 Akıllı Telefonu Kim Piyasaya Sürecek?

Lenovo Yeni Lider Olabilir

Şaşırtıcı bir şekilde, bu işlemci ile ilgili ilk bilgi, Lenovo Mobile'ın şu anki başkanı Chen Jin'den geldi. Chen Jin, Lenovo'nun yeni Snapdragon 895'e sahip akıllı telefonu, kış aylarında piyasaya sürebileceğini söyledi. Bu durum, Snapdragon 895 ile donatılmış Lenovo ve/veya Motorola'nın bu yıl 4. çeyrekte piyasaya çıkacağını gösteriyor.

Benzer bir olay daha öncede gerçekleşmişti. Qualcomm firması, Snapdragon 855 yongasını duyurduğunda, akıllı telefonlarında bu yongayı kullanan ilk marka Lenovo olmuştu.

Elbette Lenovo yöneticisinin yaklaşmakta olan Snapdragon 895 yongasından bahsediyor olması, onu pazara ilk getiren markanın Lenovo olacağı anlamına gelmiyor. Ancak diğer üreticiler henüz Snapdragon 895 hakkında bir açıklama yapmadı. 

Son olarak, Snapdragon 895'in temel özelliklerine hızlıca bir göz atalım. İkincisi daha güçlü bir 5G temel bandına sahip olacak. Ayrıca, milimetre dalga veya Sub-6GHz 5G ağlarını destekleyecektir. ISP'si Spectra 580'den Spectra 680'e yükseltilecek ve FastConnect 6900 alt sistemi Bluetooth LE Audio/5.2 ve Wi-Fi 6E'yi destekleyecek.


Yazarın Diğer Yazıları

Apple'ın Safari Tarayıcısında Gizli 19 Püf Noktası Önceki

Apple'ın Safari Tarayıcısında Gizli 19 Püf Noktası

Honor 50 Lite Çok Yakında Geliyor Ve Bu Şekilde Görünüyor Sonraki

Honor 50 Lite Çok Yakında Geliyor Ve Bu Şekilde Görünüyor

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.