Internet Explorer'in Hayaleti Web'de Yıllarca Dolaşacak

Internet Explorer'in Hayaleti Web'de Yıllarca Dolaşacak

Microsoft'un eski tarayıcısı ölmüş olabilir ancak kalıntıları olduğu gibi duruyor.

Microsoft, şirketin uzun ömürlü ve giderek kötüleşen web tarayıcısı Internet Explorer'ın kullanımdan kaldırıldığı doğruladı.

1995'te piyasaya sürülen Internet Explorer neredeyse yirmi yıldır Windows bilgisayarlarına önceden yüklenmiş olarak geliyordu. Buna rağmen Microsoft'un Internet Explorer için hazırladığı mezar taşında "Diğer tarayıcıları indirmek için iyi bir araçtı" yazısı yer aldı.

Önümüzdeki aylarda Microsoft, Windows 10 cihazlarda IE uygulamasını devre dışı bırakarak kullanıcıları ilk kez 2015'te piyasaya sürülen yeni nesil Edge tarayıcısına yönlendirecek. 

Geçen haftaki dönüm noktası daha fazla kullanıcıyı tarihi tarayıcıdan uzaklaştıracak olsa da, güvenlik araştırmacıları IE'nin ve birçok güvenlik açığının ortadan kalkmadığını vurguluyor.

Uzun süredir bağımsız bir kötü amaçlı yazılım araştırmacısı ve siber güvenlik firması COfense'de baş tehdit danışmanı Ronnie Tokazowski, "İlerleme kaydettiğimiz düşünüyorum ve muhtemelen gelecekte IE'ye karşı bu kadar çok istismar görmeyeceğiz, ancak uzun süre dolandırıcıların yararlanabileceği Internet Explorer kalıntılarına sahip olacağız. Tarayıcı olarak IE gitmiş olabilir, ancak hala var olan parçalar var." diyor.

Microsoft Edge Enterprise'ın Genel Müdürü Sean Lyndersay, "Wen'in bazı bölümlerinin hala Internet Explorer'ın belirli davranışlarına ve özelliklerine bağlı olduğunu unutmadık" dedi. Ancak IE'yi kurtarmaya çalışmak yerine Edge ile yeniden başlamanın gerçek bir ihtiyaç olduğunu da ekledi.


Kaynak: https://www.wired.com/story/internet-explorer-dead-security-risks/#intcid=_wired-verso-hp-trending_c

Yazarın Diğer Yazıları

Windows 11 Dosya Gezginine Sekmeler Geliyor Önceki

Windows 11 Dosya Gezginine Sekmeler Geliyor

Sony Kamera Sensör'ü Üzerine Yeni Bir Çalışma Yapıyor Sonraki

Sony Kamera Sensör'ü Üzerine Yeni Bir Çalışma Yapıyor

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.