WhatsApp Alternatif Olacak; Signal ve Telegram'ın İncelemesi!

WhatsApp Alternatif Olacak; Signal ve Telegram'ın İncelemesi!

WhatsApp'ın gizlilik ayarlarını değiştirmek istemesi, birçok kullanıcının tepkisine neden oldu. Birçok kişi alternatif uygulamaları araştırmaya başladı. Sizler için şuan gündemde olan Signal ve Telegram uygulamasının incelemesini yayınlıyoruz.

WhatsApp, Facebook ve ortak şirketleriyle veri paylaşımı kolaylaştıran gizlilik politikasını yenilediğini açıkladı. Yeni gizlilik politikası kesinlikle çok daha fazla insanın, WhatsApp'a alternatif olacak uygulamaları araştırmasına neden oldu. Örneğin; Elon Musk tavsiyesi ile Signal uygulaması, popülerliği hızlı bir şekilde arttı.

WhatsApp uygulamasına bir diğer popüler alternatif, uygulama genelinde uçtan uca şifrelenmemiş olsa da yeni kullanıcılar kazanmaya devam eden Telegram oldu.

İşte bu iki popüler mesajlaşma uygulamasına ve aklınızda bulundurmanız gerekenlere ayrıntıları ile yayınlıyoruz;

WhatsApp'ın Alternatifi Olacak; Signal ve Telegram'ın İnceleme!

Sinyal Uygulamasına Genel Bakış

Şu anda, WhatsApp'ın en iyi alternatifi konumunda duruyor. En büyük özelliği WhatsApp benzer bir yapıda olması olarak ön plana çıkıyor.

Güvenlik özellikleri

Signal'in CEO'su Moxie Marlinspike tarafından oluşturulan Signal protokolüne dayalı uçtan uca şifrelemeye sahiptir. Bu, hiçbir üçüncü tarafın ve hatta Signal'in mesajlarınızı okuyamayacağı anlamına gelir. Signal protokolü açık kaynaklıdır. Signal üçüncü taraf yedeklemeleri de desteklemez. Tüm veriler cihazda yerel olarak saklanır ve cihaza erişiminizi kaybederseniz ve Signal'i başka bir telefonda kurmaya çalışırsanız, önceki sohbet geçmişiniz kaybolur.

Ücretsiz Mi Ücretli Mi? Reklamlar?

Sinyal tamamen ücretsizdir. Uygulama, kar amacı gütmeyen bir kuruluş tarafından yürütülmektedir. Eski WhatsApp kurucu ortağı Brian Acton, Marlinspike ile birlikte Signal vakfının kurulmasına yardım etti ve ayrıca uygulamayı finanse etmek için 50 milyon dolar harcadı. Verilerinizi satmaz veya onlardan para kazanmaz ve reklamları yoktur.

Gruplar, Görüntülü Ve Sesli Aramalar

Evet, maksimum 150 üyesi olan Grup özelliklerini destekler. Yakın zamanda Grup video görüşmeleri ekledi. Uygulama aynı zamanda uçtan uca şifrelenmiş normal video ve sesli aramaları da destekler.

Kaybolan Mesajlar

Evet, her sohbet için kaybolan mesajları açabilirsiniz. Zamanlama olarak, beş saniyede bir ile bir haftaya kadar ayarlanabilir.

Ekran Kilidi, Diğer Özellikler

Evet, ekran kilidi özelliği var. Hesabınızı güvende tutmak için Signal hesabına bir PIN de ayarlayabilirsiniz. Ayrıca temelde klavyenizin yazdıklarınızı kaydetmesine izin vermeyen bir gizli klavye seçeneği de vardır. Diğer özellikler arasında parmak izi kilidi, konum paylaşımı, aktarma çağrıları, arşiv sohbetleri ve daha fazlası bulunur.

Ayrıca size bilinmeyen bir kişiden gelen mesajları engelleme, silme veya kabul etme seçeneği sunan "Mesaj İstekleri" adlı bir özellik vardır. 

Bir gruba herhangi birini eklemek için, kişinin WhatsApp'ın aksine grup davetini kabul etmesi gerekecektir. Uygulamanın depolama yönetimi gerçekten iyi ve WhatsApp'a oldukça benziyor. Depolama yönetimi aracında mesajları temizleyebilir, videoları veya resimleri kaldırabilir ve farklı dosyaları kontrol edebilirsiniz.

Toplanan Veriler 

Signal'in temel önceliği kullanıcı gizliliğidir, bu nedenle uygulama, App Store'da sağlanan gizlilik etiketlerine göre herhangi bir kullanıcı verisi toplamaz. Uygulama yalnızca telefon numaranızı veya iletişim bilgilerinizi saklar. 

WhatsApp'ın Alternatifi Olacak; Signal ve Telegram'ın İnceleme!

Telegram Uygulamasına Genel Bakış

Telegram bir başka popüler alternatif anlık mesajlaşma uygulamasıdır. Ülkemizde son dönemde, yoğun olarak kullanılmaya başlanmıştır. Kullanıcılar, basit arayüzü sayesinde bu uygulamayı kullanmakta zorlanmayacaklardır.

Güvenlik Özelliği 

Telegram şifrelemesi mevcuttur ve açık kaynaklıdır, ancak geçmişte şifrelemeyle ilgili sorunlar gündeme getirilmiştir. Normal sohbetler Signal ve WhatsApp'ta olduğu gibi uçtan uca şifrelenmezken, Telegram'da gizli bir sohbet başlatırsanız, güvenlidir ve kaydedilmez. Ayrıca bu gizli sohbet mesajlarını yok etmek için bir zamanlayıcı da ayarlayabilirsiniz.

Şirket, uçtan uca şifreleme kapsamında olmayan verileri korumak için dağıtılmış bir altyapı kullanıyor. Uçtan uca şifreleme konusundaki sorunla ilgili olarak, Telegram CEO'su Pavel Durov bir blogda şöyle yazdı: "Çok daha fazla korunduğuna inandığımız kendi dağıtılmış yetki alanları arası şifrelenmiş bulut depolamamıza güveniyoruz," dedi.

Ücretsiz mi ücretli mi? Reklamlar? 

Telegram ücretsizdir. Şimdilik reklamsız bir hizmettir. Ancak Telegram, şirketin bu büyüklükteki projenin devam etmesi için yılda en az birkaç yüz milyon dolara ihtiyacı olduğunu söylediği için kısa süre önce para kazanma planlarını açıkladı. Hizmet ayrıca, reklam arayüzünün kullanıcı dostu olacağını ve kullanıcıların gizliliğine saygı göstereceğini, bu da hiçbir veri alınmayacağı anlamına geldiğini onayladı.

Telegram'a göre, yakında iş veya uzman kullanıcılar için premium özellikler sunacak. Mevcut özellikler tüm Telegram kullanıcıları için ücretsiz kalacak, ancak premium'da ücret talep edebilecek. Şirket ayrıca devasa genel kanallara reklam ekleyecek. Bire bir ve özel grup sohbetlerinde reklam olmayacağını unutmayın.

Gruplar, Görüntülü Ve Sesli Aramalar 

Telegram, gruplar için gerçekten popülerdir ve bir grupta 200.000'den fazla kullanıcıya izin verir. Aynı zamanda sesli ve görüntülü aramaları da destekler. İlginç bir şekilde tüm video görüşmeleri uçtan uca şifrelenmiştir.

Kaybolan Mesajlar 

Kaybolan mesajlar Gizli Sohbet özelliğinin bir parçasıdır ve mesajlar için bir zamanlayıcı ayarlayabilirsiniz. Sunulan zaman aralığı bir saniye ile bir hafta arasındadır.

Ekran Kilidi, Diğer Özellikler

Telegram'ın en iyi yanı, bir bulut hizmetidir, bu yüzden sohbetleri yeni bir cihaza geri yüklemek için diğer sunuculara yedekleme konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Telegram ile verileriniz bulut tabanlı hizmet aracılığıyla tüm kayıtlı cihazlarınız arasında senkronize edilirken verilerinize herhangi bir cihazınızdan erişebilirsiniz.

Telegram'ın iyi yanı, 1,5 GB'a kadar dosya gönderebilir, kanallar oluşturabilir, bir gruba 2 adede kadar kullanıcı ekleyebilir, dosyaları indirmeden iletebilir, mesajları programlayabilir, sohbetleri arşivleyebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Telegram, kullanıcıların herhangi birini kullanıcı adı veya telefon numarasına göre bulmasını sağlar. Diğer kullanıcılar da mesajları düzenleyebilir. Telegram, bir mesajı ilettiğiniz orijinal kaynağın adını bile görüntüler ve üzerine dokunduğunuzda, o gruba veya kanala yönlendirileceksiniz.

Telegram, Resim İçinde Resim modunu destekler; bu, Instagram gibi diğer uygulamaları kullanırken görüntülü arama yapabileceğiniz anlamına gelir. Telegram'da bir grup yöneticisi her kullanıcı için farklı izinler ayarlayabilir. Telegram, başka hiçbir mesajlaşma uygulamasında bulamayacağınız gerçekten havalı ve eğlenceli animasyonlu çıkartmalar sunar. Bir hesap oluşturmak için, sadece akıllı telefonu numaranızı ve bazı temel bilgileri sağlamanız yeterlidir.

Toplanan veri 

Telegram tarafından toplanan veriler, Apple App Store'daki gizlilik etiketine göre ad, telefon numarası, kişiler ve kullanıcı kimliğini içerir.


Yazarın Diğer Yazıları

İPhone 13 Serisi, Yeni A15 İşlemci İle Piyasada Yer Alacak! Önceki

İPhone 13 Serisi, Yeni A15 İşlemci İle Piyasada Yer Alacak!

WhatsApp Hesabı Nasıl Silinir Ve Tüm Veriler Nasıl İndirilir Sonraki

WhatsApp Hesabı Nasıl Silinir Ve Tüm Veriler Nasıl İndirilir

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.