Intel Ulaşım Uygulaması Moovit'i Satın Almayı Planlıyor

Intel Ulaşım Uygulaması Moovit'i Satın Almayı Planlıyor

ABD'li teknoloji firması Intel, dünya çapında birçok kullanıcısı olan ve kullanıcılarına akıllı ulaşım hizmeti sunan Moovit uygulamasını, 1 milyar dolara satın almayı planlıyor.

Akıllı toplu ulaşım alanında, dünyada birçok kullanıcısı olan İsrail merkezli Moovit uygulaması büyük bir şirketle birleşme kararı aldı.

TechCrunch hazırladığı rapora göre, ABD'li teknoloji devi Intel'in, İsrail merkezli akıllı ulaşım uygulaması ile bir anlaşma yapmak üzere olduğu söylendi.

Moovit uygulaması 800 milyon insana küresel ölçekte trafiği izlemek ve akıllı rotalar sunmak gibi hizmetler sunuyor. Moovit uygulaması sonuçları verirken gelişmiş bir yapay zeka ve büyük veri analitiği kullandığını açıklamıştı.

Moovit ve İntel firmalarının anlaşmanın önümüzdeki günlerde gerçekleşeceği ve bedelinin 1 milyar dolar olacağı söylendi.

Moovit'in kurucusu ve CEO'su Nir Erez, Kamuoyuna sunulan bu rapor hakkında yalanlamada bulunmadı. “Şu anda yorumumuz yok, ancak bir şey değişirse kesinlikle size bildireceğim,” diye konuştu.

Moovit'in kurucusu ve CEO'su Nir Erez

TechCrunch sunduğu raporda, Intel'in 2017 yılında 15,3 milyar dolara satın aldığı otonom sürüş şirketi Mobileye, Intel'in İsrail otomotiv merkezinin bir parçası olacağını söylüyor. Moovit kendi bünyelerine katlamaları durumunda, o bölgede aktif olacaklarının altını çiziyor.

Moovit'in bu merkezde ne yapacağına henüz açık değil, ancak kural olarak, güvenilir, gerçek zamanlı trafik verisi ve akıllı yönlendirme (Moovit'in yaptığı şeyin en önemli noktası) gibi, otonom araç almanın en zorlu yönlerinden bazıları hizmetlerini çalışır hale getirmek olduğu söylüyor. Akıllı ulaşım alanında yaptığı yatırımların, bundan sonra meyvesini toplamak istiyor.

Aslında, Moovit zaten Mobileye ve Intel ile çalışıyordu. 2018 yılında Intel tarafından Moovit uygulamasına 50 milyon dolarlık bir yatırım yapmıştı. Moovit bunun karşılığı olarak, Intel'in Başkan Yardımcısı ve Mobileye CEO'su Profesör Amnon Shashua, Moovit Yönetim Kurulu'na gözlemci olarak katılmasına izin vermişti.

Moovit gerçek zamanlı trafik verisi

Intel Ulaşım Uygulaması Moovit'i Satın Almayı Planlıyor

Moovit, 2018'de iOS, Android ve Web uygulamalarının 80 ülkede 2.000 şehirde 120 milyon kişi tarafından kullanıldığını söyledi. 2020'de, bu rakam 102 ülkede ve 45 dilde 3.100 şehirde 800 milyondan fazla sürücü tarafından kullanılıyor. Moovit'te Intel'e ek olarak diğer yatırımcılar arasında NGP Capital, BMW, Sound Ventures, Gemini Israel, Sequoia Israel ve LVMH sayılabilir.

Satın alma taşımacılık dünyasında kritik bir anda gerçekleşiyor. Şu anda, dünyadaki birçok insandan küresel bir salgın haline gelen coronavirüs vakalarının yayılmasını yavaşlatmak için hareketlerini azaltmaları isteniyor ve kısmen de aynı halk sağlığı krizinin bir sonucu olarak, küresel ekonomi büyük bir sorun yaşıyor.

Her ikisinin de üretimde yavaşlama ve iddialı yeni nesil stratejilerde değişen dersler gören otomotiv dünyası üzerinde doğrudan bir etkisi olduğu birçok çevre tarafından konuşuluyor. Aynı zamanda, teknoloji dünyasında olanlar, varlıklarını hareket ettirmeye yardımcı olmak için mümkün olduğunca optimize edilmiş bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. 

Moovit uygulaması

Bu nedenle, Moovit'in uygulamasının tüketici kullanım oranı, daha az hareket eden insanlar nedeniyle büyük ölçüde düşecek olsa da, şirket hala uygulamayı işler durumda tutmaya ihtiyaç duyanlara ve yine de A'dan B'ye ulaşması gerekenlere yardımcı olmak için bir dizi coronavirüs hizmeti başlattı.

Ayrıca, Moovit uygulaması kullanıcılarının bu uyarıları aldıklarından emin olmak için gerçek zamanlı bir hizmet başlattı. Moovit uygulaması son olarak, ulaşım yöneticilerinin hala toplu taşıma kullanan temel işçilere daha iyi hizmet verebilmek için güzergahlarda otobüsleri daha hızlı bir şekilde yeniden konuşlandırmasına olanak tanıyan bir " isteğe bağlı acil seferberlik " hizmeti başlattı. 


Yazarın Diğer Yazıları

Windows 10'da Xbox One oyunları nasıl oynanır? Önceki

Windows 10'da Xbox One oyunları nasıl oynanır?

Telegram Google Play'de 500 milyon indirme rekoru kırdı Sonraki

Telegram Google Play'de 500 milyon indirme rekoru kırdı

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.