İPhone 13 Serisi, Yeni A15 İşlemci İle Piyasada Yer Alacak!

İPhone 13 Serisi, Yeni A15 İşlemci İle Piyasada Yer Alacak!

Apple, iPhone 13 serisi için çalışmalarına devam ediyor. Şirket bu serisinde, iPhone 12'ye benzer bir yapı kullanacağı açıklandı. Cihazın en dikkat çeken yanı, 5nm + işlemine dayalı A15 işlemcisine sahip olmasıdır.

Gelen son haberlere göre Apple firması, müşterileri için 2021 yılında birçok yeni ürün piyasaya sürmek için çalışmalarına devam ediyor. Ancak Apple, her şeyi gizli tutmayı seven ender şirketlerden biridir. 

Daha önce de gizlilik konusunda başarılı oldu ve yeni ürünlerinin lansmanı yapılıncaya kadar bilgi sızdırmamak için yoğun bir çaba harcadı. İPhone 12 serisi için sadece söylentiler ortaya çıkmıştı. Aynı durum iPhone 13 serisi için de geçerli oldu. Akıllı telefon hakkında şirketin açıkladığı bir bilgi yok ama söylentiler ortada dolaşmaya devam ediyor.

İPhone 13 serisi cihazlar, geçen yılki iPhone 12 serisine benzer dört modele sahip olacak. Bunlar; iPhone 13, iPhone 13 Mini, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max olarak dört akıllı telefondan oluşacak. Ancak bu serinin en dikkat çeken yanı; A15 işlemcisini ilk kez bu seride kullanılacak olmasıdır. Bu bağlamda TSMC, ilgili yongaları test etmek için Apple ile aktif olarak işbirliği yapmaktadır.

İPhone 13 Serisi, A15 Adlı İşlemci İle Piyasada Yer Alacak!

Apple A15 İşlemci Kullanacak

Ayrıca sızın bilgilere göre; Apple A15'in TSMC'nin ikinci nesil 5nm sürecini kullanacağını iddia ediyor. Bu nedenle, güç tüketimi de iyileştirilirken performansı önceki nesle kıyasla çok daha gelişmiş olacak. 5nm + işlemi (N5P olarak adlandırılır), 5nm işleminin "performansı geliştirilmiş sürümü" olup ek güç tüketimi ve performans iyileştirmeleri sağlar.

İPhone 13 Serisi, A15 Adlı İşlemci İle Piyasada Yer Alacak!

iPhone 13 Serisi Hakkında Söylentiler

Gelen haberlere göre; iPhone 13 ile iPhone 12 serisi arasında büyük bir fark olmayacak. Özellikle, iPhone 13 serisinin yüksekliği ve genişliği iPhone 12 serisiyle aynı boyutta olacağı söyleniyor. Ancak yeni cihazın kalınlığı 0,26 mm artacaktır.

İPhone 13 arka kamera modülü 0,9 mm artacak ve Apple, kamera modülünün tamamını kaplamak için safir cam kullanmayı planlıyor. İPhone 13'ün kamera modülü, daha küçük bir çıkıntıyla 2020 iPad Pro'ya benzer olacak. 

Ayrıca 120 Hz yenileme hızını destekleyen bir LTPO OLED ekran kullanacağı sızın bilgiler arasındadır. İPhone 13 serisinde ortaya çıkacak değişikliklerden biride, şarj girişinin tamamen yok olmasıdır. İPhone 13 serisinde, ekran içi parmak izi okuyucu olabileceği söyleniyor.

Apple şirketi iPhone 13 serisinin çıkış tarihini net olarak açıklamadı. Daha önce seride, coronavirüs pandemisi nedeniyle şirket iPnone 12'nin tanıtımını 13 Ekim tarihinde yapmıştı.

Şirket genel olarak iPhone cihazlarının tanıtımını, Eylül ayının son haftası yapmaktadır. Bir aksilik olmazsa yine aynı tarihte piyasada olacağı söyleniyor.


Yazarın Diğer Yazıları

Mac'te Önceki

Mac'te "Görev Yöneticisi" nerede?

WhatsApp Alternatif Olacak; Signal ve Telegram'ın İncelemesi! Sonraki

WhatsApp Alternatif Olacak; Signal ve Telegram'ın İncelemesi!

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.