Işık Açık Uyumak İnsan Sağlığını Olumsuz Etkiliyor

Işık Açık Uyumak İnsan Sağlığını Olumsuz Etkiliyor

Karanlık bir ortamda uyumak, insan sağlığı için büyük önem arz ediyor.

Birçok insan televizyon karşısında uyumayı sever, bazıları ışık açık uyumak ister ancak uyurken pencereden yatağınıza ışık sızması bile sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.

PNAS dergisinde yayımlanan araştırmada yer alan Northwestern Üniversitesi Uyku Bozuklukları Bölüm Başkanı Phyllis Zee, yaptığı basın açıklamasında; "Bu çalışmanın sonuçları, uyku sırasında sadece tek bir gece orta derecede ışığa maruz kalmanın kalp hastalığı, diyabet ve metabolik sendrom için risk faktörleri olan glikoz ve kardiyovasküler düzenlemeyi bozabileceğini gösteriyor" dedi.

Uyurken ışığa maruz kalmak kalp atış hızını artırır

Zee, "Sonuçlarımız, gece uykusu sırasında ışığa maruz kalmanın sempatik sinir sistemindekine benzer bir etkinin bulunduğunu gösteriyor." dedi.

Northwestern'de Nöroloji alanında araştırma görevlisi ve yardımcı yazar olan Dr. Daniela Grimaldi, "Orta derecede aydınlatılmış bir odada uyuduğunuzda kalp atış hızınızın arttığını gösterdik" dedi. "Uyuyor olsanız bile otonom sinir sisteminiz devreye giriyor.

Gece ve gündüz fizyolojimizi düzenleyen otonom sinir sistemi ikiye ayrılır:

  • Sempatik sinir sistemi: Kalbinizi yüksek vitese geçiren ve günün zorluklarını karşılamak için uyanıklığı artıran, kalp atış hızını arttıran sinir sistemidir.
  • Paresempatik sinir sistemi: Vücut dinlenirken 'dinlen ve sindir' veya 'beslen ve üre' şeklide genel faaliyetlerin uyarılmasından sorumlu sinir sistemidir.

Işık Açık Uyumak İnsan Sağlığını Olumsuz Etkiliyor

Uyurken ışığa maruz kalmak kan şekerini yükseltir

Araştırmanın sonuçlarına göre, insanların aydınlık bir odada uyuduktan sonraki sabah insülin direncinin oluştuğu görüldü. İnsülin direnci, kaslarınızdaki, yağınızdaki ve canlıdaki hücrelerin insüline iyi yanıt vermemesi doğrultusunda kanınızdaki glikozu kullanamamasıdır. Vücut bunu telafi etmek için pankreasın daha fazla insülin üretme eğilimine girer ve zamanla kan şekeriniz yükselir.

JAMA Internal Medicene'de yayınlanan başka bir çalışmada, uyku sırasında ışığa maruz kalan büyük bir sağlıklı insan popülasyonu incelendi. Zee, bu insanların daha fazla kilolu ve obez olduklarını belirtti.

"Bunun neden olduğunu açıklamak için temel bir mekanizma gösteriyoruz. Işığa maruz kalmanın glikozu düzenleme yeteneğinii etkilediğini gözlemliyoruz."

Uyku sırasında ışığı azaltmak için ipuçları

  • Işıkları kapatın. Bir ışığın açık olması gerekiyorsa (yaşlı yetişkinlerin güvenliği için), zemine daha yakın olan lok ışıkları kullanın.
  • Renk önemlidir. Kehribar rengi veya kırmızı/turuncu ışık beyin için daha az uyarıcıdır. Beyaz veya mavi ışık kullanmayın ve uyuyan kişiden uzak tutun.
  • Dış mekan ışığını kontrol edemiyorsanız, karartma tonları veya göz maskeleri faydalı olacaktır. Yatağınızın pozisyonunu dışarıdaki ışık yüzünüzde parlamayacak şekilde düzenleyin.

Kaynak: https://news.northwestern.edu/stories/2022/03/close-the-blinds-during-sleep-to-protect-your-health/

Yazarın Diğer Yazıları

Steam'de Xbox Game Studios İndirimleri Başladı Önceki

Steam'de Xbox Game Studios İndirimleri Başladı

Baydöner'in Gönderme Dolu Ramazan Reklamı Sosyal Medyada Gündem Oldu Sonraki

Baydöner'in Gönderme Dolu Ramazan Reklamı Sosyal Medyada Gündem Oldu

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.